Śląskie Trendy

Kraina Ognia – Azerbejdżan w pełnej krasie

Azerbejdżan od wielu już lat zwany jest Krainą Ognia. Nic dziwnego, jako iż gospodarka tego kraju napędzana jest przez wydobycie ropy i gazu, który w niektórych miejscach samoistnie wydostaje się z ziemi i ulega samozapłonowi. Obecnie Azerbejdżan przykłada coraz większą wagę do turystyki, starając się przyciągnąć do siebie podróżników z zachodnich państw.


Baku – tradycja i nowoczesność

Stolica Azerbejdżanu to połączenie nowoczesności z tradycją. Z jednej strony mamy wysokie, kilkudziesięciopiętrowe budynki, które wznoszą się ponad miasto, z drugiej zaś średniowieczną fortecę Iczeri – Szecher, wciąż wyglądającą jak z XII wieku. Wśród wąskich uliczek najstarszej części miasta znajdziemy łaźnie, meczety i bazar. Najbardziej okazale prezentuje się główne wejście do Iczeri Szeher – „Gosza Gala”. To właśnie przez tę bramę przebiegał historyczny „Wielki Szlak Jedwabny”, a Jednym z najważniejszych symboli Baku jest Pałac Szachów Szyrwanu, wraz z otaczającymi go winnicami.

Niedaleko Baku znajduje się także miejscowość Surachany, w której znajduje się świątynia czcicieli ognia. Wybudowano ją w miejscu, gdzie gaz wydobywa się z ziemi i raz zapalony, samoczynnie już nie zgaśnie.

Półwysep Abszeroński

Półwysep Abszeroński to prawdziwa perełka Azerbejdżanu. Na terenie tym znajduje się wiele meczetów (w tym Mircan, uznawany za jeden z najpiękniejszych), a także wspomniana już świątynia ognia. W miejscu tym czuć wpływy kulturowe zarówno Zachodu, jak i Wschodu. Burzliwa historia sprawiła, że właśnie w Azerbejdżanie uformowała się swoista, niepowtarzalna kultura, w której widać naleciałości stylu perskiego, arabskiego, tureckie, a nawet starorzymskiego. Świetnie widać to chociażby po znakomicie zachowanym zamku Merdekan, który jest celem wielu turystycznych wycieczek. Więcej informacji na temat wyjazdów do tego pięknego kraju i atrakcji znajdujących się na półwyspie abszerońskim znajdziemy na stronie https://logostour.pl/kraje/azerbejdzan.

Azerbejdżan nie bez powodu zwany jest Krainą Ognia. Na półwyspie abszerońskim znajduje się Yanar Dag – „Płonąca Góra”, która już tysiące lat temu była miejscem kultu lokalnych plemion. W miejscu tym gaz wydobywa się z Ziemi i ulega samoistnemu podpaleniu. Nieważne czy akurat jest piękna pogoda, czy ulewa – ogni płoną zawsze dostarczając oglądającym niezwykłych wrażeń estetycznych. Jeszcze do niedawna miejsc takich było znacznie więcej, ale zaczęły one zanikać wraz z rozwojem przemysłowego wydobycia ropy naftowej.

Gandża i okoliczne miasteczka

Gandża to drugie co do wielkości miasto w Azerbejdżanie. W czasach swojej świetności Gandża była jednym z największych centrów handlu i rzemiosła. Pełniła także ogromnie ważną rolę w życiu kulturalnym całego kraju. Wąskie uliczki kryją wiele zabytków. Jednym z najważniejszych budynków jest Mauzoleum Nizami Gncvi, który uważany był za jednego z największych poetów średniowiecznego  świata muzułmańskiego, a jego twórczość okazała się ogromną inspiracją dla literatów pochodzących z Bliskiego i Środkowego Wschodu. Gandża to także wspaniałe meczety, grobowce oraz parki, na których zwiedzenie trzeba by poświęcić kilka pełnych dni.

Nieopodal Gandży znajduje się Szeki, będące jednym z najstarszych i najpiękniej położonych miast w Azerbejdżanie. Turyści ze świata szczególnie cenią sobie lokalną kuchnię, pełną orientalnych przypraw i dodatków. Do najsmaczniejszych dań należą m.in. mahara wyrabiana z mąki i mleka oraz sabalid qutabi, czyli naleśniki z kasztanami. Najsłynniejszym zabytkiem jest Szeki xan sarayi, czyli pałac chanów szekińskich, przed którym rosną dwa posadzone w 1530 roku platany. Szeki słynie z produkcji jedwabiu. Setki lat temu kupcy z różnych krajów przyjeżdżali w to miejsce, by zakupić miejscowe tkaniny. Po dziś dzień turyści mogą zaopatrzyć się tu, w produkowane ręcznie chusty, hafty i inne, utrzymane w kaukaskim stylu, ubrania.

Znajdująca się w pobliżu miejscowość Kisz oferuje możliwość zwiedzenia najstarszej chrześcijańskiej świątyni na Kaukazie. Bardzo dobrze zachowany budynek ukryty jest wśród strzelistych gór, które nadają całości mrocznego klimatu.

Górskie miejscowości

Góry to jedna z największych atrakcji Azerbejdżanu. Droga wzdłuż południowych zboczy Wielkiego Kaukazu zachwyci każdego. Wśród skalnych przepaści znajduje się wiele interesujących budowli. Jedną z nich jest mauzoleum Diri Baba z XV wieku, które sprawia wrażenie, jakby było zawieszone wśród otaczających go skał. Kilkanaście kilometrów leży osada Lahic, która od setek lat znana jest z wysokiej jakości wyrobów miedzianych. Malowniczo położona, pomiędzy wysokimi górami, wioska jest spełnieniem marzeń dla każdej osoby, która ceni sobie spokojne życie w zgodzie z naturą.

Leżąca w północno-wschodnim Azerbejdżanie miejscowość Quba słynie z wyjątkowych dywanów, znanych na całym świecie. Ta niewielka osada leży u podnóża najwyższych szczytów Kaukazu i można z niej podziwiać majestatyczne, ośnieżone szczyty.

To nie jedyne atrakcje turystyczne Azerbejdżan, które warto zobaczyć, przebywając w tym kraju. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę, warto pamiętać o tym, by podobnie jak mieszkańcy, nigdzie się nie spieszyć i smakować życia. Tylko w taki sposób uda nam się poznać w pełni docenić uroki tego kraju.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl