Śląskie Trendy

Już w kwietniu 7. Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów

To wydarzenie, na które niecierpliwie czekamy. W tym roku niecierpliwiej niż zwykle, bo mamy zaszczyt mu patronować. Przez cały kwiecień w Bytomiu dziać się będą rzeczy dziwne i fajne, czasem superbohaterskie, a czasem twórcze. Słowem: istny kosmos. Ich kulminacją będzie 7. Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, czyli Festiwal Dziwne Fajne. Na tę część kwietniowego bytomskiego szaleństwa czekać musimy do 24 – 25 – 26 kwietnia.
Zanim w Bytomiu na dobre rozpocznie się Festiwal, zamęczać Was będziemy opowieściami o nim. Dziś wszystko co trzeba wiedzieć w pigułce.
Festiwal Dziwnie Fajne to wielowątkowe przedsięwzięcie kulturalne, na które składają się przede wszystkim:
 Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów
• Przemarsz Superbohaterów
 Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów
 również wydarzenia artystyczne: koncerty muzyczne, występy kabaretowe, teatralne
Festiwal, w przeciwieństwie do najczęstszego w mediach wizerunku smutnego miasta z problemami, pokazuje Bytom jako miejsce, w którym świadomi tych problemów – czy to związanych jego postprzemysłową historią, czy z brakiem alternatywy dla ludzi młodych – ludzie w różnym wieku potrafią się do siebie uśmiechnąć, zorganizować i wspólnie szukać ścieżki rozwoju. Warto podkreślić fakt, że Festiwal Dziwnie Fajne jest inicjatywą oddolną, której idea powstała właśnie wśród mieszkańców, inicjatywą która organizowaną jest bez zaplecza instytucjonalnego, przy wsparciu Bytomskiego Centrum Kultury.
Festiwal Dziwnie Fajne został nagrodzony Nagrodą Specjalną Związku Miast Polskich podczas Festiwalu Promocji Miast i Regionów w Warszawie, w 2011 roku. Podczas Przystanku Woodstock (2012, 2013, 2014 rok) animatorzy Zlotu prowadzili w trakcie festiwalu warsztaty związane z tematyką recyklingu i ekologii.
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów to unikalne wydarzenie w skali całego kraju. W trakcie jego trwania odbywa się Przemarsz Superbohaterów (mieszkańców Bytomia i okolicznych miast przebranych w zabawne, czasem znaczące stroje własnego autorstwa) przez centrum Bytomia wraz z orkiestrą.
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów promuje optymistyczne postawy, otwartość na innych, szeroko pojętą tolerancje i aktywizację. Daje odrobinę kolorowej, radosnej spontaniczności. Każdy absolutnie każdy może poczuć się w tym dniu wyjątkowo, ważne jest aby pamiętać o tych emocjach na co dzień.
Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów promuje ideę recyklingu. Na Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów zapraszamy designerów, handmadowców, artystów, projektantów, wizjonerów i wszystkich, którzy reanimują odpady dając im nową szansę na zaistnienie  w świecie przedmiotów użytkowych. Zapraszamy wszystkich tych, którzy przerabiają  i przetwarzają przedmioty, które straciły swoją pierwotną funkcję.
Chcemy pokazać, że przedmioty, które trafiają na wysypiska można twórczo reanimować  i nadać im nową formę przez co nabiorą ponownie charakteru. Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów to także: warsztaty, pokazy, wystawy oraz zbiórka elektroodpadów, baterii, świetlówek i żarówek i recykling śmieci.
Od trzech lat sztab Superbohaterów przyznaje swoją honorową nagrodę jest nią Złota Peleryna, przyznawana jako wyróżnienie dla współczesnego Superbohatera. Nagroda została przyznana: Jerzemu Owsiakowi (2012r.), Adamowi Małyszowi (2013) i Jaśkowi Meli (2014).
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów, Kiermasz Twórczej Reanimacji Odpadów i cały Festiwal Dziwnie Fajne organizowany jest przez kolektyw BytoMy oraz BECEK Bytomskie Centrum Kultury.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl