Śląskie Trendy

Koncert BRACIA Akustycznie

W piątek, 23 stycznia o godz. 19.00, w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach rozpocznie się akustyczny koncert zespołu Bracia. Koncert przygotowany został w ramach cyklu „Muzyka na deser”.

Historia zespołu rozpoczęła się w Lublinie, w 1997 roku. Wtedy to, bracia Piotr Cugowski i Wojtek Cugowski zdecydowali się na pierwszy wspólny występ akustyczny. Jednak za oficjalny początek zespołu uznaje się rok 2001, kiedy to do zespołu dołączyli Krzysztof Nowak (bas) i Konrad Zieliński (perkusja), którego niedługo potem zastąpił Robert Markiewicz.

Pierwszym przełomem w karierze zespołu było zdobycie głównej nagrody w kategorii Debiut, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej – KFPP OPOLE 2002, gdzie zespół wykonał utwór pt. „Nie Jestem Inny”, autorstwa Romualda Lipko i Andrzeja Mogielnickiego.
Po sukcesie w Opolu, piosenką „Missing Every Moment” Bracia Cugowscy zajęli 5 miejsce w krajowych eliminacjach do Konkursu Piosenki Eurowizji. Zespół grał już w zmienionym składzie. Dołączył basista Bartek Królik – znany jako Barteq z Sistars oraz klawiszowiec Tomek Bidiuk, znany i ceniony sideman z Lublina.
W 2004 roku Bartka Królika zastąpił Tomek Gołąb – ceniony muzyk sesyjny, współpracujący wcześniej z Magdą Femme, Czarno-Czarnymi, czy Markiem Raduli, a za perkusją usiadł Krzysztof Patocki – grający do tej pory z Kasią Kowalską. Wkrótce do zespołu dołączył również drugi gitarzysta – Sebastian Piekarek.
W lipcu 2005 roku miała miejsce premiera debiutanckiej płyty zespołu pt. „Fobrock”. Poprzedził ją mini album „Dzieci Wszystkich Gwiazd” oraz single: „Szara Twarz” (utwór zdobył tytuł „Rockowego Hitu Dekady” w 2010 roku), „Niczego Więcej” oraz „Missing Every Moment”. Materiał debiutanckiego krążka opierał się na melodyjnym rocku. Oryginalne kompozycje, bogata aranżacja i doskonały wokal Piotrka Cugowskiego sprawiły, że album w 2006 roku został nominowany do Fryderyków oraz Superjedynek KFPP w Opolu w kategorii „Najlepsza Płyta Rock”.
W 2007 roku utworem „Jeszcze Raz” zespół wywalczył, jako jeden z nielicznych na polskiej scenie muzycznej, nagrody podczas Sopot TOPtrendy Festival 2007 we wszystkich czterech kategoriach: „Nagrodę Główną”, „Nagrodę Internautów”, „Nagrodę Dziennikarzy” oraz „Nagrodę Miasta Sopotu”.

Pod koniec 2008 roku miał premierę drugi album zespołu „Tribute To Queen”. Krążek, wydany przez wydawnictwo Agora, zawierał 12 coverów największych przebojów grupy Queen. Sesja nagraniowa trwała pięć miesięcy, z czego przez tydzień powstawał utwór „Bohemian Rhapsody”, do którego Piotr sam nagrał wszystkie partie wokalne. Zarejestrowano do tego numeru aż 190 śladów, z czego ponad setka to wokale.

 

Rok 2009 to moment ukazania się kolejnej płyty Braci zatytułowanej „Zapamiętaj”, na której znalazło się 13 utworów, w tym dwa: „Zapamiętaj” oraz „Jeszcze Raz”, które powstały we współpracy z amerykańskimi producentami Mattem Noble i Keithem Brownem. Na czas nagrywania albumu, z Braćmi pracował Michał Grymuza, ale jeszcze przed premierą, w październiku 2009 roku zastąpił go Jarosław Chilkiewicz. Krążek niedługo po premierze zdobył status bestsellera sklepu internetowego empik.com. W plebiscycie Antyradia album zdobył drugie miejsce w kategorii „Płyta Rocku 2009”. W tym samym roku zespół otrzymał nominację do nagrody muzycznej Fryderyk w kategorii „Grupa Roku”, a Piotr Cugowski nominację w kategorii „Wokalista Roku”.

2012 rok przyniósł wiele zmian, przede wszystkim nowym managementem zespołu Bracia została firma Rock House Entertainment. Nastąpiły również zmiany w składzie zespołu – Krzysztofa Patockiego na perkusji zastąpił Bartłomiej Pawlus.

14 maja 2013 roku ukazał się czwarty krążek zespołu pt. „Zmienić Zdarzeń Bieg”. Album zawiera 12 premierowych piosenek, wśród nich single: „Nad Przepaścią”, stworzony wspólnie z Edytą Bartosiewicz,  „Wierzę w Lepszy Świat” oraz „Parnassus”.

We wrześniu zespół otrzymał za nią Złotą Płytę.

Bracia mają na swoim koncie występy zagraniczne. W 2008 roku zespół zagrał na Wembley Arena w Wielkiej Brytanii podczas imprezy PKO BP London Live 2008 – Polish Music Festival. W listopadzie 2012 zespół odbył trasę koncertową po USA i Kanadzie. Muzycy wystąpili w Chicago, Troy, Nowym Jorku i Toronto. W Polsce zespół supportował zagranicznych artystów takich jak Whitesnake (2008) i Molly Hatchet (2010). W maju 2013 roku Bracia wystąpili również u boku legendarnej grupy Wishbone Ash.

Bracia Piotr i Wojtek Cugowscy niejednokrotnie współpracowali z muzykami światowego formatu. W 2002 roku Piotr wystąpił u boku Garou, w 2005 roku Piotr i Wojtek zagrali z Tommym Aldrigem (ówczesnym perkusistą Whitesnake) podczas festiwalu perkusyjnego w Opolu, a w 2011 roku Piotr wykonał wraz z Jonem Lordem (Deep Purple) „Pieśń Ocalenia” autorstwa Czesława Niemena, podczas koncertu poświęconego ofiarom katastrofy smoleńskiej.

Skład zespołu:

Piotr Cugowski – śpiew
Wojciech Cugowski – gitara, śpiew
Tomasz Gołąb – gitara basowa
Jarosław Chilkiewicz – gitara
Bartłomiej Pawlus – perkusja

 

Tagi:     , ,

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl