W ostatni czerwcowy weekend Katowice wypełniają ogrody dźwięków z różnych zakątków świata. Otoczeni pozytywnymi tonami, świętujemy nadejścia lata i wakacji – czasu słonecznych wypraw i odkrywania nowych lądów. Festiwal „Ogrody Dźwięków” to podróż za sprawą muzyki z nurtu world music. Wraz z artystami – Antonio Castrignanò czy Canzoniere Grecanico Salentino oraz zespołami Dagadana i Kapela ze wsi Warszawa przemierzamy świat i wspólnie bawimy się, za nic mając bariery językowe, podziały etniczne i różnice kulturowe.
Na tegorocznej edycji festiwalu
(27-28.06) zagości muzyka z południa Włoch. Półwysep Salentyński na włoskim „obcasie” znany jest nie tylko z piękna krajobrazu i bogactwa zabytków, ale także niezwykłej siły i uroku tradycji ludowej. Folklor salentyński w ostatnich latach przeżywa swój renesans, będąc obecnym nie tylko na festiwalach jako relikt przeszłości, ale przede wszystkim w życiu codziennym mieszkańców.
W samym środku półwyspu znajduje się etniczno-językowa enklawa – Grecja Salentyńska – powstała w wyniku średniowiecznych migracji. Do tej pory ok. 50 tysięcy jej mieszkańców posługuje się dialektem neo-greckim.
Najbardziej znanym elementem folkloru Półwyspu Salentyńskiego jest taniec pizzica, bardzo żywiołowa odmiana tarantelli, która według legendy miała moc unieszkodliwić ugryzienie (wł.pizzicata) tarantuli, wprowadzając w taneczny wielogodzinny trans. Obecnie fenomen pizziki salentyńskiej opiera się na jej aspekcie społeczno-kulturowym. Tańczona w parach, potrafi przyciągnąć na place tysiące ludzi w różnym wieku, którzy wspólnie bawią się, zauroczeni dźwiękiem tamburynu i hipnotycznym rytmem. Za sprawą takich artystów jak Antonio Castrignanò czy Canzoniere Grecanico Salentino, którzy zagoszczą również w Katowicach, muzyka salentyńska i pizzica zaczynają coraz odważniej wykraczać poza granice Apuli i Włoch.
Podczas „Ogrodów Dźwięków” folklor z południa Europy zestawiony zostanie z naszym rodzimym, słowiańskim brzmieniem. Kapela ze Wsi Warszawa od wielu już lat rozsławia w kraju i poza jego granicami tradycyjną muzykę Mazowsza w awangardowym wydaniu, a polsko-ukraiński zespół Dagadana gra mądrą muzykę, inspirowaną słowiańskim folkiem i jazzem.
Karnet jednodniowy: 10 (Karta Seniora) i 20 zł (normalny). W dniu koncertu 15 i 30 zł.
27.06 (piątek)
od godz. g.19
Dagadana
Canzoniere Grecanico Salentino
28.06 (sobota)
od godz. g.19
Kapela ze Wsi Warszawa
Antonio Castrignanò