Śląskie Trendy

Kulturalne otwarcie OGRODU SPOŁECZNEGO w Rybniku

Dom Kultury Chwałowice www.dkchwalowice.pl zaprasza w sobotę 19 września 2020 r. o godz. 15.00 do Parku Górnika w Chwałowicach na Piknik – Otwarcie OGRODU SPOŁECZNEGO. Wstęp wolny!


W bogatym programie Pikniku będą warsztaty ogrodnicze dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, zaprezentowany będzie interaktywny plenerowy spektakl Teatru Lalek Marka Żyły oraz zabrzmi muzyka zespołu Carrantuohill. Na całym terenie Ogrodu Społecznego pojawią się stanowiska plenerowe do przeprowadzenia warsztatów i zajęć praktyczno-ogrodniczych, stanowiska na warzywnik, zielnik i miejsce na rośliny miododajne, rozstawione będą parasole, a dla wszystkich uczestników Pikniku przygotowany będzie smaczny poczęstunek. Warsztaty będą przeprowadzone przez profesjonalnych animatorów.
Impreza „Kulturalny Ogród – piknik i warsztaty”  będzie realizowana wspólnie ze Stowarzyszeniem  Inicjatyw Kulturalno – Edukacyjnych „Kulturalny Domek” uwzględniając obostrzenia sanitarne w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną.
W ramach pikniku zostaną zrealizowane następujące warsztaty ogrodnicze:
1. Ogródek dla elfów – warsztat dla dzieci. Zamienimy się w projektantów i stworzymy miniaturowe ogrody dla leśnych elfów. Dzieci otrzymają donice wypełnione ziemią oraz różne materiały do stworzenia ogrodu: patyczki, kamienie, nasiona i rośliny. Prace zaprezentowane będą później na wystawie w ogrodzie.
2. Latawce-dmuchawce – warsztat dla dzieci. Gdzie najlepiej w mieście puszczać latawce? Oczywiście, że w ogrodzie. Podczas warsztatu, każdy uczestnik stworzy własny latawiec o lekkiej konstrukcji, przyozdobi go według własnego pomysłu i… wszyscy razem pobiegniemy szukać wiatru.
3. Rowerem po drzewka – warsztat skierowany do dzieci i młodzieży. Grupowe pedałowanie na specjalnie skonstruowanych stojakach rowerowych, w których obroty kół przeliczają się na ilość drzewek, które w ten sposób wszyscy uczestnicy „wykręcają” dla swojego miasta jako przyszły NOWY LAS.
4. Kopciuch – warsztat dla dzieci i młodzieży. Prowadzący zainteresują uczestników ważnymi tematami, będzie o: niskiej emisji, czystym powietrzu, recyklingu oraz problemach związanych z segregacją odpadów.
5. Tworzymy ogród – warsztat dla seniorów, którzy będą tworzyć warzywniak oraz sadzić na terenie ogrodu rośliny miododajne. Warsztaty będą wymagały zaangażowania, wyłoniony sotanie lokalny lider, który po zakończonym projekcie będzie aktywizował seniorów do dalszej pracy w ogrodzie.
6. Mały ogrodnik – warsztat skierowany do dzieci, które dowiedzą się o rodzajach ziół i ich zastosowaniu. Następnie w grupach, we wskazanych miejscach oraz donicach, pod okiem animatorów, stworzą żywe zielniki.
7. Cuda natury – warsztat rzemieślniczy skierowany do dzieci. Będzie o ekologii – mali ogrodnicy tworzyć będą instalacje ogrodowe np. kręcące się wiatraczki z zużytych butelek plastikowych, ekomagnesy itp.
Teatr Lalek Marka Żyły www.teatrmarka.pl przygotował specjalnie na potrzeby Pikniku spektakl, w którym dzieci będą mogły aktywnie uczestniczyć. Tematyką spektaklu będą zagadnienia związane z niską emisją, smogiem, zanieczyszczeniem powietrza, segregacją odpadów, elektrośmieciami i degradacją środowiska naturalnego. Wszystko to na rozłożonych leżakach, pufach, kocach i trawie.
Teatr Lalek Marka Żyły – Piracka Przygodahttps://vimeo.com/310414193.
Na zakończenie Pikniku wystąpi znany i lubiany Zespół Carrantuohill www.carrantuohill.pl, który wpisuje się w naturalną przestrzeń Ogrodu Społecznego w Chwałowicach, ponieważ jest on inicjatorem kampanii ekologiczno-artystycznej „Zielona Wyspa Śląsk” www.carrantuohill.pl/zielonawyspaslask/koncerty/. Być może usłyszymy utwory z ostatniego albumu zespołu pt. „Zielona Droga”, na której muzycznie nawiązuje on wielokrotnie do najpiękniejszych piosenek zespołu „2 plus 1”.
Carrantuohill – Zielona Wyspa Śląsk – NOSPR 2018: https://www.youtube.com/watch?v=QNagcmIKK3E.
Carrantuohill – Zielona Droga (z rep. 2+1): https://www.youtube.com/watch?v=64u5hrT6178.
W terminie późniejszym przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych odbędzie się też akcja sadzenia lasu przez młodzież i dzieci w wyznaczonych obszarach leśnych na terenie Rybnika. Akcja zakończy się tradycyjnym ogniskiem. Ale już w trakcie piknikowego warsztatu „Rowerem po drzewka” określona zostanie ilość sadzonek drzew do wysadzenia.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl