Śląskie Trendy

Kontenery Kultury od czwartku w Parku Śląskim

Kontenery Kultury, co do których ponownego postawienia straciliśmy już nadzieję, w czwartek, 11 czerwca pojawią się po raz drugi na wyspie na Kanale Regatowym. Pomysłodawcy zapowiadają „wyjątkowo muzyczny, łapiący oddech w różnych przedsięwzięciach z pogranicza architektury i designu, nie stroniący od tematyki i działań promiejskich” program, który realizowany będzie w ich otoczeniu aż do września.

Pomysł nadania nowej funkcji wyspie zdecydowanie sprawdził się w ubiegłym roku. Zauważali to zresztą m.in. społecznicy ze Stowarzyszenia Moje Miasto, nominując parkowe kontenery do „Superjednostki”, nagrody za najlepszą realizację w przestrzeni publicznej.

Kontenery – podobnie jak przed rokiem – będą modułowe, mało inwazyjne, tymczasowe. Zostaną utrzymane w stonowanej stylistyce. Siedem takich prostych konstrukcji stanie po jednej stronie wyspy. Vis-a-vis zostanie rozłożony duży namiot sferyczny, w którym będą odbywały się koncerty i wydarzenia artystyczne. Teren zostanie podzielony na strefę kulturalną i gastronomiczną. Wydzielony będzie również dziedziniec – wysypany piaskiem oraz wyposażony m.in. w leżaki, palety, stojaki na rowery.

Wojciech Mirek, który koordynuje projekt, podkreśla, że aranżacja otoczenia ma przypominać tę zeszłoroczną. Podobny będzie też program. – Chcemy kierować tę ofertę do różnych odbiorców, choć tym razem spory nacisk kładziemy na muzykę. Każdy z artystów, którego będziemy mieli okazję posłuchać, znalazł się w programie nieprzypadkowo. Selekcja była naprawdę ostra, ale wiem, że prezentujemy program godny najlepszych polskich festiwali muzycznych. I co ważne, wstęp na każdy z koncertów będzie wolny – zaznacza. Lato na Kontenerach Kultury rozpocznie się 20 czerwca wielkim koncertem wrocławskiego rapera L.U.C-a, który chyba najlepiej ze wszystkich polskich artystów wpisuje się w profil Kontenerów – muzyk, społecznik, laureat „Paszportu Polityki”, pomysłodawca akcji „Pospolite Ruszenie” przeciwko wątpliwej urody remontom elewacji polskich blokowisk.

W tym roku partnerem i głównym sponsorem Kontenerów jest marka Lech. – Udało nam się też pozyskać uznanych i docenianych gastronomów. Na kontenerach będzie można napić się legendarnych koktajli z katowickiej Katofonii i zjeść burgera z renomowanego Mad Micka.

Zieleń nada inny wymiar
Wyspa ma żyć jednak nie tylko piątkowymi i sobotnimi koncertami. Zgodnie z ideą, stanie się mobilnym centrum kultury. Wśród planowanych atrakcji są m.in. wystawy, projekcje filmowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, m.in. pisarzami i filmowcami oraz inne ciekawe wydarzenia, które zaproponują członkowie różnych stowarzyszeń, działających na rzecz poprawy przestrzeni. Zarówno tej parkowej, jak i miejskiej. Jedną z organizacji, która zaprosi nas na kilka wydarzeń, będzie Fundacja Napraw Sobie Miasto.

– Kontenery po raz kolejny mają szansę stać się elementem urozmaicającym ofertę parku, który przez wiele osób jest postrzegany jako służący rodzinom lub rekreacji – twierdzi Anna Syska, która działa w fundacji. –To taki zastrzyk miejskości w niemiejską przestrzeń, połączony z wydarzeniami artystycznymi, koncertami i różnymi działaniami, które w otoczeniu zieleni nabierają zupełnie innego wyrazu. To przede wszystkim alternatywa dla rozgrzanych słońcem betonowych kostek w miastach.

Karmnik z książką dla relaksu
W tym roku ważnym punktem na kontenerowej wyspie będzie… karmnik. Przed wypoczynkiem na wygodnym leżaku lub palecie, będzie można znaleźć w nim ciekawą książkę. Każdy będzie mógł ją pożyczyć lub ewentualnie zabrać ze sobą do domu i oddać przy następnej wizycie. Łukasz Suszek, pomysłodawca akcji „Karminki literackie” podkreśla, że Park Śląski to idealne miejsce na taką formę popularyzacji czytelnictwa. – Przychodzimy tu wypoczywać, kontemplować przyrodę. Najlepiej robić to z książką – uważa i dodaje, że w trzech karmnikach (pozostałe staną w Rosarium i Ogrodzie Bylinowym) będzie można znaleźć bardzo różnorodną literaturę. – Na pewno powszechną, fantastykę, również kryminały. Znajdzie się też miejsce dla poradników – zapowiada.

Co ważne, do realizacji ciekawych projektów w Kontenerach zapraszamy wszystkich, którym bliskie są akcje społeczne, artystyczne czy kulturalne. Zapraszamy do przesyłania propozycji działań na mail: promocja@parkslaski.pl. Możecie je zrealizować wspólnie z nami!
Kontenery Kultury – wstępny program
Czerwiec
13.06 – ROZPOCZĘCIE AKCJI „KARMINIK LITERACKI”
20.06 – L.U.C.
21.06 – SPOTKANIE Z CHORZOWSKĄ PARTYZANTKĄ OGRODNICZĄ (pierwsze z czterech)
20.06 – URODZINOWY POKAZ FILMÓW ARCHIWALNYCH O PARKU
26.06 – TYMON TYMAŃSKI I POKAZ FILMU „POLSKIE GÓWNO”
Lipiec
05.07 – SPOŁECZNA AKCJA NA RZECZ FUNDACJI S.O.S. DLA ZWIERZĄT
11.07 – MIUOSH
18.07 – ORGANEK
24.07 – RIFFERTONE
31.07 – The DUMPLINGS
Sierpień
02.08 – SPOŁECZNA AKCJA NA RZECZ FUNDACJI S.O.S. DLA ZWIERZĄT
07.08 – 4 SZMERY
14.08 – KRZYSZTOF „ZALEF” ZALEWSKI
21.08 – MARCELINA
Wrzesień
05.09 – PAULINA PRZYBYSZ MINIMAL
6.09 – SPOŁECZNA AKCJA NA RZECZ FUNDACJI S.O.S. DLA ZWIERZĄT
12.09 – MIKROMUSIC
18.09 – JAN GAŁACH BAND + CHANGO (POLSKI DZIEŃ BLUESA)

@2015

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl