Śląskie Trendy

Po mydle z węgla czas na mydło z gliny!

Marta Frank, kreatorka Sadza Soap, kultowego już czarnego mydła w kształcie bryły węgla i linii kosmetyków z węglem aktywnym, zaskakuje kolejnym przedsięwzięciem z pogranicza kosmetologii i dizajnu. Tym razem jednak inspiracje znalazła nie na rodzinnym Śląsku, lecz w dalekiej Indonezji.

Sabun Tanah w indonezyjskim języku Bahasa znaczy „Mydło Ziemi”. To unikalne rozwiązanie projektowe: mydło w kształcie cegły zawiera bogatą w minerały glinę z Jatiwangi, gminy na Zachodniej Jawie, gdzie od ponad stu lat wyrabia się najwyższej klasy ceramiczne dachówki i cegły.

Co ciekawe, dla mieszkańców Jatiwangi, glina jest dokładnie tym samym, czym dla Ślązaków węgiel: wspólną tożsamością, kiedyś określaną przede wszystkim jako sposób na życie, dziś tradycją, a w niektórych kręgach wręcz kultem.

Marta Frank podczas rezydencji w Jatiwangi Art Factory wymyśliła gliniane mydło, opracowała jego składniki (wszystkie w 100 % naturalne i lokalne) i model alternatywnej ekonomii: tak, by po jej wyjeździe produkcję przejąć mogli przedstawiciele lokalnej społeczności. Wkrótce ruszy seryjna produkcja kosmetyku, który pełnił będzie również funkcję gadżetu promującego region.

Prototyp Sabun Tanah został zaprezentowany na otwarciu prestiżowego Jakarta Biennale 2015 – największego wydarzenia artystycznego w Indonezji. Teraz gliniane mydło można oglądać na wystawie Social Design For Social Living w National Gallery w Jakarcie, w której biorą też udział m.in. Paweł Althamer i Robert Kuśmirowski. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Wystawa potrwa do 22 lipca.

Wywiad z twórcami Sadza Soap przeczytać można TU.

 

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750