Śląskie Trendy

Ostatki z pogrzebem kontrabasu – bal karnawałowy

Tradycyjne „Ostatki z pogrzebem kontrabasu” odbywają się od wielu lat w Domu Kultury Chwałowice. Tym razem zapraszamy na nie w piątek, 13 lutego do Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Upłyną w rytmach jazzu tradycyjnego przy muzyce South Silesian Brass Band. W programie: zabawa taneczna, bogate menu (ciepła kolacja, ciasto, kawa, herbata, zimna płyta, barszcz z krokietem, napoje, woda mineralna, przez cały czas czynny barek), tradycyjny obrzęd pogrzebu kontrabasu.

Tradycja „grzebania” kontrabasu, czy basa, to element zabaw karnawałowych, które zwyczajowo na terenie śląska odbywały się w ostatni wtorek karnawału – przed środą popielcową. Był to ostatni dzień, kiedy można było tańczyć i szaleć, potem nadchodził „smutny” post, na czas którego milkły instrumenty. Pogrzeb kontrabasu symbolizuje ten moment „przejścia” i nawiązuje do bogatych tradycji karnawałowych naszego regionu. Zmieniły się trochę czasy – trudno jest dziś zaprosić na zabawę we wtorek, ale my przybliżamy tę tradycję w ostatni weekend karnawału. 

 South Silesian Brass Band – Zespół Jazzu Tradycyjnego z Rybnika gra już 40 lat. Początki sięgają roku 1974, kiedy to ówczesny dyrygent Młodzieżowej Orkiestry Dętej działającej przy Szkole Górniczej w Chwałowicach – Piotr Cupok, z grona członków orkiestry stworzył Jarapataj Band. Po ukończeniu nauki w szkole górniczej członkowie zespołu przenieśli działanośc do Domu Kultury Kopalni Chwałowice, gdzie nazwę zespołu na South Silesian Brass Band. Pod taką nazwą wziął on udział w Old Jazz Meeting Złota Tarka w Warszawie. Rybniczanie otrzymali na festiwalu wyróżnienie, a Andrzej Siwicki został uhonorowany nagrodę indywidualną. W 1982 r. liderem został Czesław Gawlik, zespół częściej występował w klubach jazzowych i studenckich, gościł na antenie radiowej i w telewizji. SSBB rok rocznie uczestniczył też w Old Jazz Meeting. W drugiej połowie lat 90-tych. aktywność zespołu nieco osłabła, aby odrodzić się ponownie z początkiem roku 2001.

Wielkim wydarzeniem było świętowanie jubileuszu 30-lecia działalności – 20 listopada 2004 roku w ramach XIX Silesian Jazz Meeting. SSBB zaczął częściej występować w klubach i na koncertach plenerowych. Dwukrotnie wziął udział w Baszta Jazz Festiwal w Czchowie (2005 i 2006), wystąpił także podczas jubileuszu 50-lecia Śląskiego Jazz Clubu w Gliwicach. Uzyskał też bardziej nowoczesne brzmienie i zaczął brać udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych, m.in. w United Europe Jazz Festival w Zakopanem i Salgótarján na Węgrzech. Zespół uczestniczył także w festiwalu jazzu tradycyjnego w Czechach. Ważnym wydarzeniem był koncert z okazji 600-lecia miasta Kowna na Litwie, gdzie SSBB wystąpił w gronie zespołów europejskich, jako jedyny zespół reprezentujący Polskę. Jesienią 2008 roku SSBB wziął udział w Zaduszkach Jazzowych w Bydgoszczy. Wiosną 2009 roku wystąpił w kolejnych edycjach United Europe Jazz Festival na Słowacji (Banská Bystrica) i w Czechach (Hradec Králové), a także podczas festiwali w Polsce (Baszta Jazz Festival, Swinging Jura, Sopot Molo Jazz Festival). W tym też roku wydana została długo oczekiwana płyta SSBB. Promocja płyty odbyła się podczas koncertu z okazji 35-lecia zespołu, będąc wydarzeniem XXIV Silesian Jazz Meeting.

Kolejne lata to liczne koncerty m.in.: w Kielcach, Tarnowie, Radomiu, Raciborzu, Bytomiu i Gliwicach. Z ważniejszych -koncerty w Newtownabbey (Irlandia Płn.) i Dorsten (Niemcy). Jak dotąd największym wydarzeniem dla muzyków był udział w renomowanym, międzynarodowym Don Chento Jazz Festival w Kaliningradzie, gdzie SSBB wystąpił obok bardzo znanych zespołów z USA, Niemiec, Rosji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Izraela i Litwy. Inspirujące i ubogacające doświadczenia SSBB wiążą się także z udziałem w festiwalach bluesowych w Bytomiu i Chorzowie. Zespół SSBB jest dwukrotnym laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w dziedzinie kultury (2009, 2010). Więcej o rybnickim jazzie i samym zespole SSBB możemy dowiedzieć się z książki Czesława Gawlika pt. „Jazz w Rybniku”, która została wydana w 2014 r. Aktualny skład zespołu: Adam Abrahamczyk – trąbka i wokal, Czesław Gawlik – piano, aranżacja, Jerzy „Kali” Wenglarzy – perkusja, Daniel Bober – saksofony, Saturnin Abrahamczyk – puzon, Elżbieta Skrzymowska – skrzypce, wokal, Piotr Rożankowski – kontrabas, Marian Siwicki – banjo, gitara, Leszek Furman – pianista, aranżer. Strona zespołu:www.southsilesianbrassband.weebly.com.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750