Śląskie Trendy

Lwowskie historie. Nowa wystawa w Bytomiu

 

Lwów widziany okiem Anny Lewańskiej jest miastem magicznym i intrygującym. Jej czarno-białe fotografie będzie można oglądać na wystawie „Lwowskie historie” w Agorze Bytom. Wernisaż już 5 lutego.

 


„Fotografia to sztuka obserwacji. Sztuka znajdowania czegoś ważnego w zwykłych rzeczach. Ma niewiele wspólnego z tym, co widzimy, ale wszystko z tym, jak na to patrzymy”. Kiedyś na pytanie, czym jest fotografia, odpowiedział tak Elliott Erwitt, słynny amerykański fotograf. Dziś tymi słowami odpowiada Anna Lewańska, freelancerka współpracująca z jednym z największych krajowych dzienników. Jej prace były wystawiane w kilkudziesięciu galeriach w Polsce, Australii, Irlandii i we Włoszech. Teraz czas na Bytom.

Wystawa „Lwowskie historie” rozpocznie się w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom 5 lutego (wernisaż o godz. 18.00) i potrwa do 1 kwietnia. Przedstawia współczesny Lwów – jego mieszkańców i architekturę. – We Lwowie najbardziej urzekło mnie połączenie historii z nowoczesnością. Zaskoczył mnie ogrom zabytków. Tu każda kamienica ma swoją historię. Starałam się to pokazać na zdjęciach, których tematem głównym są ludzie, ich codzienne życie i miejsca, w których przebywają – wyjaśnia Anna Lewańska, która do Lwowa wyjechała zainspirowana wystawą zdjęć Adama Lenkiewicza – międzywojennego fotografika, prezesa Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego – prezentowaną w 2017 roku w katowickim IPN.

Z Ukrainy wróciła z cyklem czarno-białych fotografii. Od razu wiedziała, że chce zrezygnować z koloru, ponieważ czerń i biel są mniej rozpraszające. Na zdjęciach prezentowanych na wystawie w Agorze Bytom widzimy największe zabytki Lwowa: operę, katedrę ormiańską i dawny klasztor dominikanów. Pierwszoplanowymi bohaterami są tu jednak turyści i lwowianie: Azjatka wpatrująca się w mapę w świątyni, młodzież ze smartfonami na punkcie widokowym, sprzedawcy na straganach, dojrzali mężczyźni rozmawiający na ławce czy staruszka spacerująca z zakupami torowiskiem przebiegającym przez rynek.

– Śląsk, na którym po drugiej wojnie światowej osiadło wielu repatriantów z Kresów, wydaje się być idealnym miejscem do odbycia tej niezwykłej fotograficznej podróży. Cieszymy się, że to właśnie nasza Galeria na Poziomie jest gospodarzem tej niezwykłej wystawy. Serdecznie zapraszam na spotkanie z autorką – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom. Wernisaż z udziałem Anny Lewańskiej odbędzie się 5 lutego o godz. 18.00 w Galerii na Poziomie.

O autorce

Anna Lewańska jest absolwentką Studium Fotografii w Katowicach-Piotrowicach. Studiowała w Wyższym Studium Fotografii w Jeleniej Górze oraz Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie.Podczas swoich podróży fotografowała w niemal czterdziestu krajach. Przez siedem lat była fotoreporterem i fotoedytorem „Gazety Wyborczej”. W 2004 roku na cztery lata wyjechała do Australii, gdzie współpracowała z agencją fotograficzną Endeavour Photographics. Jej zdjęcia z półrocznej podróży powrotnej do Polski były pokazane na wystawie pt. „27 tysięcy kilometrów do domu” w Centrum Kultury Katowice.

„Lwowskie historie” to kolejna wystawa w Agorze Bytom. W grudniu i styczniu w Galerii na Poziomie prezentowana była ekspozycja „Śląsk z lotu ptaka”, złożona ze zdjęć wykonanych dronem przez Roberta Neumanna. Wcześniej galeria pokazała fotografie Daniela Dmitriewa i Ewy Zielińskiej na wystawach „Ukraina” oraz „Bytom był i jest piękny”. W ciągu 7 lat w Agorze Bytom zorganizowano ponad 90 autorskich wystaw.

„Lwowskie historie” – wystawa zdjęć Anny Lewańskiej

5 lutego – 1 kwietnia 2019

Agora Bytom – Galeria na Poziomie, poziom 3

Wstęp wolny – zapraszamy!

Wernisaż: 5 lutego o godz. 18.00

 

Więcej na: www.agorabytom.pl

facebook.com/AgoraBytom

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750