Śląskie Trendy

Dwa projekty crowdfundingowe ze śląskiego

Dwa ciekawe projekty muzyczne czekają na wsparcie lokalnej społeczności. O pomoc w wydaniu płyty proszą PLOODERSI z Bielska-Białej oraz OUTLINE z Bytomia. Oba zespoły zamieściły prośbę o współfinansowanie swoich projektów muzycznych na stronach crowdfundingowych. PLOODERSI obwieścili światu gotowość do wydania płyty na PolakPotrafi.pl, a OUTLINE skorzystało z pośrednictwa strony Wspieramto.
O co chodzi?

Crowdfunding to, w wielkim skrócie, taki program finansowania artystycznej działalności, który polega na wykupieniu przez darczyńców dzieła (lub pewnych przywilejów jego dotyczących) przed wydaniem. W ten sposób społeczność zgromadzona na tej czy innej stronie pośredniczącej w zbiórce, staje się swoistymi mecenasami artystów. Kwoty, które można wpłacać, zaczynają się od złotówki. Jeśli wymagana suma nie zostanie zebrana, osoby biorące udział w zbiórce otrzymują zwrot wpłaconej gotówki.

The Plooders

The PLODDERS (czyli Kujoni) pochodzą ze stolicy podbeskidzia Bielska Białej (w składzie jest gliwiczanin – Grzegorz Stanienda). Mówią o sobie, że tworzą i wydobywają dźwięki na chwałę wszystkich skal tonalnych i a-tonalnych świata.

Grają muzykę FUNKY na instrumentach, na którychgrali całe życie, a zatem na skrzypcach, wiolonczeli i fortepianie. W połowie 2012 roku wydali własnymi siłami swoją pierwszą „epkę”, nagrywając przy okazji również teledysk do piosenki „Shut Up”. 

Więcej o The Plooders przeczytać można na www.theplodders.com oraz na https://www.facebook.com/ThePlodders. 

W sumie potrzebują 15000 tyś. zł na nagranie materiału, mix i mastering, grafikę i wydanie (i może zostanie na teledysk). Na PolakPotrafi zbierają tylko na mix i mastering, na które potrzeba 3500 zł.

 – Wiemy, że wielu z was ma podobną do nas sytuację finansową – piszą na PolakPotrafi. – Dlatego też pamiętajcie, że u nas każda ZŁÓTÓWKA jest na wagę złota. Wydamy je bardzo rozważnie, a jeśli masz do nasz pytanie po prostu pisz contact@theplodders.com – dodają.

Pomóc Ploodersom można na stronie http://polakpotrafi.pl/projekt/the-plodders

OUTline – debiut niezależny

Kampania wspieram.to ma na celu umożliwić im nagranie oraz wydanie debiutanckiej płyty. Jeżeli uda im się uzbierać zakładaną sumę pieniędzy na czas, wszyscy darczyńcy zostaną odpowiednio wynagrodzeni, a kampanię będzie można potraktować, jako przedsprzedaż płyty.

Zespół oficjalnie powołany do życia został w Bytomiu w sierpniu 2012 roku. Do tymczasowego duetu Dawida Zawadzkiego i Bożeny Delewskiej, dołączyła Ania Skwirut oraz jej skrzypce. Niedługo później, tercet został uzupełniony linią basu przez Marcina Mygę. W natychmiastowym tempie, grupa rozpoczęła pracę nad aranżami autorskich utworów Bożeny, by pół roku później dać pierwszy koncert.

Zespół obrał kierunek, bardzo uciekający jednoznacznym gatunkom i nurtom muzycznym. Instrumentarium złożone z pianina, skrzypiec, gitary akustycznej i akustycznego basu, wbrew pozorom daje nam duże pole popisu, a wręcz pozwala odkrywać nowe przestrzenie wyobraźni. Niektóre piosenki swą lekkością mieszczą się w szufladce popu, inne nawet zakrawają o delikatny, akustyczny rock, jeszcze inne przypominają nurt poezji śpiewanej, jednak wszystko spinamy jedną klamrą, która zwie się po prostu OUTline, czyli „zarys”. Coś nowego, nie zdefiniowanego do końca. Coś, co można wypełnić dowolną barwą i wciąż zmieniać.

By kompania się powiodła, muszą zebrać 9100 zł.

Strona ich projektu to: https://wspieram.to/1262-outline-pomoz-w-muzycznym-debiucie.html

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750