Śląskie Trendy

Kultura przenosi się do internetu

Transmisje ze spektakli, książka w odcinkach, wirtualne wystawy i warsztaty.W czasie, gdy wszystkie wydarzenia są odwoływane, nie musimy być odcięci od kultury. Śląskie instytucje przechodzą w nowy tryb i przenoszą swoją działalność do internetu.

Teatr przenosi się na ekran

Teatr Śląski w Katowicach od poniedziałku 16 marca rozpoczął na swoim Facebooku cykl Wieczorynek, w którym artyści teatru czytają dla najmłodszych fragmenty „Pinokia”. Słuchowiska odbywają się codziennie o godzinie 19.00.

Od poniedziałku 23 marca rozpoczął się też cykl słuchowisk dla dorosłych pod nazwą Klasyka W Samo Południe. Fragmenty są czytane codziennie od godziny 12.00 na Facebooku Teatru.

Wszystkie szczegóły tutaj: https://www.facebook.com/TeatrSlaski/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARCH20voRyMF5cH5D1Zpes5UxUb8w6w_tS08ah_PKUjgu4te2Ohlkhw-zqvm2hreAvqVjuVDz0Vpymiy

Ale to nie koniec. W ofercie platformy VOD TVP pojawił się spektakl „Wujek 81. Czarna Ballada” w reżyserii Roberta Talarczyka zarejestrowany właśnie na scenie Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego. To nowa wersja tragicznych wydarzeń z kopalni „Wujek”, w niecodziennej, musicalowej formule. Nagranie można zobaczyć za darmo tutaj: https://vod.tvp.pl/website/wujek-81-czarna-ballada,35198573

NOSPR w Twoim domu

Specjalną ofertę przygotował też katowicki NOSPR, gdzie w ramach akcji #NOSPRwtwoimdomu stworzono trzy cykle. Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce to seria koncertów online, we współpracy z Dwójką – Programem 2 Polskiego Radia. Kolejna propozycja skierowana jest do osób poszukujących inspiracji książkowych, filmowych i muzycznych – #NOSPRrozrywkowy  to akcja, w której artyści NOSPR mają okazję do polecania książek, płyt i proponowania rodzinnych aktywności, które pomogą rozgonić nudę w czasie, gdy pozostajemy w domu. Z kolei cykl #NOSPRbardziejkameralny pokazuje koncerty i życie muzyków od kulis.

Wszelkie szczegóły oraz filmy z koncertami i rekomendacjami można znaleźć tutaj: https://www.facebook.com/NarodowaOrkiestraSymfonicznaPolskiegoRadia/

Koncert w słuchawkach

Mamy też propozycję dla fanów muzyki. W dobie odwoływanych koncertów warto przypomnieć sobie te, które mamy już za sobą. Pomaga w tym Stadion Śląski, który w ramach akcji #ZostańWdomu tworzy w serwisie Spotify wyjątkowe playlisty zawierające utwory z największych koncertów, które na przestrzeni lat odbyły się w Kotle Czarownic. Do tej pory dostępne są playlisty z koncertu Mettelicy z 1991 roku ( tutaj: https://open.spotify.com/playlist/0iQ8WU45DlzVrGvW2gq1cA?si=fGJtD7uaSRGQjtD6AXqO5A&fbclid=IwAR39sTiWBI9xeHi0wens3yF0E6sv4KzyN9BqNU-gKRJloHyawVm9Z8jDhBM) oraz druga, z utworami, które zespół The Rolling Stones wykonał podczas koncertu, jaki miał miejsce 14 sierpnia 1998 roku (tutaj: https://open.spotify.com/playlist/5OZLqf9Iipysiz5r1YhzNM?si=8aYv2HfgRDq6Jd27E6_9wQ&fbclid=IwAR3DeQqcX5HDVwyodPKHG47PsOtEOoA0dy6hOcSXwN0SvZ8r_aYAKVKkei8)

W najbliższych dniach na facebookowym profilu Stadionu Śląskiego będą pojawiały się informacje o kolejnych listach z wielkimi przebojami.

Książka w odcinkach

Z ciekawą inicjatywą wyszedł gliwicki pisarz Wojciech Chmielarz, który na swoim Facebooku pisze powieść sensacyjną w odcinkach. Losy bohaterów można śledzić tutaj: https://www.facebook.com/wojciechchmielarz.pisarz/

Silesia Film poleca darmowe filmy

Silesia Film poleca i udostępnia w swoich mediach społecznościowych  filmy, które można oglądać za darmo przez domeny publiczne. W czasie gdy kino Kosmos czy kinoteatr Rialto pozostają zamknięte, Silesia Film zachęca do nadrobienia filmowych zaległości. W swoich mediach społecznościowych poleca ciekawe, warte uwagi produkcje dostępne dla wszystkich darmowo.

Oglądanie spektakli operowych i ….. trening ballfitu w domu

Bogatą ofertę na czas akcji #ZostańWdomu przygotowała Opera Śląska. W ramach cyklu #operaslaskapoleca, widzowie będą mogli zobaczyć najbardziej znane spektakle operowe rekomendowane przez artystów Opery i opatrzone ich krótkim komentarzem.  Transmisje ze spektakli codziennie od 17.00. Opera przygotowała też coś specjalnego dla osób, które lubią aktywnie spędzać czas. Akcja #tańczzoperą to cykl treningów ballfitu, czyli połączenia fitnessu z elementami baletu, prowadzonych przez solistkę Opery. Treningi odbywają się za pośrednictwem transmisji LIVE na Facebooku Opery Śląskiej.

 Wirtualny spacer po muzeum

To propozycja Muzeum Śląskiego, które na swoim profilu na Facebooku prezentuje fragmenty swojej kolekcji. Widzowie mogą za pomocą obrazu  3D  przemieszczać się po wybranych elementach bogatej ekspozycji muzeum.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl