– Pierwotnie miał powstać w ówczesnym Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. Trwająca kilka lat budowa futurystycznej hali napotykała na wiele trudności. Od 45 lat – arena wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych, widowisk, wystaw, konferencji. 22 października br., podczas obchodów jubileuszu, w otwartej debacie pt. „Spodek wczoraj, dziś i jutro” udział może wziąć każdy, komu bliski jest charakterystyczny katowicki obiekt.
– Każdy, komu historia i przyszłość Spodka nie są obojętne, powinien wziąć udział w Dniu Otwartym. 22 października br., w samo południe na antresoli Spodka odbędzie się debata poświęcona tej wyjątkowej hali. Poznamy historie i opinie ciekawego grona panelistów, ale zachęcamy do tego, by samemu także aktywnie uczestniczyć w dyskusji i wzbogacić ją własnymi przeżyciami oraz pomysłami – mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, firmy zarządzającej Spodkiem.
Zaproszenie do debaty nad przyszłością Spodka przyjęli m.in.: Ireneusz Dudek, muzyk, organizator Festiwalu Rawa Blues, dr Artur Grabowski ekonomista, Katedra Ekonomii Wydziału Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, Przemo Łukasik, architekt, współzałożyciel Pracowni Medusa Group, prof. zw. dr hab. Marek Szczepański, socjolog z Zakładu Socjologii Rozwoju Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Piotr Uszok, prezydent Katowic w latach 1998-2014. W dyskusji weźmie także udział Wojciech Kuśpik, prezes PTWP Event Center, całość poprowadzi Kamil Durczok.
22 października br. o godzinie 12.00, każdy, kto weźmie udział w spotkaniu na antresoli Spodka, będzie mógł poznać wspomnienia, skojarzenia, anegdoty i opinie uczestników debaty, a także odpowiedzieć na pytania: Katowice, Aleja W. Korfantego 35 – gdyby w tym miejscu nie było Spodka to…? Skąd się bierze fenomen Spodka? Czy o obiekcie przy katowickim rondzie mamy myśleć jak o Wieży Eiffla czy Pałacu Kultury? Spodek ikoną Katowic czy całej Aglomeracji? Strefa Kultury w Katowicach – to najlepsze, co mogło przydarzyć się Spodkowi? Jaka przyszłość czeka Spodek?
– Bardzo nas ciekawią opinie, marzenia i sugestie uczestników panelu. Zapraszamy! Dyskusja będzie tym ciekawsza, im więcej głosów ją wzbogaci – zachęca Wojciech Kuśpik.
Debata „Spodek wczoraj, dziś i jutro” organizowana w ramach Dnia Otwartego w Spodku odbędzie się 22 października br. o godz. 12.00, na antresoli hali (wejście od bramy numer 5).
W programie obchodów 45. Urodzin Spodka znajdują się także animacje dla dzieci, zabawy i gry interaktywne, spotkania i treningi z udziałem znanych sportowców, m.in. Mariuszem Czerkawskim, Piotrem Gruszką i Andrzejem Supronem, malowanie laurek i wyświetlanie prac na ekranie przed obiektem oraz ślizgawki na lodowisku. W tym wyjątkowym dniu po Spodku oprowadzać będą znane, związane z halą osoby.
Od godziny 18.00 w wydarzeniu, które będzie spektaklem prezentującym historię Spodka i związane z nim wspomnienia, udział wezmą m.in.: jeden z najpopularniejszych polskich zespołów rockowych – Lady Pank, grupa Myslovitz, raper Miuosh i zespół Kaliber 44, wokalista i lider TSA Marek Piekarczykoraz zespół Cree. Artyści wykonają utwory z własnych repertuarów oraz zagranicznych gwiazd, które na przestrzeni minionych lat występowały w Spodku. 22 października br. będzie można usłyszeć największe hity zespołów takich jak Metallica, Depeche Mode, Deep Purple oraz wokalistów: Joe Cockera, Erica Claptona i Leonarda Cohena.
Udział w Dniu Otwartym podczas 45. urodzin Spodka, spotkaniach ze sportowcami oraz debacie o przyszłości Spodka jest bezpłatny. Bilety na wieczorny koncert dostępne są w sieciach Empik, Saturn i Media Markt oraz na www.ticketpro.pl.
Szczegółowy plan 45. urodzin Spodka oraz wykaz miejsc, w których prowadzona jest sprzedaż biletów, znajdują się na stronie: www.spodekkatowice.pl/pl/urodziny-spodka
Informacje historyczne o Spodku
Oddany do użytku w 1971 roku Spodek, to wyjątkowy obiekt w skali kraju z bogatą historią wydarzeń rozrywkowych, sportowych i wystawienniczych.
Architektów, którzy zaprojektowali halę, wybrano w 1959 roku w konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. W skład zespołu projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy weszli architekci: Maciej Gintowt i Maciej Krasiński. Wykonawcą konstrukcji został Andrzej Żórawski.
Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta. Zgodnie z pierwotnym założeniem, hala miała być zlokalizowana w Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, jednak przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta. Zmieniono też przeznaczenie obiektu ze sportowego na halę sportowo-rozrywkową, a projekt poszerzono o salę gimnastyczną, lodowisko, hotel i pływalnię. Budowa trwała od 1964 do 1971 roku.
To w Spodku polscy siatkarze zostali mistrzami świata, koszykarki i lekkoatleci mistrzami Europy, hokeiści ogrywali ekipę Związku Radzieckiego, a wielu innych sportowców i setki tysięcy kibiców przeżywało niezapomniane chwile. W Spodku koncerty grała Metallica, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Deep Purple, The Cure, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Mike Oldfield, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Williams, Depeche Mode oraz Korn.
###
Informacje o Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach (MCK) to nowoczesny, oddany do użytku w 2015 roku, obiekt łączący funkcje: kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową.
MCK, z charakterystycznym dachem pokrytym trawą i tworzącym zieloną dolinę – popularne miejsce spotkań mieszkańców regionu – przeznaczony jest dla 15 000 użytkowników. Posiada halę wielofunkcyjną o powierzchni ponad 8 000 metrów kwadratowych, salę audytoryjną dla 600 osób oraz 26 sal konferencyjnych na 34 000 metrów kwadratowych.
Zapraszamy do odwiedzenia: