Zakończył się konkurs, w którym wyłoniona została najlepsza przestrzeń publiczna województwa śląskiego. Został nią Park sensoryczny w Rydułtowach, którego niebywała oferta zachęca do relaksu poprzez integrację zmysłów. Plac wzroku, smaku, słuchu, węchu i dotyku gwarantują odpoczynek i ciekawe doznania dla każdego kto odwiedzi to miejsce.
Zagospodarowanie Skweru im. Ks. Prałata Stefana Pieczki w Raciborzu wraz z przebudową fontanny uznano za najlepszą zrewitalizowaną przestrzeń publiczną, a najlepszy zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej to zabytkowy budynek należący do byłej kopalni Saturn w Czeladzi, który obecnie pełni funkcje Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.
Za najlepszy obiekt użyteczności publicznej uznano Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie. Obiekt powstał na terenie byłej jednostki wojskowej. Dzisiaj na tym obszarze realizowane są zadania edukacyjno-wychowawcze i naukowo-badawcze.
Wcześniej rozstrzygnięto internetowe głosowanie na najpopularniejszą realizację biorącą udział w konkursie. Każdy z internautów odwiedzających stronę miał możliwość wyrażenia swojego zdania, przyznając punkty trzem wybranym inwestycjom. W głosowaniu oddano ponad 12 000 głosów. 9619 punktów, a tym samym Nagrodę Internautów otrzymała inwestycja związana z rewitalizacją rynku w Jaworznie, która uczyniła centrum miasta nowoczesną przestrzenią przyjazną dla mieszkańców, a także umożliwiającą realizację różnorodnych przedsięwziąć kulturalnych.
Prawie wszystkie inwestycje, które zostały nagrodzone lub wyróżnione w konkursie, zrealizowano przy wsparciu z Funduszy Europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.
Nagrodę Grand Prix w organizowanym przez Stowarzyszenie Architektów RP konkursie Architektura Roku otrzymał budynek Nowego Muzeum Śląskiego.