Śląskie Trendy

LUX IN TENEBRIS -malarstwo Emilii Gąsienicy-Setlak

Wernisaż wystawy Lux In Tenebris Emilii Gąsienicy-Setlak odbędzie się w sobotę, 11 kwietnia  o godz. 18.00 w Galerii Sztuki INNY ŚLĄSK w Tarnowskich Górach przy ul. Karola Miarki 2. Ekspozycja czynna będzie do 6 maja.

Wystawa, nawiązująca tytułem do – zdawać by się mogło – ewangelisty albo sztuki Bertolta Brechta, w zamierzeniu Artystki podejmuje zagadnienia czysto malarskiego charakteru. Trzon ekspozycji stanowią prace z jej najnowszego cyklu „Lux In Tenebris”. „Światło w ciemnościach” ukazać ma pozbawioną kulturowych kontekstów, fizyczną naturę ludzkiego bytu. Malarskie medium pozwala Autorce spojrzeć na ciało zupełnie inaczej niż to czynią fotografowie za pomocą obiektywów, filtrów i migawek. Przedstawione na obrazach postacie zastygają w bezruchu, ograniczone jedynie siłą grawitacji. Nie wchodzą w interakcje z otoczeniem, nie zajmują się codziennymi sprawami, czekają… by kładące się swobodnie na skórze światło wydobyło z nich, widzianą subiektywnym okiem Malarki i opowiedzianą pędzlem, historię o kolorach, kształtach, fakturach i rządzących nimi anatomicznych Więcej informacji:

www.innyslask.art.pl

www.facebook.com/galeriainnyslask

www.gasienicart.wordpress.com
www.facebook.com/catepillart

EMILIA GĄSIENICA-SETLAK
ur. 1986 r. w Zakopanem

Absolwentka zakopiańskiego ZSP im. A. Kenara, 2005 r. Studiowała w pracowniach prof. Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej i prof. Leszka Misiaka na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Dyplom z aneksem graficznym w pracowni drzeworytu prof. Bogdana Migi otrzymała w 2011 roku. Zajmuje się malarstwem oraz grafiką warsztatową. Meritum jej zainteresowań artystycznych są kolor, syntetyczna kompozycja oraz ich relacje z otoczeniem. Jej prace ilustrują okładki książek Swetosława Minkowa „Siła nieczysta” (Wyd. „Scriptum”, 2005), „Nazwy wodne dorzecza Wisły” dr Urszuli Bijak (Instytut Języka Polskiego PAN, 2013) oraz gościły na okładce prestiżowego czasopisma „Women In Art 278 Magazine”, 2014. Brały też udział w zdjęciach do hiszpańsko-amerykańskiego filmu fabularnego „Embers” w reżyserii Claire Carre, 2014. Autorka czternastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Prace artystki znajdują się w polskich i węgierskich zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Włoszech, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl