Śląskie Trendy

Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia

27 września 2017 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarta zostanie wystawa: Miejsca osobiste. Młoda czeska fotografia., która powstała przy współudziale Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Wystawa będzie prezentowana do 31 października br.

Ekspozycja jest próbą przedstawienia najnowszych trendów panujących wśród przedstawicieli młodego pokolenia czeskich fotografików. W celu doprecyzowania statusu młodego artysty przyjęto cezurę wieku nieprzekraczającą 40 lat. Fotograficy są absolwentami różnych ośrodków akademickich w Czechach. Część z nich ukończyła praską Akademię Sztuk Scenicznych, część Uniwersytet Tomáša Baty w Zlinie. Wśród uczestników wystawy są oczywiście również przedstawiciele Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

Poszukiwanie tożsamości, refleksje na temat przemijania, osobiste przeżycia to tylko niektóre z kwestii zajmujących młodych, czeskich fotografików. Część prac tworzy zwarte opowieści posiadające własną narrację – tak jest w przypadku Petry i Robina Závodnych, którzy przedstawili w cyklu zdjęć historię swojego małżeństwa. W innych przypadkach relacja składa się z zarejestrowanych za pomocą aparatu fotograficznego, luźnych fragmentów rzeczywistości. Są też zdjęcia stanowiące niezwykłe, wizualne, pełne surrealizmu obrazy. Tak jest u Barbory Prášilowej.

Prace charakteryzuje więc ogromna różnorodność, stanowiąc swoistego rodzaju wielobarwną mozaikę. Elementem łączącym to wielowymiarowe postrzeganie świata przez Czechów – jest człowiek, którego poznajemy w różnych obszarach jego prywatności.

 

Ekspozycja stanowi niebywałą okazję do zaznajomienia się ze sztuką fotografii naszych południowych sąsiadów.

Czas trwania: 27 września 2017 – 31 października 2017
Miejsce: ul. W. Korfantego 34
Koncepcja wystawy: Vladimír Birgus
Kuratorzy: Ondřej Durczak, Josef Moucha, Václav Podestát, Leszek Jodliński, Helena Kisielewska
Współpraca: Arkadiusz Gola

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl