Obchody Dnia Kobiet w Galerii Bielskiej BWA trwać będą w tym roku od 8 do 10 marca. Program inauguruje wernisaż wystawy rzeźb Agaty Agatowskiej. Ekspozycja zatytułowana „Dzień na Marsie / One Day on Mars” to pokaz 11 prac, które powstały w latach 2008−2015.
− „Stosując metodę kolażu, artystka zestawia ze sobą portrety ludzi i przedmioty będące atrybutami naszej codzienności. W „Przeprowadzce na Marsa” łączy postać człowieka-rakiety z jego ulubionymi zwierzętami domowymi, zabawnie komentując ludzkie nawyki i przyzwyczajenia. Rzeźby z cyklu Catwalk to a Dream – wizerunki kobiet na futurystycznych postumentach, przypominające armię z kosmosu – powstały z inspiracji pokazami mody Alexandra McQueena, Karla Lagerfelda i Nicolasa Ghesquière`a. Ich podobieństwo do bohaterów filmów science fiction podkreśla materiał, z którego zostały odlane – mastik, czyli rodzaj żywicy używany przez Agatowską do zastosowań rzeźbiarskich – mówi kurator wystawy Krzysztof Morcinek.
Agata Agatowska (ur. w 1976 r. w Oświęcimiu) studiowała rzeźbę w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 2001 r., doktorat w 2012 r.) oraz rzeźbę i scenografię w Kunstakademie w Düsseldorfie w Niemczech (dyplom w 2012 roku). Rzeźby artystki były wielokrotnie nagradzane w kraju i za granicą, m.in. nagrodą Darmstädter Sezession w Darmstadt w Niemczech (2008). W 2016 roku miasto Oświęcim uświetniło 20-lecie pracy artystycznej Agatowskiej prezentacją jej rzeźb w kilku miejskich salach wystawowych i w plenerze.
W dniu otwarcia wystawy w Galerii Bielskiej BWA – w środę, 8 marca, o 17.00 (godzinę przed wernisażem, który zaplanowano na 18.00) rozpocznie się kuratorskie oprowadzanie po ekspozycji. Dzień później, w czwartek, 9 marca, na wydarzenie pod hasłem „Noc na Marsie“ o godz. 17.00 galeria zaprasza osoby, które nie widząc wcześniej prac artystki, chciałyby zapoznać się z nimi w inny sposób – dotykając dłońmi, przy zgaszonym świetle i „kosmicznej” muzyce w tle. Chętnych do zwiedzania w ciemności będą po ekspozycji przeprowadzać pracownicy galerii. Na zakończenie „Nocy na Marsie” uczestnicy wydarzenia mogą skonfrontować swoje odczucia z rzeźbami ukazanymi w pełnym świetle oraz z informacjami o ekspozycji i twórczyni prac, które przekaże kurator wystawy.
Także 8 marca, o godz. 18.30 w Klubokawiarni Aquarium zostanie otwarta wystawa malarstwa Ewy Szulkin. Tematyką prezentowanych prac są detale architektury, strojów, elementów wyposażenia wnętrz, biżuterii i rzeźb figuratywnych. Szczegóły przeniesione na płótno, podkreślają wartość precyzji wykonania i estetyki zdobień, charakterystyczną dla wieków dawnych, dziś coraz rzadziej dostrzeganą i docenianą. Autorka obrazów, bielszczanka Ewa Szulkin (ur. 1974) z zawodu jest technikiem odzieżowym, a zdolności artystyczne rozwija w Pracowni Sztuk Pięknych w Spółdzielczym Centrum Kultury „Best” przy Spółdzielni Mieszkaniowej Złote Łany w Bielsku-Białej pod opieką dr. hab. Krzysztofa Dadaka z cieszyńskiego Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
O godz. 18.45 w Klubokawiarni Aquarium, w ramach Dnia Kobiet, odbędzie się inauguracja muralu kredowego Mery Jabłońskiej na ścianie kawiarni. Tematyka muralu − szkice warzyw − ma zainspirować kobiety do codziennego świętowania poprzez radość z rzeczy małych i spotkania przy stole. Stół, do którego Mery Jabłońska zaprosi w Galerii Bielskiej BWA na zdrowy poczęstunek, został zaprojektowany i wykonany przez artystkę jako praca dyplomowa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
W piątek, 10 marca pod hasłem „Dzień Kobiet – czy mamy co świętować?” Galeria Bielska BWA wraz z Fundacją Pozytywnych Zmian zapraszają na premierowy w Bielsku-Białej pokaz filmu „Sonita” oraz premierę płyty polskich i islandzkich nastolatek, uczestniczek „Girls Rock Camp” – rockowych obozów dla dziewcząt. Młode Polki, biorące udział w obozie, będą obecne w galerii i opowiedzą o swoich wrażeniach z obozu. Przedstawicielki Fundacji Pozytywnych Zmian podsumują dotychczasowe działania organizacji i przedstawią plany. W tym roku fundacja obchodzi jubileusz 5-lecia, a wśród jej celów są działania profilaktyczno-edukacyjne wspierające dziewczyny i kobiety.