Śląskie Trendy

Dziś szyje Złotą Nitką

Pod koniec maja odbył się Międzynarodowy Konkurs dla Projektantów Ubioru Złota Nitka. Była to już 23 odsłona tego prestiżowego wydarzenia, a jego gościem specjalnym był Michał Szulc. Młodzi projektanci zaprezentowali swoje kreacje, walcząc o główną nagrodę – 10 000 złotych oraz warsztaty w Milan Style Academy. Zdobyła ją gliwiczanka – Dagna Krzystanek.

 

Do Łodzi przyjechało wielu gości, aby móc zobaczyć kreacje młodych projektantów. Wśród przybyłych nie mogło zabraknąć dyrektora Akademii Stylu w Mediolanie, którym jest Gianni Fontana. Konkurs „Złota Nitka” jest bowiem uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych wydarzeń modowych w kraju.

Tym większą dumą napawa nas fakt, że tegoroczną zwyciężczynią została gliwiczanka, Dagna Krzystanek, która swoją kolekcją Steppe zachwyciła jurorów. Hektor Świtalski oraz Robert Karger przyznając Dagnie Złota Nitkę, tak mówili o jej kolekcji – Uwiodły nas maksi sukienki, harmonijne looki i cudowne akcesoria, a wśród nich drewniane buty. Kolekcja była przemyślana i dobra jakościowo. Gliwicka projektantka otrzymała główną nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych oraz wyjazd na miesięczne warsztaty do Milan Style Academy wraz z Violą Jagos oraz Zuzanną Kwapisz.

 

Dagna Krzystanek skończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Następnym krokiem było pojawienie się w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru w Warszawie, gdzie stworzyła swoja pierwszą kolekcję dyplomową. W międzyczasie zgłaszała się do różnych konkursów, gdzie zachwycając jurorów swoimi kreacjami, trafiała do finałów.

 

Czy coś zmieniło się w Twoim życiu zawodowym od czasu otrzymania Złotej Nitki? Czy pojawiły się nowe plany? – niedawno zapytaliśmy projektantkę.

 

Kurs w Milan Style Academy jeszcze przede mną. Planuję skorzystać z tej możliwości w przyszłym roku. Poza tym cały czas promuję debiutancką kolekcję ,,Steppe”, współpracując ze stylistami i fotografami mody oraz tworzę i pracuję nad kolejną kolekcją ­– zdradza Dagna Krzystanek.

 

Od jak dawna projektujesz?

Poważnie zajęłam się projektowaniem mody dopiero po studiach, w trakcie nauki w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Od zawsze jednak pewne elementy projektowania mody pojawiały się w moich działaniach artystycznych. Między innymi w pracowni Scenografii miałam okazję projektować kostiumy do spektakli. 

 

Dla kogo przeznaczone są Twoje kolekcje?

Projektując i zbierając inspirację do kolekcji często myślę o osobach podobnych do mnie i mojej siostry. Staram się realizować projekty, które trafią do kobiet  zainteresowanych sztuką współczesną czy designem, otwartych, mobilnych i ciekawych świata.  

 

Skąd czerpiesz pomysły na tworzenie nowych kolekcji? Czym się inspirujesz?

Pomysłów szukam przede wszystkim w sztuce współczesnej. W kolekcji „Steppe”  jedną z głównych inspiracji stanowiło dla mnie malarstwo Andrzeja Wróblewskiego. Punktem odniesienia były także barwy i klimat Skandynawii, które kojarzą mi się z nieograniczoną przestrzenią, łagodnością barw, prostotą i naturalnością. Podobną atmosferę odnajduję w surferskim stylu życia, który poznaję dzięki mojej siostrze. Klimat tej dyscypliny daje poczucie wolności, braku ograniczeń i to również staram się uchwycić w projektach. 

 

Co czułaś po ogłoszeniu werdyktu podczas konkursu Złotej Nitki?

 

Z jednej strony czułam ogromną radość, ale z drugiej nie mogłam uwierzyć w wygraną i czułam się trochę speszona. 

 

To chyba nie pierwsza Twoja nagroda?

Byłam finalistką różnych konkursów i przeglądów m.in. konkursu Habitus Baltija w Rydze czy konkursu malarskiego  Fundacji im. Franciszki Eibisch. Złotka Nitka to jednak pierwsze tak ważne wyróżnienie w dziedzinie mody. 

 

Dlaczego moda ? Co spowodowało, że zaczęłaś się tym interesować?

 

Zainteresowanie modą towarzyszyło mi od zawsze. Projektowanie mody było jednym z moich marzeń, jednak wróciłam do jego realizacji dopiero po studiach. Wcześniej to malarstwo i sztuka stały na pierwszym miejscu. Teraz staram się pogodzić te dwie twórcze aktywności. 

 

Gdzie można kupić ubrania pochodzące z Twojej kolekcji?

 

Obecnie pracuję nad rozwojem swojej marki i mam nadzieję, że w niedługim czasie, będę mogła pochwalić się nowymi możliwościami zakupu ubrań z mojej kolekcji. W tej chwili można kupić wybrane sylwetki w ramach indywidualnego zamówienia. 

 

Projekty Dagny znaleźć można na stronie: www.krzystanek.com.

 

Rozmawiały: Sylwia Markowska i Adriana Urgacz-Kuźniak

Artykuł ukazał się drukiem w Magazynie HydeParkNews

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl