Śląskie Trendy

Maluchy w Krainie Dźwięku

Z myślą o najmłodszych Gliwicki Teatr Muzyczny przygotował niecodzienny cykl koncertów zatytułowany „Maluchy w krainie dźwięku”. „Z przytupem, na ludowo” – 3 i 4 października, godz. 14.00 i 15.15.

Nowa propozycja Teatru skierowana do rodzin z niemowlętami i małymi dziećmi do lat 6 a także do rodzin spodziewających się potomstwa.

Cykl inspirowany jest badaniami i doświadczeniem prof. Edwina E. Gordona –  muzyka jazzowego, pedagoga i psychologa muzyki, badacza związanego z Uniwersytetem Temple w Filadelfii oraz University of South w stanie Kolumbia. Celem koncertów jest stymulacja rozwoju dziecka wykorzystująca jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej chłonności młodego umysłu. Oddziałując na dziecko różnorodnością dźwięków, motywów i melodii można doprowadzić do rozumienia muzyki i optymalnego rozwoju muzycznych zdolności.

Zajęcia umuzykalniające mają wiele zalet, stymulują zdolności komunikacyjne dzieci, poprawiają płynność mowy i lepszą dykcję. Ponadto maluchy znacznie łatwiej i na dłuższy czas potrafią koncentrować swoją uwagę, co wpływa na ich rozwój intelektualny. Uczestnictwo w koncertach umuzykalniających prowadzonych metodą Edwina E. Gordona otwiera dzieci na bezcenny dar na całe życie: umiejętność radowania się obcowaniem z muzyką, rozumienia jej, a także myślenia w całkowicie inny, twórczy sposób.

Koncerty „Maluchy w krainie dźwięku” łączą elementy zajęć i zabaw umuzykalniających, ruchowych i teatralnych. Odbywają się bez podziału na publiczność i  wykonawców. Dla dzieci i ich rodziców przygotowane są kolorowe materace i poduchy, aby uczestnictwo w koncercie odbywało się w swobodnej, prawie piknikowej atmosferze. Czas trwania koncertów jest dostosowany do możliwości małych odbiorców, nie przekracza 45 minut.

Projekt jest autorskim programem Doroty Banaś, absolwentki Wydziału Pedagogiki Muzycznej Uniwersytetu Ślaskiego, skrzypaczki Filharmonii Zabrzańskiej, animatorki kultury.

Wykonawcami koncertów są muzycy Gliwickiego Teatru Muzycznego i Filharmonii Zabrzańskiej: Dorota Banaś – skrzypce, wokal, prowadzenie, Monika Szczecina – flet, współprowadzenie, Szymon Gołąbek – gitara, Ronald Tuczykont – kontrabas, Andrzej Schneider – fortepian i perkusja.

Co miesiąc proponujemy nowe koncerty, inne tematy i wspólne zabawy!

– – – – – – – – – – – – – – –

Zapraszamy do sali kameralnej Gliwickiego Teatru Muzycznego na najbliższe koncerty:

„Z przytupem, na ludowo” – 3 i 4 października, godz. 14.00 i 15.15

Mazur, oberek, kujawiak i krakowiak, czyli wielki kontrabas zabuczy, bęben zadudni, a skrzypki zaskrzypią do pląsów na ludowo. Dla kontrastu usłyszymy melodie irlandzkie, włoskie i afrykańskie. Przysłowie ludowe mówi, „gdy muzyka zarzępoli to człowieka nic nie boli” – wypróbujmy ludową mądrość w pląsach i dąsach ze swoimi pociechami.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl