Po sukcesie I Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego, który odbył się w 2014 roku w Katowicach, mam zaszczyt zaprosić na jego kolejną edycję, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 kwietnia (godz. 8.00-18.00) w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Kongres Kobiet jest społeczną inicjatywą zrzeszającą osoby indywidualne, organizacje pozarządowe, przedstawicielki biznesu, polityki, świata nauki, sztuki, dziennikarstwa, związków zawodowych, związków pracodawców oraz wiele innych. Kongres w całej Polsce skupia kobiety wywodzące się z różnych środowisk społecznych, politycznych, pracowniczych i kulturowych.
Tegoroczny Kongres Kobiet odbędzie się 18 kwietnia w Wyższej Szkole
Biznesu w Dąbrowie Górniczej (ul.Cieplaka 1c).
*_
Honorowy Patronat: Wicemarszałek województwa śląskiego
MATRONAT: Kongres Kobiet, Fundacja Feminoteka
PATRONAT MEDIALNY: TVP KATOWICE
KOMITET ORGANIZACYJNY:
STOWARZYSZENIE INICJATYW SPOŁECZNYCH „AKTYWNI” (Tychy)
FUNDACJA PRZESTRZENIE DIALOGU (biuro regionalne Gliwice)
STOWARZYSZENIE TWÓRCZEGO ROZWOJU „STREFA” (Bytom)
FORUM KOBIETZIEMI GLIWICKIEJ(Gliwice)
STOWARZYSZENIE „RAZEM W PRZYSZŁOŚĆ” (Dąbrowa Górnicza)
ARCHIBYTOM (Bytom)
PEŁNOMOCNICZKI REGIONALNE KONGRESU KOBIET w województwie śląskim
ALINA BEDNARZ
MAŁGORZATA TKACZ-JANIK
W załączeniu przesyłam zaproszenie i program.
W imieniu własnym i Komitetu Organizacyjnego serdecznie pozdrawiam i
gorąco zachęcam do rejestracji, polecam także moją kongresową
prezentację pod wciąż roboczym tytułem: „Śląska Historia Kobiet”.
Będę wdzięczna za potwierdzenie otrzymania maila.
dr Małgorzata Tkacz-Janik
Fundacja Przestrzenie Dialogu
Współorganizator II Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego
PROGRAM
9:00 – 10:00 Rejestracja uczestniczek/uczestników/
Sesja 1 (10:00 – 12:00)
10:00 – 10:15 Otwarcie II Kongresu Kobiet Woj. Śląskiego – Komitet Organizacyjny, Aleksandra Skowronek, Wicemarszałek Województwa Śląskiego oraz Zbigniew Podraza, Prezydent Miasta Dąbrowa Górnicza.
10:15 – 10:30 Prezentacja ogólnopolskiego stowarzyszenia Kongres Kobiet – przedstawicielka Rady Programowej Kongresu Kobiet.
10:30 – 10.45 Wystąpienie Pani Prof. dr hab. Małgorzaty Fuszary, pełnomocniczki Rządu RP ds. równego traktowania (nie potwierdzony)
10: 45- 10.55 Wystąpienie Rektor WYŻSZEJ SZKOŁY BIZNESU w Dąbrowie Górniczej, Pani prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko- Pikiewicz.
10.55 – 11.30 Panel 1: A NAM SIĘ NADAL CHCE DZIAŁAĆ!!!
Uczestniczki: Alina Bednarz, Anna Karwot, Ewa Mróz, Joanna Sekuła, Halina Sobańska, Małgorzata Tkacz-Janik, Katarzyna Tobór- Osadnik, Dorota Zasowska: debata o tym, że po raz kolejny udało się zespolić na Śląsku kobiece potencjały. Kobiety z centrum, prawa i lewa oraz reprezentantki różnych środowisk. Organizatorki kongresu mówią o tym, że kobiety na Śląsku nadal pełnią szczególną rolę. W perspektywie osobistych zmagań – pracują zawodowo, zajmują się dziećmi, wnukami, rodzicami, a pomimo to znajdują czas, aby na co dzień działać dla innych. Co je inspiruje, i co powoduje, że im się jeszcze chce?
11.30-12.00 WĘDRUJACY TEATR KOBIET – ENERGETYZUJĄCA DRAMA z udziałem publiki
12:00 – 12:30 Przerwa na kawę
Sesja 2 (12:30 – 13:45 )
12: 30 – 12:45 O DYSKRYMINACJI- wystąpienie Katarzyny Błaszczyk- Domańskiej, pełnomocnika Wojewody Śląskiego ds. Równego Traktowania.
12:45- 13.45 Panel 2. DZIEWCZYNY MIERZĄ WYSOKO – prowadząca: dr Katarzyna Tobór- Osadnik
Tematyka panelu inspirowana jest filmem Fundacji „Feminoteka” pt: „Dziewczyny mierzą wysoko” (dostępny na YouTubehttps://www.youtube.com/
Celem panelu jest prezentacja młodych kobiet ze Śląska realizujących swoje wysoko postawione cele – zarówno życiowe, prywatne, jak i zawodowe. Do panelu zostały zaproszone nie tylko przedstawicielki zawodów silnie zmaskulinizowanych, ale m.in. studentki Politechniki realizujące ciekawe projekty już w trakcie studiów. Do grona panelistek zostaną włączone także kobiety naukowczynie, specjalizujące się w tematyce aktywizacji społeczno-zawodowej młodych kobiet.
13:45 – 14.00 Przerwa
Sesja 3 (14:00 – 15:00 ) Panele i warsztaty równoległe
Panel 3: GDY KULTURA MA CECHY KOBIETY – angażuje się często w życie społeczne miasta – prowadząca: Sylwia Widzisz- Pronobis.
W dyskusji postawimy sobie pytania:
Czy kobiety częściej mają potrzeby angażowania się w życie społeczne?
Czy kultura zaangażowana w sprawy społeczne może uzdrowić społeczności?
Czy my kobiety potrzebujemy kulturę, aby oswoić swoje demony?
Jakie elementy kultury mają największą siłę i wpływ na przemiany społeczne?
Czy potrzebę wykorzystania kultury w oswajaniu trudnych spraw trzeba dopiero kreować?
Panel 4: ZDROWIE KOBIET: MITY MEDYCYNY – prowadząca: Dorota Zasowska.
Podczas panelu odbędzie się dyskusja o tym, ile znajduje się witamin w tabletce multiwitaminowej, czy na każdą dolegliwość należy przyjmować leki? Jak sobie radzić w świecie medycyny, aby żyć zdrowo? Czy farmakologia, w każdym wypadku jest niezbędna? Co jest prawdą a co mitem w natłoku informacji?
WARSZTATY:
NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W PRACY LIDERKI- prowadząca: Grażyna Pawtel- Lorente.
Dziś bez szybkiego Internetu, mobilnej łączności i nowoczesnego oprogramowania nie da się prowadzić żadnej aktywności. Do końca tej dekady wszyscy mieszkańcy Unii Europejskiej będą mieć dostęp do szybkiego Internetu – taki cel postawiła Komisja Europejska. Wszechobecność sieci oraz rozwój związanych z tym nowych, często nieznanych jeszcze możliwości rewolucjonizuje funkcjonowanie wszystkich dziedzin życia i aktywności. Warsztat dotyczyć będzie narzędzi i aplikacji internetowych zwiększających produktywność. Szkolenie dla liderek, kobiet aktywnych i przedsiębiorczych kobiet. Będzie mowa o Google Docs, Evernote, Rapportive, Doodle i innych przydatnych programach. Prosto, zwięźle i przystępnie.
50 PLUS- WŁASNY BIZNES? NIE MA, ŻE SIĘ NIE DA!- prowadząca: Karolina Liberka.
Jeśli myślicie, że założenie własnej firmy po 50 jest niemożliwe – ten warsztat jest dla Was!
Pokaże polskie przykładu udanych biznesów założonych przez kobiety po 50!
Zaskoczeniem dla Was będzie ile szans można wykorzystać!
Powiem jak generować pomysły! Jak od pomysły przejść do realizacji!
I gdzie szukać możliwości wsparcia projektu.
15:00 – 15:15 Przerwa
Sesja 4 (15:15 – 16:15 ) Panele i warsztaty równoległe
Panel 4: SENIORKA XXI WIEKU- JAKA ONA JEST? – prowadząca: Iwona Kiernożycka.
Współczesna Seniorka to nie tylko stereotypowa siwowłosa, wymagająca troski babcia, która siedzi w ciepłych kapciach przy piecu, lepi pierogi i piecze szarlotkę. Seniorka XXI wieku nosi także dżinsy, buty na obcasach, ma modną fryzurę, w torebce laptop i dzień wypełniony do granic możliwości. Jest w najlepszym okresie swojego życia i nie musi się nigdzie spieszyć. Dopiero teraz tak naprawdę ma wolny czas na to, aby każdą minutę przeżyć piękniej i pełniej, aby móc po prostu realizować własne marzenia.
Panel 5: MAKSYMALIZACJA SZANS ROZWOJU I MINIMALIZACJA RYZYKA PROWADZENIA BIZNESU – prowadząca: Ewa Mróz
Tematyka panelu będzie skupiona na aspektach praktycznych:
– wskazaniu kluczowych czynników rozwoju firmy i obszarów ryzyka,
– pokazaniu, jakie instytucje otoczenia biznesu działają w naszym regionie (np. izby
i stowarzyszenia gospodarcze, agencje rozwoju, fundusze pożyczkowe i gwarancyjne), . Wskazaniu, dlaczego firmom opłaca się korzystanie z profesjonalnego doradztwa, żeby odnieść prawdziwy sukces i bezpiecznie rozwijać firmę (marketing, prawo, finanse etc.).
Panel 6: KONGRES KOBIET OCZAMI MĘŻCZYZN- prowadzące: Anna Karwot, Joanna Sekuła.
WARSZTATY ARTYSTYCZNE WSPOMAGAJĄCE ROZWÓJ TWÓRCZY:
PORTRET SŁOWNY- prowadząca: Bożena Szwaja.
Podstawą skutecznego funkcjonowania we współczesnym świecie jest postawa twórcza. Jak pokazuje praktyka, kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości człowieka. Rozbudzenie zainteresowań sztuką, plastyką, kulturą, odkrywanie w sobie naturalnych predyspozycji i uzdolnień, skłania do samodzielnej twórczości i działania w przestrzeni kreacji również na co dzień.
PREZENTACJA:
ŚLĄSKA HISTORIA KOBIET – Małgorzata Tkacz-Janik
multimedialna prezentacja interdyscyplinarnego projektu 2009-2018 zajmującego się próbą uchwycenia kobiecej historii Śląska. Otwarty zbiór kobiecych sylwetek, które łączy miejsce – Śląsk. Od końca 18. w. do dziś.
Zarys: Baby som z nieba, a chopy som z piekieł. Chopy to jest sól ziemi czarnej, a fedrowanie śląskiej ziemi to chopskie zajęcie. Babom nic do tego. Praca to walka chopów z ziemią. Baby w tej walce zawsze były nierówne z chopami. Obrabiały gospodarstwa, rodziły i modliły się „na górze”. Żyły „w niebie”, czyli nie pracowały. Lepiej miały. Nie tak, jak chopy, co schodziły „na dół”, „do piekieł” i czasem stamtąd nie wracały. Choćby przez to chopy zawsze były ważniejsze, mądrzejsze, rządziły. Miały więc chopy władzę nad babami, a jak się która za bardzo samorządziła, to trza było takom zlać i fertig! Taki obraz to uproszczenie, stereotyp, klisza. Śląsk tak nie wyglądał i nie wygląda. Zawiniły tu filmy Kutza, felietony Smolorza, soc-retoryka Grudnia i Gierka, brak refleksji i wiedzy o Śląsku na Śląsku i w Polsce. Projekt ma pomóc odnaleźć w zmaskulinizowanej HIStorii tego regionu kobiece ślady, kobiecą rękę: Ślązaczki, Polki, Niemki, Czeszki, Żydówki, i innych Kobiet.
16:30 – 17.00
Energetyczne zakończenie II Kongresu Kobiet Województwa Śląskiego oraz symboliczne przekazanie kobiecej mocy kandydatkom w wyborach AD 2015.
Wspólny taniec przeciwko przemocy: NAZYWAM SIĘ MILIARD – ONE BILLION RISING.
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
10:00- 17:00 KOBIECY OGRÓD ROZMAITOŚCI a tam:
KOBIECY PARK ZDROWIA „Ze zdrowiem nam do twarzy” i KOBIECY OGRÓD KULTURY
czyli: prezentacje ciekawych kobiet i ich niezwykłych pasji, różnorodne warsztaty, prezentacje i mini-premiery poezji i sztuki kobiecych autorek, promocja nordic walking i zdrowego trybu życia, warsztaty urody, pokazy mody, krawiectwa i inne atrakcje.
14.00- 15.00 KOBIECY NETWORKING BIZNESOWY- wymiana wizytówek, materiałów reklamowych, możliwość krótkiej prezentacji własnej działalności.
12.00- 15.00 BUSZMAN & WITAŃSKI CONSULTING GROUP- konsultacje ekspertów.
Chcesz rozwinąć biznes albo swoją karierę, wzmocnić pozycję konkurencyjną, zbudować wizerunek. Potrzebujesz fachowego wsparcia w tym zakresie. Przyjdź i skorzystaj z porad ekspertów. Tylko dla uczestniczek Kongresu Kobiet bezpłatne porady z zakresu: zarządzania strategicznego (plany i strategie rozwoju), analiz i badań rynku, budowania wizerunku i komunikacji.
BUSZMAN & WITAŃSKI CONSULTING GROUP. Każdego dnia wspieramy klientów w osiąganiu sukcesu.
10: 00 – 17:00 PRZEDSZKOLE DLA DZIECI
10: 00 – 17:00 STOISKA WYSTAWCÓW I SPONSORÓW