Śląskie Trendy

Finał Industriady 2017: Podniebna podróż w Gliwicach

Widowisko plenerowe „Podniebna podróż” Teatru Tol jest artystyczną dedykacją dla przemysłowej przestrzeni Nowych Gliwic (ul. Bojkowska 37), zamykającą jednocześnie Industriadę 2017 – Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Spektakl prezentowany w unikatowej przestrzeni przemysłowej poprzedzą dodatkowe działania: koncerty młodych zespołów i artystów związanych ze Śląskiem oraz projekcja multimedialna inspirowana obrazami historii przemysłowej Górnego Śląska, prezentowana na elewacji jednego z zabytkowych budynków. Nie zabraknie również strefy chilloutu i food trucków.
A samo podniebne widowisko belgijskiego zespołu w wyjątkowy sposób podsumuje program tegorocznej Industriady.

Program:
19.00 – 19.45
Velveteve to pseudonim artystyczny Ewy Aksamit, urodzonej w Gliwicach wokalistki, kompozytorki, producentki i autorki tekstów. Velveteve to projekt łączący w sobie trip-hopowy beat, liryczne wokale i jazzową harmonię w elektronicznej formie.

20.00 – 20.45
YOACHIM jest związany z muzyką od wczesnego dzieciństwa. Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Współpracuje z niemiecką sceną muzyki klubowej i elektronicznej. Jego utwory to wypadkowa lirycznych tekstów i elektronicznego pazura, gdzieś pomiędzy takimi obszarami, jak „alternative pop” a „synth pop”.

21.00 – 21.45
Max Bravura ma w swoim dorobku wydaną własnym nakładem epkę „How Bravura” i liczne koncerty niemal w całym kraju (także na antenie radiowej Czwórki). Połączenie gitarowego folku, synth-popu podbite post-punkową energią – to chyba najlepsze określenie ich muzyki.

22.00 – 22.15
„Słychać nawet oddech maszyn”
Wielkoformatowa projekcja multimedialna dedykowana wybranym obiektom i wątkom historycznym przemysłowej przestrzni Górnego Śląska.

22.15 – 23.00
„Podniebna Podróż” („Pedaleando Hacia el Cielo”) – niezwykłe widowisko belgijskiego Teatru Tol to swoista teatralna uczta z industrialną historią w tle. Teatr Tol tworzy plenerowe spektakle, w których słowo zastępują świetne aktorstwo, ruch i muzyka. Widowisko “Pedaleando Hacia el Cielo” to opowieść o potrzebie bliskości, ludzkich pragnieniach, aniołach i muzykach balansujących pomiędzy niebem a ziemią, nad głowami publiczności. Latające maszynerie, rozmach teatralnych środków towarzyszą opowieści snującej się w przestrzeni przesyconej dźwiękami skrzypiec. Okrągła konstrukcja z podpiętymi szalejącymi rowerami zawieszona nad głowami publiczności staje sie ucieleśnieniem ludzkich marzeń i w umowny sposób przenosi widza w świat magii i wyobraźni, symboliczną podróż dookoła świata. Współistnienie maszyny i aktora dodatkowo wplata w opowieść refleksję o relacji, jaką od kilku wieków tworzą maszyny i ludzie. Egzemplifikuje ludzkie marzenia o wielkich podróżach i przekonuje, że współczesne życie nie byłoby możliwe bez udziału techniki i toczy się w wyznaczonym przez nią rytmie. Jednocześnie, z wielką czułością i rozwagą, pochyla się nad człowiekiem i jego historią.
“Pedaleando Hacia el Cielo” jest uniwersalną opowieścią zrozumiałą na całym świecie, jednak autorzy dbają o to, by za każdym razem znalazły się w nim lokalne odniesienia. Nie inaczej będzie podczas prezentacji widowiska w Gliwicach.

Założony w 1998 roku Theater Tol to międzynarodowy zespół teatru muzycznego z siedzibą w Antwerpii w Belgii. Występował niemalże na całym świecie. Spektakle Teatru Tol cechuje rozmach i precyzja oraz nastrój pełen poezji. Artyści komunikują się językiem oryginalnym, bogatym wizualnie i muzycznie. W skład zespołu wchodzą współtwórcy każdego spektaklu – muzycy, tancerze, projektanci, styliści, technicy i aktorzy, którzy działają pod kierownictwem artystycznym Lot Seuentjens.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia w ramach finału INDUSTRIADY.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl