Śląskie Trendy

FOTOGRAFIE NIEUDANE – wystawa w Rybniku

Odpowiem na pierwsze i podstawowe pytanie – dlaczego nieudane? Odpowiem krótko, że za takie je uznałem na jakimś tam etapie. Ponieważ proces twórczy jest rzeczą skomplikowaną, odpowiedź ta nie wyczerpuje zagadki. Skupić się musimy na podejściu do sztuki. Ponieważ nie interesuje mnie całkowicie formalizm, moje poszukiwania dotykają treści i ekspresji. W tych, z kolei, lubię podpierać się symbolem i jego uwypukleniem w znaczeniu. Treść nieodwołalnie wiąże się z zapisywanym słowem. Słowem, które naszemu życiu nadaje sens. Wystawa w Domu Kultury Rybnik-Chwałowice potrwa do 8 września.

Jestem tu, i ty też jesteś, aby coś przeżyć. Moja aktywność, od swoich świadomych początków, wiązała się z zapisywaniem myśli w formie metaforycznej oraz potrzebie zamrożenia chwili w obrazie. Skąd ten dualizm –  nie wiem. 
(…)

   Proponuję Wam spotkanie ze słowem. Słowem, które w wymiarze czytelnictwa uległo ogromnej degradacji oraz redukcji. W wymiarze poezji oraz jej percepcji praktycznie zanika, choć paradoksalnie –  nowych rzesz poetów nie brakuje. Zwłaszcza w Polsce. Proponuję takie spotkanie z dwóch powodów. Po pierwsze moja droga artystyczna – jako autora tej wystawy fotografii – prowadzi poprzez słowo. I to jest słowo poszukujące metafory. Po drugie szukam w fotografii jako dziedziny sztuki – słów, bądź poezji, jako funkcji opisania świata w komunikacji z odbiorcą.

Andrzej Walter – ur. 29 grudnia 1969 w Zabrzu, polski pisarz, poeta, publicysta, krytyk literacki oraz fotografik. Członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Redaktor portalu literackiego Pisarze.pl. Opublikował sześć tomików:

– „Paryż”, maj 2003; Kraków

– „Miłość”, październik 2007, Tarnowskie Góry

– „Tam gdzie zebrałem poziomki”, czerwiec 2010, Kraków

– „Punkt rzeczy znalezionych”, czerwiec 2011, Kraków

– „Śmiec bogów”, luty 2012, Kraków

– „Pesel”, Wydawnictwo Pisarze.pl, sierpień 2013, Warszawa

Autor wielu wystaw fotografii w Polsce i za granicą. Szczegółowe informacje o autorze, recenzje twórczości, galerie zdjęć, fragmenty publicystyki zawiera

strona internetowa – www.andrzejwalter.pl

Bieżąca publicystyka literacka oraz społeczna – www.pisarze.pl

oraz blog – http://andrzejwalter.pl/archiwum/blog/ .

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl