Śląskie Trendy

Industriada 2015 – MASZYNY, KULTURA I SZTUKA

W sobotę, 13 czerwca na Śląsku będziemy obchodzić wielkie święto zabytków techniki – INDUSTRIADĘ. Tego dnia często zapomniane maszyny są wprawiane w ruch, a my możemy przejść szlakiem 42 zabytków w 27 miastach naszego województwa.  Motywem przewodnim imprezy w tym roku jest praca.  Organizatorzy, chcąc zachęcić do poznawania dawnych osiągnięć techniki postanowili, że w piątek poprzedzający INDUSTRIADĘ, będzie można oglądać nocą zabytki  w Chorzowie, Katowicach, Siemianowicach Śląskich, Świętochłowicach i Tarnowskich Górach.

 

Wyjątkowe rozpoczęcie

INDUSTRIADĘ rozpocznie całonocna impreza w Walcowni Cynku w Katowicach-Szopienicach. Po otwarciu bram, o 21.30, rozpocznie się koncert wykonawców, takich jak: SLPWK, RSS B0YS czy Nervy. O północy nastąpi oficjalne otwarcie imprezy, a koncerty będą trwać do białego rana. Goście tego eventu będą mogli podziwiać wystawy zdjęć, m.in. Adolfa Menzla, Maxa Steckla czy Joanny Helander. Inne atrakcje na amatorów maszyn czekają na przykład w KWK Murcki-Staszic, gdzie odbędzie się marsz Nordic Walking w czeluściach kopalni. Z kolei w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich zobaczyć będzie można spektakle teatralne, a w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach uczestniczyć w „nocnej szychcie”.

MIUOSH & NOSPR & JIMEK + Parkour Party i Laser Show

Finał INDUSTRIADY będzie równie  magiczny, jak rozpoczęcie. W Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu spotkają się Miuosh (29-letni raper z Katowic) oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Dyrygent Orkiestry, znany jako JIMEK, Radzimir Dębski jest kompozytorem. Choć orkiestra liczy sobie 80 lat, wcale nie grają tylko klasycznych kawałków.

W części naziemnej Sztolni zabrzmią dźwięki hip hopu w oprawie symfonicznej. Całe wydarzenie, jakim jest INDUSTRIADA 2015, zakończy pokaz laserowo- multimedialny. W tym widowisku zaprezentowane zostaną gejzery wystrzeliwane na 9 metrów, laser, który potrafi wygenerować 16 mln odcieni kolorów i projekcja filmu na ekranie wodnym. Będzie się działo!

Obiekty w Gliwicach

Obiektami, które uczestniczą w INDUSTRIADZIE 2015  w naszym mieście są Radiostacja oraz Muzeum Techniki Sanitarnej, wchodzące w skład Szlaku Zabytków Techniki. Oprócz nich możemy także odwiedzić obiekt wyłoniony w konkursie na Obiekty Zaprzyjaźnione z INDUSTRIADĄ, czyli Kanał Gliwicki i osadzoną na nim Śluzę Rudziniec.

Plan wydarzenia oraz wszystkie obiekty na Śląsku dostępne na stronie: http://www.industriada.pl/program

Zuzanna Michalewicz

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl