Śląskie Trendy

Dwa nowe murale w jednym tygodniu

W Bielsku-Białej powstały dwa nowe murale. Pracę zatytułowaną „Back to the Roots” przy ulicy Piastów Śląskich 10 pracę stworzył duet artystyczny „Olliemoonsta” z Hiszpanii. Autorem muralu obok hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem jest Amerykanin Mario Gonzalez Jr. „ZORE”.

Hiszpański tandem „Olliemoonsta” tworzą Naza del Rosal (ur. 1983 r. w Almerii) i Juan Rico (ur. 1985 r. w Madrycie). Kariera artystyczna duetu rozpoczęła się od cyklu wystaw w całej Hiszpanii, na których prezentowane były obrazy obojga artystów podejmujące tematykę koncepcji piękna wśród tubylczych plemion i kultur na całym świecie, a także odwołująca się do współczesnych „miejskich plemion”. Artyści wystawiali swoje prace w wielu miastach i państwach na świecie, m.in. w Madrycie, Alkali, Montrealu, Toronto i Vancouverze. Ich murale można podziwiać w Hiszpanii, Portugalii, Wenezueli i na Dominikanie.

Tematem bielskiego muralu, autorstwa Nazy del Rosal  i Juana Rico przy ulicy Piastów Śląskich 10 (Osiedle Piastów Śląskich), jest kultura górali beskidzkich przetworzona poprzez kolorową, ilustracyjną stylistykę.  Inicjatorem powstania muralu była Spółdzielnia Mieszkaniowa „Strzecha” w Bielsku-Białej, koordynatorem merytorycznym prac artystycznych i partnerem w realizacji – Galeria Bielska BWA.

Mural Mario Gonzaleza Jr. „ZORE” powstał na murze oporowym przed wejściem głównym do hali widowiskowo-sportowej pod Dębowcem podczas kilkugodzinnych warsztatów, głównie z udziałem uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej. Mario Gonzalez Jr. „ZORE” jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie twórców streetartowych.  Często w swojej twórczości łączy miejskie abstrakcyjne graffiti i ekspresjonizm z muzyką i własnym tańcem.
Do Polski artystę zaprosił Konsulat USA w Krakowie. Organizatorami pobytu „ZORE” w Bielsku-Białej były: Wydział Promocji Miasta Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA oraz Bielsko-Bialski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Obecnie w Bielsku-Białej jest 20 wielkoformatowych murali, 13 z nich powstało dzięki działalności Galerii Bielskiej BWA.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl