Śląskie Trendy

III Mistrzostwa Polski we wspinaczce drzewnej

 

 

 

W dniach 7 – 8 czerwca (sobota – niedziela) w gliwickim Parku Chrobrego rozegrana zostanie trzecia edycja Mistrzostw Polski w dość nietypowym sporcie – we wspinaczce drzewnej. Rywalizacji sportowej towarzyszyć będzie piknik rodzinny. Imprezę organizują Stowarzyszenie Arborystów Polskich oraz Miasto Gliwice.

Widowiskowe rozgrywki odbędą się w następujących konkurencjach:

Praca w Koronie (Work Climb) – to konkurencja, symulująca pracę na drzewie, sprawdzająca umiejętność poruszania się po nim. Zawodnicy zaczynają z tego samego punktu startowego i mają do zaliczenia pięć stacji (stanowisk pracy): piła ręczna, piła na tyczce, rzut gałęzią, „spacer po konarze”, lądowanie. Limit czasowy to 7 minut dla  kobiet, 5 minut dla mężczyzn.

 

 Ratownictwo (Aerial Rescue) – polega na udzieleniu pomocy „ofierze wypadku” i jej bezpiecznym transporcie z drzewa na ziemię. Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy zgodnie z obowiązującymi zasadami i zachowaniem bezpieczeństwa ofiary oraz zawodnika. Czas jakim dysponują uczestnicy na wykonanie zadania to 7 minut dla  kobiet, 5 minut dla mężczyzn.

 

Instalacja liny (Throwline) – polega na instalacji liny w oznaczonych punktach w koronie drzewa (na różnej wysokości). Pierwszą fazą konkurencji jest  przerzucenie rzutki z linką przez konar, następną podpięcie i przeciągnięcie liny wspinaczkowej.

 

Na zainstalowanie dwóch lin w dwóch punktach zawodnicy mają 6 minut.

 

 Wspinaczka na czas (Belayed Speed Climb) – zadaniem uczestników jest wejście na drzewo (15 m) w jak najkrótszym czasie. Są oni asekurowani liną (chroniącą przed upadkiem).

 

 Wspinaczka po linie (Secured Footlock) –  wejście na drzewo po linie przy użyciu techniki blokowania liny stopami (footlock). Dystans jaki musi pokonać zawodnik to 12 metrów dla kobiet, 15 metrów dla mężczyzn  .

 

 Konkurencja Mistrzów (Masters’ Challenge) – zadaniem finalistów jest zaprezentowanie swoich umiejętności w konkurencji składającej sie z następujących zadań: inspekcja drzewa, instalacja  liny, wejście, symulacja pracy w koronie oraz bezpieczne zdjęcie całego sprzętu z drzewa.

 

Wyniki tej konkurencji decydują o miejscu na podium Mistrzostw.

gallery174

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl