Śląskie Trendy

INDUSTRIADA otwiera bramy EC Szombierki w Bytomiu

Nowy właściciel Elektrociepłowni Szombierki podpisał umowę z zarządcą Szlaku Zabytków Techniki – Województwem Śląskim. Uczestnicy czerwcowej Industriady będą mogli zobaczyć EC Szombierki od środka.

Elektrociepłownia Szombierki to majestatyczny symbol epoki węgla i stali, jeden z najbardziej charakterystycznych budynków województwa śląskiego. Choć obiekt jest częścią Szlaku Zabytków Techniki, to jednak od dłuższego czasu nie był udostępniany zwiedzającym. Mogło to spowodować wykluczenie obiektu ze SZT, na którym znajduje się od 2010 roku.

Dzięki staraniom Samorządu Województwa Śląskiego, który zarządza Szlakiem Zabytków Techniki, jaki i woli współpracy ze strony właściciela EC Szombierki, spółki Rezonator, podpisana została umowa regulująca przynależność tego obiektu do sieci. Ustalono, że częściowo zostanie on udostępniony turystom 10 czerwca w czasie Industriady, święta Szlaku Zabytków Techniki. EC Szombierki ciągle pozostaje tzw. „obiektem w zagrożeniu”, co oznacza konieczność zaplanowania i wdrożenia działań naprawczych.

„Mamy świadomość ogromnej wagi zabytkowej elektrociepłowni dla mieszkańców Bytomia i całego województwa śląskiego. Obiekt ten jest jednym z najważniejszych świadectw industrialnej historii naszego regionu. Cieszę się, że podczas tegorocznej Industriady będzie dostępny dla odwiedzających. Jednocześnie chcę podkreślić, że Województwo Śląskie oczekuje na przedstawienie przez spółkę Rezonator programu naprawczego, na podstawie którego zostanie podjęta decyzja o dalszej przynależności obiektu do Szlaku. Na przedstawienie planu właściciele zabytku mają jeszcze około trzech miesięcy” – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Pełen program tegorocznej Industriady poznamy 18 maja. Od tego dnia będzie też można dokonywać rezerwacji na zwiedzanie EC Szombierki.

(źródło: http://www.slaskie.pl)

fot. UMWS

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl