Śląskie Trendy

Już za dwa miesiące INDUSTRIADA

Industriada 2017 odbędzie się 10 czerwca. Weźmie w niej udział 47 przemysłowych zabytków z 28 miast województwa śląskiego, a wśród nich ponownie EC Szombierki oraz debiutanci: Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej i osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku.

Tegoroczny program Industriady konstruowany jest w rytmie maszyny – to motyw przewodni festiwalu. 8 maja Industriada odsłoni pierwsze punkty tego programu.

Industriada to największy w tej części Europy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe. W ubiegłym roku w święcie Szlaku Zabytków Techniki wzięło udział 90 tysięcy osób. Festiwal został wybrany najlepszym produktem turystycznym Polski. Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej mogą się pochwalić jeszcze tylko Kanał Augustowski – Szlak Papieski, Łódzka Manufaktura, Szlak Orlich Gniazd, Festiwal Przystanek Woodstock oraz Kopalnia Złota i Średniowieczny Park Techniki w Złotym Stoku.

„W rytmie maszyny” – tak brzmi motyw przewodni tegorocznej edycji święta szlaku zabytków techniki, którym inspirują się wszystkie obiekty biorące udział w Industriadzie. „Od XVIII wieku rozwój terenów obecnego województwa śląskiego przebiegał w rytmie maszyny. To dzięki niej powstawały i rozrastały się miasta, chłopi zmieniali się w robotników, a dobra niegdyś luksusowe stawały się coraz bardziej dostępne. Ale maszyny to także podporządkowany im rytm życia, ciężka fizyczna praca, strajki, choroby zawodowe. Jak maszyny tworzyły poszczególne obiekty Industriady? Jak wpływały na życie naszych przodków? Czy za kilka lat maszyny i sztuczna inteligencja zastąpią człowieka? Z tymi zagadnieniami spotkają się uczestnicy tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki” – wyjaśnia Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Pierwsze szczegóły programu Industriady poznamy podczas konferencji prasowej, która odbędzie się 8 maja. Pełny program festiwalu zostanie zaprezentowany 10 dni później – 18 maja. Na razie organizatorzy zdradzają tylko, że festiwal znów nas pozytywnie zaskoczy.

Źródło: http://www.slaskie.pl

Fot. Witold Trólka

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl