Śląskie Trendy

„Królowa Śniegu” w Teatrze Miejskim

Teatr Miejski w Gliwicach przygotowuje kolejną premierę dla młodych widzów. Będzie to „Królowa Śniegu” według baśni Hansa Christiana Andersena w reżyserii Przemysława Jaszczaka. Premiera zaplanowana jest na 8 grudnia 2018 roku.


Zapraszamy na opowieść o losach dwojga dzieci – Gerdy i Kaja. Ich przyjaźń zostaje wystawiona na próbę. Wychowywany przez ubogą Babcię Kaj dostrzega i wyolbrzymia różnice, pomiędzy nim a koleżanką. Staje się zazdrosny i złośliwy. Czy jest złym chłopcem? A może to odłamek zaklętego przez Królową Śniegu lustra wpadł mu do oka? Lustro zniekształca obraz świata. Jego fragmenty, podobno, spadły z nieba i zatruły radość.

Kaj postanawia zmierzyć się z Królową Śniegu. Jednak tajemnicza władczyni zdobywa przychylność chłopca i staje się jego opiekunką. Gerda wyrusza na poszukiwanie Kaja.

Spektakl to sceniczna interpretacja jednej z najsłynniejszych baśni H.Ch. Andersena. Historia o przyjaźni i oddaniu, strachu i odwadze, a także zazdrości, chciwości i bogactwie, którą realizatorzy opowiedzą za pomocą teatru plastycznego, teatru formy i ruchu. Całości dopełnią piosenki i multimedialne projekcje.

Reżyser Przemysław Jaszczak jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie/ Filii we Wrocławiu. Debiutował „Brzydkim Kaczątkiem” w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu w 2013 roku. Wyreżyserował spektakle w wielu polskich teatrach m.in. w Teatrze Polonia w Warszawie, Teatrze Pinokio w Łodzi, Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze, Teatrze im. Andersena w Lublinie, Zdrojowym Teatrze Animacji w Jeleniej Górze. Ma na koncie przede wszystkim realizacje familijne oraz młodzieżowe.

Muzykę do „Królowej Śniegu” przygotowuje znakomity kompozytor Piotr Klimek. Jego utwory baśniowej towarzyszyły podróży Misia i Tygryska, bohaterów spektaklu „Ach, jak cudowna jest Panama”, reż. Laura Słabińska (premiera 4 lutego 2017, na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach). Autorką scenografii i kostiumów będzie Aleksandra Starzyńska. Za ruch sceniczny odpowiedzialny jest Michał Ratajski.

W spektaklu wystąpią aktorzy związani z Małą Sceną: Anna Moś, Cezary Jabłoński, Kornel Sadowski, a także Justyna Schabowska i Urszula Chrzanowska.

Spektakl dla dzieci w wieku od 6 roku życia.

 

reżyseria: Przemysław Jaszczak

scenariusz i teksty piosenek: Magdalena Żarnecka

scenografia i kostiumy: Aleksandra Starzyńska

muzyka: Piotr Klimek

ruch sceniczny: Michał Ratajski

projekcje: Aleksandra Ołdak

obsada: Urszula Chrzanowska, Cezary Jabłoński, Anna Moś, Kornel Sadowski, Justyna Schabowska

 

Prezentacje na Małej Scenie przy ul. Nowy Świat 55 – 57
06.12, g. 17.00 (pokaz przedpremierowy); 08.12, g. 16.00 (premiera); 09.12, g. 14.00 i 16.00; 06.01, g. 16.00; 12.01, g. 15.00; 13.01, g. 15.00

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl