Śląskie Trendy

Jazz w Ruinach w sierpniu

Festiwal odbędzie się w dniach 4 – 12 w Gliwicach – 8 koncertów młodych wschodzących gwiazd, po dwa każdego dnia festiwalowego. Nie zabraknie niezwykłej wystawy młodych artystów grafików z całego świata. Tutaj ta wystawa się rodzi, a potem rusza w świat.  Koncerty odbywają się w piątki i soboty, po dwa każdego dnia (pierwszy o 19:00, drugi o 21:00). Ponad to warsztaty w dniach 8 – 9 sierpnia. Warto dodać, że warsztaty muzyczne zakończą się pokazem na dużej scenie festiwalu, podczas ostatniego dnia koncernowego, tuż przed rozpoczęciem programowego koncertu festiwalowego.

Jazz w Ruinach, jeden z najoryginalniejszych festiwali jazzowych, skupiający się na młodych, wschodzących gwiazdach, festiwal interdyscyplinarny, łączący kolejne obszary sztuki, rusza po raz trzynasty. Jak zwykle na początku sierpnia, w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach.  Festiwal skupia się na prezentacji młodych i wybitnych twórców muzyki jazzowej, około jazzowej i improwizowanej, ale także najciekawszych twórców grafiki plakatowej młodego pokolenia z  całego świata. Wszystko po to by propagować nowe twarze, nowe  zjawiska w muzyce improwizowanej, około jazzowej oraz w sztuce plastycznej, szukając jednocześnie platformy porozumienia i współpracy pomiędzy tymi dwoma światami, jako temat przewodni podając muzykę, ze wskazaniem na jazz, rzecz jasna. Tym samym festiwal stara się naszkicować kierunki rozwoju tej formy sztuki. W festiwalu biorą udział zespoły nowatorskie, tworzące autorską muzykę, prezentujące własne spojrzenie na jazz XXI wieku, ale także sięgające po korzenie tej muzyki i przetwarzające ten cały, przebogaty zasób na własny, niepowtarzalny użytek. Podobnie z grafikami, dla których akurat podczas tego wydarzenia inspirację jest muzyka. To oni będą tworzyć przyszłość tych form sztuki. Tym samym, Jazz w Ruinach, to spojrzenie w przyszłość sztuki, to festiwal interdyscyplinarny.

Każdego dnia festiwalu, czyli w każdy piątek i sobotę, po zakończeniu koncertów na dużej scenie festiwalowej w Klubie Muzycznym 4ART (i jednocześnie siedzibie SJC – ul. Wieczorka 22, Gliwice) odbywać się będzie jam session. Początek jamów planowanych jest na okolice godziny 23:00.

Wstęp na jest oczywiście wolny, jak na wszystkie pozostałe wydarzenia festiwalowe.

Program 13. Międzynarodowego Festiwalu Jazz w Ruinach 2017
Miejsce: Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach; aleja Przyjaźni 18

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny (w przypadku warsztatów obowiązują zapisy i ograniczona liczba miejsc)

8 koncertów, wystawa grafiki, warsztaty muzyczne, akcje happeningowe.

4 sierpnia 2017, piątek, godz. 18:00

Przemarsz przez miasto i koncert na tarasie Ruin Teatru Victoria Zespołu Jazzowego Państwowej Szkoły Muzycznej w Gliwicach pod kierownictwem Jarosława Spałka.

4 sierpnia 2017, piątek, godz. 19:00

Otwarcie wystawy grafik i plakatów młodych artystów z całego świata, absolwentów, ale także studentów uczelni artystycznych spod niemal każdej szerokości geograficznej.  W tym roku tematem zadanym artystom zgłaszającym swoje pracy będzie hasło „Oblicza jazu”, dotyczące kierunków, gatunków, muzyków, filmów i innych obszarów, których „dotykał” jazz. Wybór tychże obszarów i tym samym interpretacji tematu wystawy jest już wyłącznie w gestii artystów.

Kurator wystawy: dr Tomasz Kipka, zastępca dyrektora Instytutu Sztuki w Cieszynie, laureat  m.in.: prestiżowej nagrody Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Grafików Projektantów ICOGRADA (2007), Grand Prix Międzynarodowego Triennale Plakatu Ekologicznego w Žilinie na Słowacji (2008), Śląskiej Rzeczy 2010 (2011), The 4th Fadjr International Festival of Visual Arts w Teheranie, w kategorii plakat (2012),  wyróżnienia na 23 Biennale Plakatu Polskiego (2013) oraz nagród i wyróżnień w konkursach na znaki graficzne i identyfikację wizualną.

4 sierpnia 2017, piątek, godz. 19:20  

Szymon Łukowski Quintet

Szymon Łukowski – saksofony tenorowy, altowy, sopranowy, klarnet basowy

Bartek Pieszka – wibrafon, marimba

Adam Żuchowski – kontrabas

Sławek Koryzno – perkusja

gościnnie: Hannes Riepler – gitara

Nowy projekt saksofonisty, kompozytora i aranżera związanego z trójmiejskim i bydgoskim środowiskiem muzycznym. W grudniu 2014 roku powołał  własny skład, w którym występują wibrafonista i marimbafonista Bartek Pieszka, kontrabasista Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz Szymon Łukowski jako leader na saksofonach tenorowym, altowym i sopranowym, w kilku utworach rozszerzając instrumentarium o klarnet basowy.

Wyjątkowość kwintetu przejawia się między innymi w tym, że rolę instrumentu harmonicznego powierza się tu naprzemiennie wibrafonowi oraz gitarze, co w połączeniu z saksofonami odświeża formułę klasycznego kwintetu i otwiera nowe przestrzenie brzmieniowe, niemożliwe do uzyskania w składzie, w którym instrumentem harmonicznym jest fortepian. Podczas koncertu, jako gość specjalny pojawił się austriacki gitarzysta Hannes Riepler, rezydujący od 10 lat w Londynie i będący czynnym uczestnikiem brytyjskiej sceny jazzowej.

4 sierpnia 2017, piątek, godz. 21:00

Existenzhengste

Andreas Broger – saksofon, klarnet

Alexander Kranebetter – trąbka

Johannes Bär – tuba

Alexander Yannilos – perkusja

Trzech młodych muzyków z Vorarlbergu i jeden z Wiednia założyło w 2014 roku elektryzujący zespół, który nazwali Existenzhengste [Ogiery/Lęki Istnienia]. Nazwa grupy wskazuje na jej program: pożywką dla twórczości czwórki muzyków, którzy nie chcą iść na żadne kompromisy, jest mieszanką poczucia humoru, rozpaczy i megalomanii. Na koncercie zaprezentowane zostaną wyłącznie kompozycje własne, inspirowane między innymi Swagger-Grooves, postmodernistyczną muzyką dętą i Free Jazz.

5 sierpnia 2017, sobota, godz. 19:00
Ulyana Ethno Quintet

Ulyana Hedzik – wokal, skrzypce, flet alikwotowy

Patryk Rynkiewicz – trąbka, flugelhorne

Tomasz Sołtys – fortepian

Roman Chraniuk – kontrabas

Jakub Miarczyński – perkusja

Piątka znakomitych artystów, którzy z nieustającym entuzjazmem odkrywców toczą muzyczny dialog o tradycjach, zwyczajach i myślach poleskiego ludu. Nie sposób tu się unieść w świat zawiłych tańców, prostych, mocno chwytających za dusze pieśni. Najpiękniejsze melodie Polesia śpiewane w języku białoruskim, wzbogacone nowoczesnymi środkami wyrazu, lecz wciąż autentyczne i prawdziwe. Zespół powstał w Poznaniu, gdzie od czerwca 2016 muzycy rozpoczęli wspólną przygodę. Ma już na swoim koncie Nagrodę Specjalną na festiwalu Jazz Wolności 2016 w Sopocie. Debiutując, Quintet został wyróżniony w piątce finalistów, wybranych spośród 36 zespołów jazzowych! Faworyci znamienitego jurora – Michała Urbaniaka podczas festiwalu.

5 sierpnia 2017, sobota, godz. 21:00

Albert Vila Trio

Albert Vila  – gitara
Daniel Jonkers – perkusja
Alex Gilson – kontrabas

Albert Vila jest jednym z najlepszych hiszpańskich gitarzystów młodego pokolenia, jest laureatem nagród zdobytych w Hiszpanii, Holandi, a ostatnio został nagrodzony za swoją kompozycję pierwszą nagrodą na Jazz Hoeilaart 2012 w Belgii. Latem 2006 roku decyduje się na powrót do rodzinnej Barcelony, gdzie tworzy nowy projekt muzyczny: Albert Vila Quintet. Zespół ten wygrywa Donosti “Debajazz contest” w 2007. W tym samym roku nakładem wytwórni Fresh Sound Records wychodzi debiutancki album kwintetu „Foreground Music”. Drugi album ukazał kilka lat później, w roku 2011 („Tactile”). Rok później, w 2012 Albert Vila wydaje album ze swoim trio w składzie Jorge Rossy na perkusji i Reinier Elizarde na kontrabasie. Album ukazał się pod tytułem „Standards”. W roku 2014 Albert Vila oraz Jeff Ballard, Aaron Parks i Doug Weiss nagrywają materiał w Nowym Jorku. Album ma się ukazać na początku roku 2015.

11 sierpnia 2017, piątek, godz. 19:00
Kołakowski:Wykpisz:Korelus

Mateusz Kołakowski – fortepian

Alan Wykpisz – kontrabas

Bartłomiej Korelus – perkusja

Trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus wydaje płytę zatytułowaną „Schönberg” nakładem wydawnictwa For Tune. Po raz pierwszy w historii kompozycje Arnolda Schönberga spotykają się z jazzem. Półtorej roku od debiutu zespołu na dużej scenie doczekaliśmy się premiery płytowej. Pomimo krótkiego czasu od pierwszego koncertu podczas Warsaw Summer Jazz Days jako zwycięzcy konkursu Open Jazz, mają na swoim koncie już współpracę z takimi muzykami jak David Liebman (8. Azoty Tarnów International Jazz Contest oraz festiwal Ars Cameralis), czy Adam Pierończyk (Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu).

