Śląskie Trendy

Leszek Cichy i Piotr Kuźniar na KARAWANIE

Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA rozbije swój obóz między 1 a 4 kwietnia w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach.

Fotograficznie, z dzikością w sercu, z Masajami, w psim zaprzęgu, rowerem, wśród dzikich zwierząt, w podwodnym zauroczeniu, w Himalajach, na pustyni, w ekstremalnym żeglowaniu – na takie sposoby spędzą czas podczas rybnickiej KARAWANY sympatycy świadomej podróży i szalonej przygody. Rybnicki Festiwal Podróżników KARAWANA odbędzie się w Rybniku w dniach 1-4 kwietnia 2016 r.

Szczególnym gościem Karawany będzie jeden z „Lodowych Wojowników” LESZEK CICHY. Gościem specjalnym Rybnickiego Festiwalu Podróżników KARAWANA będzie  również tegoroczny laureat KOLOSA – kpt. Piotr Kuźniar.

Spotkanie ze znanym himalaistą zatytułowane „Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro” odbędzie się w niedzielę 3 kwietnia o godz. 18.00. Prelekcja Piotra Kuźniara zatytułowana „Selma – Antarktyda – Morze Rossa” będzie miała miejsce dzień wcześniej, tj. w sobotę 2 kwietnia również o godz. 18.00.

 

Leszek Cichy – urodzony w 1951 roku w Pruszkowie polski taternik, alpinista, legendarna postać polskiego himalaizmu. Uczestnik wielu wypraw w Tatry, Alpy, Himalaje i Karakorum. W 1975 r. wziął udział w głośnej wyprawie na Gasherbrumy organizowanej przez Wandę Rutkiewicz, podczas której wraz z Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim dokonali pierwszego polskiego wejścia na ośmiotysięcznik – Gasherbrum II (8035m). W 1976 r. uczestniczył w wyprawie na K2 (wspinając się nową drogą, osiągnął wysokość 8230 m). W 1978 r. brał także udział w ekspedycji na Makalu (8463m), pod kierownictwem Janusza Kurczaba. 17 lutego 1980 r. wspólnie z Krzysztofem Wielickim dokonał pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest (8848 m) – ustanawiając światowy rekord wysokości w alpinizmie zimowym. Od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. W 1984 r. brał udział w wyprawie na Kanczendzongę Zachodnią (Yalung Kang, 8505m), później rezygnuje z dalszych podbojów ośmiotysięczników, ale nie z górskiej wspinaczki. Jest pierwszym Polakiem, który w latach 1980-1999 skompletował tzw. „Koronę Ziemi” – najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. W ramach tego projektu w 1989 r. dokonał pierwszego polskiego wejścia Filarem Cassina na Mount McKinley. Z wykształcenia inżynier geodeta. Od 1977 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, a po 1989 finansista i przedsiębiorca. Jest współautorem książki„Rozmowy o Evereście” (1982, 1987). W latach 1995-1999 był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.Obecnie realizuje swoje pasje poprzez organizowanie wypraw o charakterze trekkingowym w różne zakątki świata, od Maroka czy Islandii, aż po Kilimandżaro oraz najwyższe szczyty Arktyki.

 

Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro. Moje pierwsze słowa brzmiały: „Halo Andrzej, wiesz gdzie jesteśmy?“ Potem razem krzyknęliśmy do słuchawki: „Na szczycie Everestu!“ Cieszyliśmy się, że odnieśliśmy sukces. Byliśmy tam w imieniu wszystkich uczestników. Każdy dał z siebie tyle, ile mógł. Na wierzchołku spędziliśmy 40 minut, pozostawiliśmy m.in. różaniec.  Everest zmodyfikował moją mentalność. Świadomość, że zimą byliśmy na szczycie jako pierwsi, pomaga mi żyć. Jest też pokora wobec tego, że to właśnie nam się udało. Była to moja jedyna wyprawa, na której czułem, że jesteśmy zespołem. Po zejściu z góry wszyscy koledzy wyszli nam na przeciw, rzucali się na szyję, gratulowali. Film „Gdyby to nie był Everest“ pokazywałem setki razy w szkołach, firmach i za każdym razem robił i robi niesamowite wrażenie. Zawsze czuję po nim szacunek do ludzi – mówi Leszek Cichy.

Piotr Kuźniar – żegluje od 1978 roku, kapitan jachtowy od 1990. Płetwonurek, przyrodnik, entuzjasta rejsów polarnych. Urzekła go przyroda Arktyki i Antarktyki. Prowadził wyprawy żeglarskie po Morzu Arktycznym, Grenlandzkim, Barentsa, Norweskim, Bellinghausena, Oceanie Lodowatym. Żeglarz Roku 2015 Magazynu „Wiatr”. Dowodzony przez niego jacht „Selma Expeditions” dotarł w 2015 r. do południowego brzegu antarktycznego Morza Rossa – najzimniejszego akwenu na Ziemi. „Selma” ustanowiła żeglarski i morski rekord „Najdalej na południe” (78°43’926” szerokości geograficznej południowej). Następnie załoga dotarła do Wyspy Rossa i zdobyła wierzchołek góry Erebus (3794 m n.p.m) – jedynego aktywnego wulkanu na Antarktydzie. Ekspedycja była częścią wyprawy Selma – Antarktyda – Wytrwałość, która trwała aż 363 dni i była poświęcona Ernestowi Shackletonowi. Polski jacht pokonał łącznie 22 934 mile morskie – po opłynięciu Hornu przemierzył Pacyfik, dotarł do Australii i wziął udział w regatach Sydney – Hobart. Etap prowadzący z Tasmanii, przez dalekie południe i Morze Rossa, aż do Mar del Plata w Argentynie (od połowy stycznia do kwietnia 2015 roku), to aż 80 dni bez kontaktu z cywilizacją i żegluga po najmniej dostępnych i przyjaznych wodach na świecie. Z Argentyny „Selma” wyruszyła w drugiej połowie kwietnia na północ, z zamiarem okrążenia obu Ameryk. Piotr Kuźniar dowodził jachtem na szlaku przez Przejście Północno-Zachodnie, jedną z najtrudniejszych tras żeglarskich. Polska jednostka dołączyła do około 200 jachtów, które od czasu Amundsena odbyły rejs przez North West Passage. „Selma Expeditions” jest piątym jachtem pod polską banderą i jedenastym z polską załogą, który przemierzył ten szlak. Strona: www.SelmaExpeditions.com.

Selma – Antarktyda – Wytrwałość to spełnienie naszych marzeń, które było efektem wieloletnich przygotowań i treningów. Dotarliśmy do antarktycznej Zatoki Wielorybów. Żeglowaliśmy wzdłuż bariery lodowej w sztormowym lodowatym wietrze (temperatura spadała znacznie poniżej 20 stopni Celsjusza). Zajrzeliśmy w głąb krateru czynnego wulkanu. Odwiedziliśmy chatę sir Ernesta Shackletona, którego antarktyczne rejsy sprzed 100 lat są dla nas inspiracją. Dwie doby sztormowaliśmy w cieniu góry lodowej.  Dotarliśmy też do Wyspy Piotra I. No i był jeszcze Horn i to dwukrotnie – relacjonuje Piotr Kuźniar.

Piotr Kuźniar i załoga jachtu „Selma Expeditions” za rejs na wody Antarktydy połączony ze zdobyciem wierzchołka wulkanu Erebus otrzymała KOLOSA na XVIII Ogólnopolskich Spotkaniach Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów – Gdynia 11-13.03.2016 r.

Program Karawany dla publiczności:

PIĄTEK – 01.04.2016 r.

18.00  Bartek Sabela – Wszystkie Ziarna Piasku

 

SOBOTA – 02.04.2016 r.

10.00 – 13.00  Arkadiusz Pałasiński – bezpłatne Warsztaty fotografii podróżniczej – techniki postprodukcji

14.00  Elżbieta Wiejaczka – Mieszkałam z Masajami

15.20   Piotr Strzeżysz – Rowerem z Alaski do Patagonii

16.40   Krzysztof Nowakowski – Psim zaprzęgiem przez życie

18.00   Piotr Kuźniar – Selma – Antarktyda – Morze Rossa

 

NIEDZIELA – 03.04.2016 r.

14.00   Małgorzata Zdziechowska – Gośka wśród dzikich zwierząt

15.20   Bartosz Stróżyński – AntArktyka. Podwodne Zauroczenie

16.40   Joanna Lipowczan i Bartosz Malinowski – Wielki Szlak Himalajski

18.00   Leszek Cichy – Od Mount Everestu zimą po Kilimandżaro

 

Ponadto: wystawa fotografii górskiej, kiermasze (sprzętu rowerowego, sprzętu do nurkowania, rękodzieła etnicznego, książki podróżniczej), bufet wegetariański i degustacja herbaty.

 

Organizatorem Rybnickiego Festiwalu Podróżników jest Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicachwww.dkchwalowice.pl. Rezerwację i sprzedaż karnetów i biletów prowadzi Kasa Domu Kultury (tel. 32 4216222 w.39). Karnet na cały festiwal, to koszt 35 zł, karnet na sobotę i niedzielę – 30 zł, bilet na sobotę lub niedzielę – 20 zł, spotkanie w piątek – 10 zł. Szczegółowy program i opis KARAWANY oraz sylwetki podróżników są na stronie: www.facebook.com/festiwal.karawana/.

 

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl