Śląskie Trendy

Obserwatorium astronomiczne na dachu biurowca

Do końca pierwszego kwartału 2021r. w Nowych Gliwicach powstanie obserwatorium astronomiczne przy Centrum Badawczo-Rozwojowym w dziedzinie elektroniki i technik kosmicznych. Inwestorem jest firma KP Labs Sp. z o.o. zajmująca się tworzeniem zaawansowanych rozwiązań dla przemysłu kosmicznego w ramach konsorcjum FP Space.


Na dachu budynku usytuowany zostanie zielony taras widokowy o powierzchni 100m2 z obserwatorium astronomicznym dla pracowników. W obserwatorium stanie teleskop pozwalający na precyzyjną obserwację obiektów na niebie oraz umożliwiający nawiązanie dwustronnej komunikacji z satelitami, za pośrednictwem
odpowiedniego toru optycznego połączonego ze źródłem laserowym oraz detektorami. Dzięki temu możliwe będzie prowadzenie transmisji zarówno w nocy jak i w ciągu dnia.

 

Projekt od początku przygotowywał i nadzorował mgr. inż. arch. Grzegorz Szymczak – właściciel biura projektowego MFA STUDIO Sp. z o.o. Tak wyjaśnia założenia projektowe: “Do istniejącego już projektu budynku doprojektowaliśmy nadbudowę klatki schodowej, aby sprostać nowym wymaganiom tzn. na dachu powstanie strefa do obserwacji i śledzenie satelit, których badaniem zajmuje się Inwestor. Dodatkową funkcją pozwalającą pracownikom na “bliższe spojrzenie” w gwiazdy ma być zielony taras na dachu dostosowany do ich potrzeb przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa i dostosowaniu do obowiązujących przepisów budowlanych”

MFA Studio Sp. z o.o. to gliwickie biuro projektowe prowadzone przez Grzegorza Szymczaka –
absolwenta Architektury na Politechnice Śląskiej i laureata wielu konkursów, m.in. międzynarodowego konkursu Aecom/Urban SOS praca Breaking The Iron GateInternational 2012czy zdobywcy 2 miejsca w konkursie na projekt wnętrz biblioteki w Łaziskach Górnych.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750