11 sierpnia 2017, piątek, godz. 21:00
Mateusz Gawęda Trio

Mateusz Gawęda – fortepian

Alan Wykpisz – kontrabas

Grzegorz Pałka – perkusja

Jest to jeden z kilku zespołów reprezentujących awangardową odsłonę krakowskiej sceny jazzowej. Zespół wykonuje swój autorski program, złożony przede wszystkim z kompozycji Mateusza Gawędy, inspirowanych wszelkimi gatunkami muzycznymi, głównie jazzem z lat 60-tych, muzyką europejską XX wieku oraz muzyką współczesną. Słowa które najlepiej mogłyby opisać muzykę zespołu to świeżość, dojrzałość, brzmienie, zabawa i ciemność.

Mateusz Gawęda – pomimo młodego wieku to jeden z najbardziej kreatywnych twórców na polskiej scenie jazzowej. Urodzony w 1990 roku pianista, kompozytor i aranżer, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu dr Joachima Mencla. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany podczas tak prestiżowych imprez jak: festiwal Jazz Nad Odrą, Krokus Jazz Festiwal czy festiwal Jazz Juniors. Współtworzy zespoły Cracow Jazz Collective, PeGaPoFo, Pezda/Gawęda Duo, DRAG, Silberman Trio/Quintet/Sextet. Na koncie ma kilka znakomitych albumów i współprace z tak znaczącymi postaciami jazzu jak: Billy Hart, Rusty Jones, Walter Smith III, Ralph Alessi, Kazimierz Jonkisz, Janusz Muniak, Jacek Kochan, Leszek Żądło i wielu innych.

12 sierpnia 2017, sobota, godz. 18:00

Finał warsztatów – koncert uczestników wraz z pedagogami prowadzącymi warsztaty

12 sierpnia 2017, sobota, godz. 19:00

Jan Kavka Trio

Jan Kavka – fortepian
Marek Dufek – kontrabas, gitara basowa
Jiří Bučánek – perkusja

Jan Kavka Trio (JKT) to akustyczny projekt, który został założony w roku 2013. W tym czasie zespół grał tylko repertuar składający się z standardów jazzowych w ostrawskim klubie „Modrá myš”. Od września 2016 zespół robi występy w klubach jazzowych w całej Republice Czeskiej i także trochę w Polsce. V listopadzie 2017 zespół wyrusza w trasę koncertową po Czechach. JKT korzysta inspirację z muzyki gigantów jazzowych, ale także z muzyki popularnej i klasycznej. Repertuar tego tria tworzą kompozycje autorskie, standarty jazzowe oraz kilka aranżacji hitów pop-music (Beatles, Radiohead).

12 sierpnia 2017, sobota, godz. 21:00

Monika Lidke Quartet

Monika Lidke – wokal
Łukasz Damrych – instrumenty klawiszowe
Grzegorz Piasecki – kontrabas, gitara basowa
Wojciech Buliński – perkusja

Znakomita polska wokalistka jazzowa rezydująca w Londynie. Jej piękny, subtelny głos, dar budowania wspaniałego nastroju i umiejętność nawiązywania fantastycznego kontaktu z publicznością to kwintesencja kobiecego jazzu.

Monika Lidke jest porównywana artystycznie do Stacey Kent (za krytykiem muzycznym, Markiem Duszą), Marek Niedźwiedzki z radiowej „Trójki”, który jest absolutnie zauroczony artystką, cytując fragment: „Pani Moniko, jestem Pani fanem”, zamieścił jej piosenki na Smooth Jazz Cafe 2010 i 2013, jeden z utworów artystki znalazł się również na wydawanej przez dziennikarza muzycznego Adama Dobrzyńskiego Muzyce Czterech Stron Świata vol. 2 (2015).

Nowa płyta Moniki Lidke ukazała się 17 marca 2017 nakładem Dot Time Records. Tym razem do napisania muzyki zainspirowały ją przepiękne, dojrzałe i często niepozbawione humoru teksty poety Andrzeja Ballo, twórcy, który wydał do tej pory 11 tomików wierszy oraz kilka sztuk teatralnych.

8 – 9 sierpnia 2017 – warsztaty
Zajęcia każdego dnia w godzinach od 11:00 do 15:00.

„Warsztaty gry zespołowej- kształtowanie brzmienia zespołu jazzowego oraz podstawy improwizacji jazzowej, zastosowanie skal, artykulacja swingowa i rytmika w improwizowanych partiach solowych”.

Instruktorzy: Jarosław Spałek, Jerzy Główczewski.

Miejsce: Państwowa Szkoła Muzyczna w Gliwicach; ul. Józefa Wieczorka

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl