Śląskie Trendy

Kontener Kultury – wkrótce otwarcie

W Parku Śląskim, na wyspie na Kanale Regatowym, ruszyła budowa Kontenera Kultury – Letniej Strefy Wymiany Idei Artystycznej. Wzorowany na poznańskim przedsięwzięciu obiekt ma być mobilnym centrum kultury, w którym odbywać się będą wystawy, koncerty, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

kontener1

Plan stworzenia mobilnej budowli czerpiącej z aktualnych trendów w architekturze zrodził się ze współpracy Parku Śląskiego z firmą John Lemon, która jest też pomysłodawcą całego przedsięwzięcia. Więcej niż przysłowiowe „trzy grosze” do projektu dorzuciło również   Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kontener Kultury ma być w rzeczywistości złożony z 15 modułowych klasycznych kontenerów, każdy o wielkości 15 m2 i podzielony na strefę kulturalną i gastronomiczną. Moduły mają być oszklone, a ich szkielety utrzymane w kolorach bieli i czerni. Otoczenie Kontenera Kultury zostanie wysypane piaskiem, a na nim ustawione zostaną, kojarzące się z latem, leżaki i kosze plażowe. Od maja do września wokół tak przygotowanych „okoliczności przyrody”, koncentrować się mają liczne wydarzenia artystyczne. 

– Ilość przedsięwzięć oraz szeroki ich wachlarz mają ściągnąć ludzi o różnych zamiłowaniach – czytamy na stronie Parku Śląskiego. – Część z nich zrealizuje – dzięki dofinansowaniu z ministerstwa – Fundacja Park Śląski. Reszta odbędzie się dzięki głównym partnerom: firmie Grolsch oraz Brown Forman, i realizacji ich programów „Za Grolsch kultury”. 

Co nas czeka? Jak wyjaśniają organizatorzy: w piątki i soboty koncerty, w niedziele muzyczny chillout. W programie na pewno znajdą się wystawy plakatów i fotografii młodych śląskich artystów, sobotnie warsztaty teatralne dla dzieci, pokazy etiud studentów Uniwersytetu Śląskiego, kino letnie, spotkania z ciekawymi ze świata filmu, teatru książki oraz całkowita nowość – działania promiejskie, w tym m.in. warsztaty małej architektury i sztuki zakładania ogrodów w przestrzeni miejskiej lub na balonie. – Nie zabraknie też działań kreatywnych. Jednym z nich będzie film budka. Uczestnicy warsztatów będą mogli wykorzystać elementy scenografii i kostiumów i pod kierunkiem fachowca nakręcą film telefonem komórkowym – zapewnia Karweta.

Wśród partnerów Kontenera Kultury są m.in. Akademia Sztuk Pięknych, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Stowarzyszenie Ogrody Teatru. Obecnie trwa układanie szczegółowego programu wydarzeń.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl