Śląskie Trendy

Merkury na tle Słońca! Zapraszamy do Parku 12C

W poniedziałek 9 maja 2016 odbędzie się nad Polską stosunkowo rzadkie zjawisko – przejście Merkurego przez tarczę Słońca. Zjawisko to następuje w przybliżeniu trzynaście razy w ciągu wieku, u nas było ostatnim razem widoczne w maju 2003 r. Zapraszamy na obserwację tego ciekawego zjawiska astronomicznego w Parku 12C Sztolni Królowa Luiza – nowym obiekcie, który jeszcze przed wakacjami zostanie w pełni otwarty dla turystów. Zjawisko będzie można obserwować za pomocą teleskopu astronomicznego.


W czasie trwania zjawiska też można zwiedzać Park 12C i odkryć, że energia jest ukryta nie tylko w Słońcu, ale też w wietrze i wodzie. W każdej chwili można wrócić do teleskopu i sprawdzić, jaką drogę już Merkury przebył. Merkury o średnicy kątowej zaledwie 12″ będzie widoczny przez ok. 7 godzin na tle Słońca. Można go obserwować za pomocą teleskopów ze specjalnym filtrem lub za pomocą projekcji na ekran umieszczony za teleskopem.

Podobnie dobre warunki do obserwacji takiego zjawiska będziemy mieli dopiero w 2049 r., tzn. za 33 lata. Tranzyt Merkurego odbędzie się do tego czasu wprawdzie jeszcze trzy razy, ale warunki będą dla Europy Środkowej mało sprzyjające, bo w 2019 r., w 2032 r. i w 2039 r, zjawisko będzie miało miejsce w listopadzie, kiedy Słońce jest nisko nad horyzontem i pogoda bywa kapryśna.

Obserwacja możliwa tylko w przypadku dobrych warunków atmosferycznych.

Park 12C to część Sztolni Królowa Luiza, zlokalizowana w okolicy szybu „Wilhelmina” przy ul. Sienkiewicza. Park stanowi przestrzeń, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie. Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek w strefie grillowej. Składa się rozbudowanej części naziemnej i podziemnego parku maszyn górniczych w dawnych wyrobiskach kopalni „Królowa Luiza”

Sztolnia Królowa Luiza – Park 12C

9 maja 2016

Zabrze, ul. Sienkiewicza 43

Wstęp od godz. 12.30, obserwacja po godz. 13.00

Bilet promocyjny: 1 zł/os.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl