Śląskie Trendy

Dziecięce opowieści z ulicy Brokatowej w Teatrze Dormana

W sobotę, 23 stycznia 2016 w Teatrze Dormana najmłodsi widzowie zobaczyć będą mogli spektakl „Opowieści z ulicy Brokatowej”. Widowisko przeznaczone jest dla dzieci od 5 roku życia.

Dziecięce zabawy na paryskich podwórkach stały się inspiracją dla Pierre’a Grippariego do stworzenia osobliwych historii pełnych zabawnych sytuacji i niesamowitych zwrotów akcji. Wydarzenia mroczne i straszne przeplatają się ze śmiechem i groteską, a z pozoru zwykły świat, pełen przedmiotów codziennego użytku, okazuje się odrealniony. Para butów przeżywa w nim piękną miłość, która przetrwa próbę rozstania, zmiennego losu, starzenia się i umierania. W innej opowieści dom zamieszkały jest przez ducha wujka, który nie zdaje sobie sprawy, iż egzystuje poza swoim materialnym ciałem. Bohaterkami zapisanych przez Gripariego historii często są czarownice. Jedna z nich zamieszkuje schowek na szczotki, inna aby odmłodnieć, będzie usiłowała zjeść dziewczynkę w sosie pomidorowym. Dobry z pozoru dar, otrzymany od pięknej wróżki mieszkającej w wodociągach, okazać się może przekleństwem. Choć każda z opowieści utrzymana jest w nieco innej konwencji – teatr cieni, miniaturowy teatrzyk kukiełkowy, czy maski, to jednak wspólnym spoiwem zdaje się być wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku. Kosze na śmieci, mopy, obuwie i inne z pozoru przedstawione poezji akcesoria zostają ożywione na scenie i nawet jeśli nie są głównymi bohaterami, to zostają sprowadzone do roli instrumentów muzycznych wyznaczających rytm spektaklu. Sznur z suszącymi się prześcieradłami staje się zastawką, a biurkowa lampka nobilitowana zostaje do rangi oświetlenia scenicznego. Przedstawienie zdaje się nawiązywać do dormanowskich wizji teatru, nowoczesnego w formie, często opartego na rytmach, korzystającego twórczo z zabaw dziecięcych i wyliczanek, tworzących widowisko teatralne z najprostszych i najskromniejszych elementów.

Tekst: Pierre Gripari

Adaptacja, reżyseria i inscenizacja: Gabriel Gietzky

Współpraca scenograficzna: Jolanta Markowska

Dźwięk: Kreacja zespołowa

Asystent reżysera: Agnieszka Raj-Kubat

Występują: Dominka Dzierżęga, Agata Madejska, Agnieszka Raj-Kubat, Patrycy Hauke, Karol Kojkoł, Kamil Katolik, Stefan Szulc

 

Miejsce: Teatr Dzieci Zagłębia im. J. Dormana, Będzin, ul. Teatralna 4

Czas trwania spektaklu: 1godz. 35min ( w tym przerwa 20 min.)

Wiek: od 5 lat

Ceny biletów: 20zł/18zł/grupowe 15zł

Rezerwacje: (32) 269-89-15

Tagi:    

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750