Śląskie Trendy

Nowa dzielnica na granicy Katowic i Siemianowic?

W dzisiejszej, ciasno zurbanizowanej tkance śląskiej konurbacji, taka informacja może się wydać niezwykła. Jest bowiem szansa na to, że na granicy Katowic i Siemianowic powstanie nowa dzielnica, nazywana roboczo Ekomiastem. Czy będzie to miasto przyszłości?

Pomysł na bardzo futurystyczną dzielnicę narodził się w Górnośląskim Parku Przemysłowym. Inspiracją dla niego były zapewne podobne rozwiązania stosowane m.in. w chińskim Eko City. Głównym założeniem Ekomiasta, miałoby być zastosowanie wyłącznie tych technologii, które są przyjazne środowisku, a więc oszczędzają energię i wodę. Domyślać się możemy, że budynki wyposażone by zostały w baterie fotowoltaniczne, a racjonalne gospodarowanie wodą zapewnić by mogły przydomowe oczyszczalnie ścieków i wykorzystanie deszczówki.

Na 60. hektarowym terenie powstać by miały biurowce, osiedle mieszkaniowe i tereny rekreacyjne, w tym park o wielkości 1,5 hektara. Firmy, które zdecydują się na otwarcie swoich biur w Ekomieście, generować będą nowe miejsca pracy.

Ekomiasto swoim zasięgiem obejmie głównie tereny należące do Katowic, Siemianowice przeznaczyły na ten cel 20 ha. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana w ciągu najbliższych 15 lat. Już teraz zainteresowane tym projektem miasta zarezerwowały 100 mln zł na budowę drogi. Kilka dni temu list intencyjny w tej sprawie podpisali prezydenci Piotr Uszok i Jacek Guzy.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl