Zaledwie kilka dni dzieli nas od otwarcia Muzeum Ognia w Żorach. Szczegóły już wkrótce, a teraz przedsmak tego, co nas czeka.
Muzeum Ognia to jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym interaktywna ekspozycja obiektu umożliwia odwiedzającym naukę poprzez zabawę.
W miejscu tym, w prosty i atrakcyjny sposób, zakorzeniane w świadomości zwiedzających są dzieje miasta Żory oraz wiedza na temat ognia i energii od czasów prehistorii do współczesności, z elementami przyszłościowymi.
Wystawa muzeum zaprojektowana jest tak, by umożliwiać odwiedzającym samodzielne zapoznawanie się z ekspozycją, a rolą obsługi jest jedynie nadzór i pomoc.
Ekspozycja muzeum skierowana jest do dwóch grup wiekowych: młodszej – od 7 do 11 lat i starszej – powyżej 12 lat. W tygodniu obiekt nastawiony jest na przyjmowanie grup zorganizowanych i młodzieży szkolnej, a w weekendy – głównie rodzin z dziećmi, gości indywidualnych, turystów krajowych i zagranicznych.
Na interaktywną wystawę składają się elementy wystroju scenograficznego, takie jak aranżacja prehistorycznej jaskini, plansz prezentacyjnych zawierających treści tekstowe, fotografie i schematy oraz bogata warstwa multimedialna, złożona z wielkoformatowych projekcji wideo, interaktywnych aplikacji zawartych w ekranach dotykowych, a nawet – interaktywnej zabawy ogniem.
Dodatkową część ekspozycji tworzą zadania i pytania, niezbędne zwiedzającym do późniejszego wypełnienia testu wiedzy.
Głównymi funkcjami Muzeum Ognia są rozrywka i edukacja, jednakże, na potrzeby małych i dużych przedsiębiorstw czy też lokalnych instytucji i organizacji, obiekt pełnić będzie również funkcję usługową, udostępniając firmom nowoczesną salę konferencyjną.
Atrakcje
W Muzeum Ognia, na wstępie, na odwiedzających czeka prezentacja krótkometrażowego filmu, omawiającego szeroki zakres tematyki dotyczącej ognia. Jego emisja stanowi przedsmak atrakcji, przygotowanych dla gości w podziemiach budynku.
Następnie, dla zwiedzających przygotowano takie atrakcje, jak wyładowania atmosferyczne, prehistoryczna jaskinia, czy grafika ścienna prezentująca odkrycia ludzkości i zastosowania ognia. Tu też goście dostają zadania polegające na rozpaleniu wirtualnego ognia za pomocą krzesiwa oraz przy wykorzystaniu promieni słonecznych.
Kolejna część wystawy poświęcona jest niszczycielskiej sile żywiołu i technikom walki z ogniem. Tutaj goście muzeum otrzymują zestawy zadań i zabaw, na które odpowiedzi ocenia postać Ognika, wirtualna maskotka Muzeum Ognia.
Przestrzeń poświęconą pożarom zamyka ściana ognia, będąca jedną z największych atrakcji placówki.
Aby przejść do kolejnej części ekspozycji, zwiedzający przechodzą przez ogień. Przejście to ma również znaczenie metaforyczne – związane jest bowiem z treścią merytoryczną kolejnej przestrzeni, poświęconej sferze duchowej ognia.
Obszar duchowości ma pozwolić gościom na chwilę odpoczynku i refleksji, a szeroka ściana projekcyjna pozwala na zgłębienie wiedzy na temat motywu ognia w kulturach całego świata.
Z sali poświęconej metafizycznym aspektom ognia zwiedzający przechodzą do największej przestrzeni ekspozycji – obszaru wiedzy. Tutaj czeka na nich szereg doświadczeń, które tłumaczyć mają zjawiska towarzyszące żywiołowi ognia – od czasu rewolucji przemysłowej, aż po dzisiejszy świat, a nawet przyszłość.
W strefie wyjścia, na gości, którzy zwiedzając ekspozycję wypełniali test wiedzy, czeka przestrzenna, wypełniona światłem figura Żorka, który analizuje udzielone odpowiedzi, wskutek czego – w zależności od stopnia ich poprawności – cieszy się lub denerwuje. Jednocześnie zwiedzającym przedstawione zostają udzielone w teście odpowiedzi, wraz z komentarzem o ich poprawności i procentową oceną.
Na zakończenie, dla gości przygotowano takie atrakcje, jak podżeganie wirtualnego ognia, ognista szafa grająca, stanowisko umożliwiające przesłanie wirtualnych pozdrowień, czy też grafika podsumowująca całą wystawę.
źródło: http://nowemiasto.zory.pl/oferta/muzeum-ognia-empirion