Śląskie Trendy

Tuwim dla dorosłych!

Trochę rewia, trochę wodewill, czasem lekki, czasem ciężki jak (nie tylko) współczesna rzeczywistość – taki jest „Tuwim dla dorosłych”, nowy spektakl Teatru Miejskiego w Gliwicach. To podróż w świat otulony smogiem absurdu, cudownie niepoprawny politycznie i przy tym jakże wyzwalająco zabawny!


W czasach powszechnego obrażalstwa, procesów sądowych za zniesławienie, społecznego ostracyzmu dla osób, które nie przyjęły kulturowej nowomowy i nie wykreśliły ze swojego słownika dawnych pojęć dziś uznanych za nacechowane negatywnie, stary dobry Tuwim jawi mi się jako człek odważny i niepokorny. Co ciekawe, zetknęłam się nawet z twierdzeniem, jakoby był on pierwowzorem dzisiejszego internetowego trolla. Tych nie lubię. A jednak Tuwim trafił do mnie. Z impetem.

Dzięki spektaklowi odkryłam go na nowo, choć większość utworów znałam już wcześniej. Skomasowane, podane w barwnej, ale gustownej oprawie przemówiły do mnie silniej, a wręcz dotkliwiej. Bo po raz kolejny zrozumiałam, że wolność słowa w dzisiejszym wydaniu jest niczym jedzenie cukierka przez papierek. Kolorowy, perfekcyjny graficznie, wykonany z ekologicznych materiałów, ale jednak… papierek.

Tyle o Tuwimie, którego twórczość każdy może odczytywać na swój sposób. Bardziej wnikliwie, w korelacji z jego pochodzeniem, życiorysem czy sytuacją geopolityczną, w której przyszło mu pisać, lub w sposób dosłowny, delektując się jego zamiłowaniem do dosadnego słownictwa lub też oburzając przekleństwami i inwektywami, w których zdawał się lubować.

Sam spektakl był piękny wizualnie, za co należą się ogromne brawa. Jego twórcy złożyli lekki ukłon w stronę gliwickich miłośników operetki, którzy odnajdą w nim doskonałe interpretacje muzyczne, świetnie przygotowanych wokalnie aktorów i dynamiczny taniec. Z pewnością zachwycą ich kostiumy, oszczędna ale wymowna scenografia i miejsca przy okrągłych stolikach, przy których zasiąść można za niewiele wyższą od zwyczajnej opłatą za bilet. Fani obecnej formuły teatru docenią jak zawsze dobrą grę m.in. Karoliny Olgi Burek, Aleksandry Maj, Dominiki Majewskiej, Mariusza Galilejczyka, Łukasza Kucharzewskiego, czy Macieja Piasnego.

Jak to zazwyczaj bywa, przyszli widzowie otrzymają również widowisko bardziej dopracowane od tego, który mieliśmy okazję oglądać na premierze. Do „doszlifowania” zostały bowiem niektóre sceny, nieco zbyt długie i przez to nużące. Cały spektakl powinien bowiem utrzymywać tempo swoich najlepszych momentów, a o to jeszcze trzeba trochę powalczyć.

Niemniej nowa produkcja Teatru Miejskiego w Gliwicach warta jest polecenia, a karnawał jest doskonałą porą na jej zaprezentowanie. Spektakl rozgrzewa, uderza do głowy i… bawi się z publicznością.

Zatem teatrze – Gratulacje! Choć, jak twierdził Tuwim, to najpiękniejsza forma zawiści.

Teksty: Julian Tuwim

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Jan Połoński

Aranżacje: Artur Guza, Michał Kowalczyk

Kierownictwo muzyczne: Piotr Kotas

Scenografia i kostiumy: Monika „Ika” Wójcik

Choreografia: Michał Cyran

Przygotowanie wokalne: Karolina Bugla-Ćwil

Obsada:

Aktorzy: Iga Bancewicz, Karolina Olga Burek, Antonina Federowicz, Milena Jabłońska, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Anna Moś, Katarzyna Wysłucha, Rafał Domagała, Mariusz Galilejczyk, Cezary Jabłoński, Łukasz Kucharzewski, Michał Wolny, Maciej Piasny, Krzysztof Prałat, Błażej Wójcik,

Aktorki teatru tańca: Monika Nowak, Karolina Winarska, Kinga Wleciałowska,

Zespół muzyczny: Piotr Kotas (fortepian), Rafał Kiepiec (kontrabas), Bartłomiej Plewka (perkusja)

czas trwania: 1h 50 min

widownia została podzielona na strefy cenowe (część widowni – stoliki)

Bilety na spektakl „Tuwim dla dorosłych” kosztują: stoliki 65 zł (60 zł ulgowy), parter 50 zł (45 zł ulgowy), balkon 40 zł (35 zł ulgowy). Na premierę tego spektaklu odpowiednio 100 zł, 70 zł, 50 zł.

fot. Jeremi Astaszow / Astashow Studio

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750