31 maja w Zabrzu odbędzie się 22. Międzynarodowy Festiwal Rysowania. Organizatorami Festiwalu są: Liceum Plastyczne przy ZS nr 18 w Zabrzu, Urząd Miejski w Zabrzu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zabrzu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zabrzu, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tego dnia, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zabrzu (ul. J. Matejki 6), nad kartkami i przy sztalugach spotyka się prawie tysiąc uzdolnionych plastycznie uczestników tego wyjątkowego wydarzenia, a pozuje im setka modeli. Festiwal ma na celu m.in. popularyzację sztuk plastycznych, rozwój osobowości artystycznej dzieci i młodzieży, inspirowanie młodych twórców do doskonalenia umiejętności rysunkowych, a także inicjowanie spotkań międzykulturowych artystycznie utalentowanych młodych ludzi.
Uczestnikiem Festiwalu może zostać praktycznie każdy, gdyż jest przeznaczony zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla osób dorosłych z Polski i z zagranicy. Przystępujący do konkursu będą musieli wykonać rysunkowe studium postaci ludzkiej z natury (rysowanie z żywego modela). Praca może zostać wykonana dowolną techniką rysunkową, na dowolnym podobraziu (płótno, karton, papier i in.), w formacie nieprzekraczającym B1 (100×70).
Bilety wstępu na Festiwal można nabyć w kasie MOSiR bezpośrednio przed imprezą (w cenie 5 zł). Wszystkie materiały i przybory potrzebne do rysowania będzie można kupić na miejscu. Można ze sobą przynieść: sztalugę, podkładkę, podpórkę, krzesło składane, brystol, klamerki, ołówki (węgiel, pastel, kredki, tusz, farby wodne, pisaki itp., oprócz farb olejnych), gumki oraz strugawki. Uczestnicy konkursu będą mogli rysować także bezpośrednio na brystolu położonym na podłodze.
Festiwal rozpocznie się o godz. 10.00, oficjalne otwarcie imprezy zaplanowano na godz. 11.00. Rysować będzie można w godz. 11.30-15.00. Natomiast jury obradowało będzie od godz. 15.30 do godz. 19.00.
Rysunki będą oceniane przez pracowników naukowych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach: prof. Antoniego Cygana – rektora ASP w Katowicach (przewodniczący), prof. Ireneusza Walczaka (z-ca przewodniczącego), dra hab. Michała Minora, dra hab. Piotra Bąka, dra hab. Andrzeja Łabuza oraz dra hab. Piotra Kossakowskiego.
We wrześniu br., w Kopalni Sztuki przy ul. Hagera 41, zorganizowana zostanie wystawa laureatów oraz wręczenie nagród i katalogów.