Śląskie Trendy

„Edward Lutczyn: stare i …nowe” Wystawa i spotkanie z artystą!

Od 30 stycznia (piątek) do 30 marca w Bytomskim Centrum Kultury (Plac Karin Stanek 1) zobaczyć będzie można wystawę znanego rysownika i ilustratora, Edwarda Lutczyna.

Edward Lutczyn to jeden z najlepszych, najoryginalniejszych, a już na pewno najbardziej rozpoznawalnych twórców ilustracji książkowej w Polsce. Bawi i zaskakuje od lat, mamy nadzieję, że również na tej wystawie znajdziecie Państwo elementy, rysunki, które Was zaskoczą. Wystawa ma za zadanie zaprezentować Lutczyna jako wszechstronnego artystę, wspaniałego erudytę o niesamowitym warsztacie graficznym – przyjaciela dzieci, satyryka, nie omijającego żadnych tematów, ale też projektanta i plakacistę.

Edward Lutczyn działa na różnorodnych, czasem niespodziewanych polach. Pełni zaszczytną funkcję Doradcy Rzecznika Praw Dziecka. Jest autorem projektów plakatów teatralnych, filmowych, reklamowych, znaków graficznych, okładek płyt, komiksów, rysunków satyrycznych, ilustracji… Lista jest bardzo długa – reasumując – od znaczków pocztowych do czołówek programów telewizyjnych. Ma w dorobku ponad 60 wystaw indywidualnych. Brał udział w 120 zbiorowych. Imponująca jest liczba przyznanych mu nagród i wyróżnień. Są to np. Złote, Srebrne i Brązowe Szpilki, tytuł Najpopularniejszego Rysownika w ankiecie „Szpilek”, Nagroda Ministra Kultury i Sztuki za najlepszą książkę (1985), wyróżnienie honorowe dyrektora Muzeum Karykatury w konkursie „Posterunek Satyry”, nagroda Biblioteki Raczyńskich za najlepsze ilustracje do książki dla dzieci (2004).

Podczas bytomskiego wernisażu Edward Lutczyn zaskoczy także tym, że odwiedzi nas tego dnia, odpowie na wszystkie zadane przez Państwa pytania – słowem lub rysunkiem.
Na to spotkanie zapraszamy dzieci i wszystkich dorosłych, którzy śledzili jego działania podczas telewizyjnego Teleranka, lub pamiętają kąśliwie dowcipne rysunki w „Szpilkach”. Serdecznie zapraszamy.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy 🙂

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl