Śląskie Trendy

Festiwal Kultury ZagłębieWood

Dąbrowa Górnicza na przestrzeni października i listopada po raz kolejny stanie się ważnym punktem na mapie wydarzeń kulturalnych w województwie śląskim.

Spektakle teatralne, koncerty muzyczne, spotkania autorskie, spotkania podróżnicze, wystawy oraz projekcje filmowe – to wszystko składać się będzie na czwartą już edycję ZagłębiaWood.

W najbliższych dniach czeka nas:

Koncert zespołu Pustki

Piątek, 9 października, 2015, 19:00, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Zespół został założony w sierpniu 1999 roku w Ostrówku pod Warszawą przez gitarzystę Radka Łukasiewicza, perkusistę Grzegorza Śluza i śpiewającego basistę Janka Piętkę. Jako, że próby formacji odbywały się w komórce zwanej kolokwialnie ,,pustkami”, muzycy postanowili nazwać swój zespół – Pustki. Debiutancka płyta ,,Studio Pustki” ukazała się w 2001 roku. Album zebrał wiele pozytywnych recenzji w muzycznej prasie, a promująca go piosenka ,,Patyczak” zyskała status alternatywnego przeboju.

Wystawa ,,Zabawki PRL-u”

Piątek, 9 października, 2015, 08:00, Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka Główna)

Od 1 października 2015r. w Bibliotece Głównej MBP w Dąbrowie Górniczej będzie można oglądać wystawę pt. „Zabawki PRL-u”. Eksponaty wystawy pochodzą ze zbiorów Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju, znajdą się wśród nich lalki i ich akcesoria, zabawki blaszane, militaria chłopięce, klocki, zwierzątka, samograje i wiele innych. Dzieci będą miały okazje „odkryć” zabawki rodziców i dziadków. Dorośli zaś przenieść się w świat zapomnianych dziecięcych fantazji.

Wystawa „Straszny Dwór – 150 lat na deskach teatru”

Piątek, 9 października, 2015, 08:00, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Wystawa „Straszny Dwór – 150 lat na scenicznych deskach” ma na celu nie tylko uświetnić wspomnianą 150. rocznicę pierwszego wystawienia opery, ale również przypomnieć i przybliżyć gościom Pałacu Kultury Zagłębia najsławniejsze dzieło Stanisława Moniuszki. Wystawa będzie mieć miejsce w Galerii PKZ, Holu Głównym oraz Holu na I piętrze, w terminie od 4 października do 12 listopada 2015 roku. Wernisaż natomiast odbędzie się 3 października o godzinie 18.00, czyli godzinę przed wystawieniem „Strasznego Dworu” przez Operę Śląską w Sali Teatralnej Pałacu.

Wystawa malarstwa Bartosza Kokosińskiego pt. „Obrazy”

Piątek, 9 października, 2015, 10:00, Muzeum Miejskie „Sztygarka”

Bartosz Kokosiński urodził się w 1984 roku. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2009 roku uzyskał dyplom na Wydziale Malarstwa w pracowni Andrzeja Bednarczyka i Witolda Stelmachniewicza. Uczęszczał na zajęcia Grzegorza Sztwiertni oraz Konrada Kuzyszyna. Głównie zajmuje się obrazem i obrazowaniem. Wykorzystując malarstwo i kolekcje przedmiotów tworzy obrazy pożerające rzeczywistość. Poza tym montuje wideo i instalacje. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wystawa fotografii Sylwestra Koltona pn. ,,Kuba”

Piątek, 9 października, 2015, 10:00, Muzeum Miejskie „Sztygarka”

36 czarno-białych, wykonanych na papierze barytowym fotografii. Każda z nich jest swoistym mikrokosmosem, odnalezionym gdzieś na wyspie… Prostota i reporterska trafność w ten właściwy moment. Ważna jest chwila. Egzotyka  pozostaje gdzieś na drugim planie…

Spotkanie autorskie z Wojciechem Kuczokiem pn. „Moje podróże pod i nad Ziemię”

Piątek, 9 października, 2015, 16:00, Muzeum Miejskie „Sztygarka”

Wojtek Kuczok na żywo, samokrytycznie i bez cenzury opowie o swoich wyprawach małych i dużych, o chwilkach i Chwilach w górach i pod nimi. Dla wielu z nas znany jako autor powieści Gnój, za którą dostał w 2003 roku Paszport Polityki, a w 2004 roku Nagrodę Literacką Nike. Napisał też scenariusz do filmu Magdaleny Piekorz – Pręgi, który zdobył w 2004 główną nagrodę na festiwalu filmowym w Gdyni.

Salsa & Fitness oraz Salsa & Bachata w parach – warsztaty

Poniedziałek, 12 października, 2015, 18:00, Dom Kultury „Ząbkowice”

W ramach tegorocznej edycji ZagłębiaWood agencja eventowa La Cultura zaprasza chętne osoby w każdym wieku na wyjątkowe zajęcia – Salsa & Fitness oraz Salsa & Bachata w parach, podczas których taniec okaże się być prawdziwą przyjemnością.

Recital Mariana Opani pn. ,,Moje fascynacje”

Wtorek, 13 października, 2015, 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka Główna)

Marian Opania – polski aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Występuje m.in. w Teatrze Ateneum w Warszawie. Ukończył warszawską PWST w 1964r. Po raz pierwszy wystąpił w filmie w 1962r.  Do jego najbardziej znanych kreacji aktorskich nalezą role w  ,,Rozmowach kontrolowanych”, ,,Piłkarskim pokerze”, czy ,,Pajęczarkach”.  Widzowie małego ekranu Mariana Opanię kojarzą na pewno z ról w serialach „Na dobre i na złe” oraz „Prawo Agaty”.

Spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią

Czwartek, 15 października, 2015, 17:00, Miejska Biblioteka Publiczna (Biblioteka Główna)

Szymon Hołownia – dziennikarz i publicysta, współpracuje z telewizją TVN. Publikuje na portalu Stacja7.pl. Dwukrotny laureat nagrody Grand Press oraz laureat Dziennikarskiej Nagrody „Ślad”. Zdobywca Wiktora publiczności za rok 2010 oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Założyciel Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka, wspierających dom dziecka w Zambii, hospicjum w Rwandzie i wiejski szpital w Kongo.

Projekcja filmowa ,,Uciec na Pitcairn” połączona ze spotkaniem podróżniczym

Czwartek, 15 października, 2015, 19:00, Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej

Dwóch studentów łódzkiej PWSFTViT, Mateusz Konopacki i Marek Szymański, postanowiło uciec na Pitcairn, główną wyspę archipelagu Pitcairn, położoną na Oceanie Spokojnym w Polinezji. Przy pomocy sponsorów udało im się dotrzeć do celu. Będąc na miejscu nakręcili film dokumentalno-podróżniczy ,,Uciec na Pitcairn” relacjonujący ich przebywanie na wyspie.

2015-09-23_10-34-03-343906_890x

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl