Śląskie Trendy

Fotografia Dzikiej Przyrody 2016 – polska premiera w Bielsku-Białej

Galeria Bielska BWA jako pierwsza w Polsce pokaże najlepsze zdjęcia prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Fotografia Dzikiej Przyrody 2016 / Wildlife Photographer of the Year 2016”, organizowanego przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Otwarcie wystawy – 3 stycznia 2017 roku – umożliwi mieszkańcom Bielska-Białej i regionu obejrzenie zdjęć zaskakujących, niepokojących i wzruszających, które dzika natura odsłania tylko przed wytrwałymi i utalentowanymi fotografami zawodowymi i amatorami. Efekty ich pracy poruszają zarówno dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież. Szkołom, które chcą zwiedzić wystawę, Galeria Bielska BWA dodatkowo proponuje udział w krótkich warsztatach artystycznych.

© Willem Kruger, RPA, Podrzucanie termita   lub   Copyright Willem Kruger, RPA, Podrzucanie termita

© Willem Kruger, RPA, Podrzucanie termita 

W Galerii Bielskiej BWA pokazanych zostanie 100 zdjęć, które zdobyły najwyższą ocenę profesjonalnego jury. Wybrano je spośród 50 tysięcy fotografii nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów z 95 krajów świata. Liczby te świadczą o niesłabnącym powodzeniu zorganizowanego już po raz 52. konkursu. Gwarantują również, że zdjęcia, z których stworzono wystawę pokonkursową dotykają różnorodnych zagadnień związanych z naturą. Nie tylko oddają jej piękno, ale także dramatyzm, kruchość i niepokojące fakty związane z dewastacją i unicestwieniem gatunków.

© Tim Laman, USA, Splecione życia

© Tim Laman, USA, Splecione życia

Laureat Grand Prix konkursu i tytułu Fotograf Dzikiej Przyrody 2016 – Amerykanin, Tim Laman sfotografował młodego orangutana, wspinającego się na drzewo w Parku Narodowym na wyspie Borneo. Populacja orangutanów co roku drastycznie się zmniejsza ze względu na wycinkę lasów, stąd zapewne tytuł pracy – „Splecione życia” (“Entwined Lives”).

Konkurs i wystawa mają także walor edukacyjny. Prezentowane fotografie uzupełniają opisy, które wyjaśniają, gdzie zostały wykonane i z czym wiążą się sceny, którą uchwycił obiektyw. W konkursie biorą także udział dzieci i młodzież w trzech kategoriach wiekowych: do 10 lat, 11–14 lat oraz 15–17 lat. Tym razem tytuł Młodego Fotografa Dzikiej Przyrody 2016 otrzymał 16-letni Gideon Knight z Wielkiej Brytanii za zdjęcie “The Moon and the Crow”.

W Bielsku-Białej wystawa „Fotografia Dzikiej Przyrody 2016 / Wildlife Photographer of the Year 2016” pokazana zostanie po raz 14. Już po raz 9. dzięki bielskim Zakładom Tłuszczowym „Bielmar – Głównemu Sponsorowi Wystawy w Bielsku-Białej, ekspozycja będzie udostępniana bezpłatnie.

Co roku wystawa cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Aby umożliwić zwiedzanie grupowe przed feriami zimowymi, które w województwie śląskim trwają od 16 do 29 stycznia 2017 r., Galeria wydłuża godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku zaprasza już od godz. 8.00 do 18.00; w niedziele i święta – w godz. 10.00–18.00.

Organizatorem tournée wystawy po Polsce jest Agencja Zegart. W Galerii Bielskiej BWA „Fotografia Dzikiej Przyrody 2016 / Wildlife Photographer of the Year 2016” czynna będzie od 3 do 30 stycznia 2017 roku.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750