Śląskie Trendy

Dinozaury ożyły w Katowicach

Jak wyglądała Ziemia 65 milionów lat temu można przekonać się w katowickiej Silesia City Center. Centrum odtworzyło prehistoryczny świat. Zamieszkało w nim 9, naturalnych rozmiarów, mechanicznych dinozaurów, które wymachują ogonami, wydają z siebie dźwięki, poruszają głowami. Gady są częścią interaktywnej wystawy edukacyjnej, której celem jest przybliżenie najmłodszym dziejów Ziemi.

Olbrzymie mechaniczne stwory i kości gadów można oglądać w Silesia City Center. W centrum stanęło aż 9 figur dinozaurów rodem z Parku Jurajskiego. Największy stwór ma aż 6 metrów długości – to Tyranozaur Rex, najmniejszy – zaledwie 70 cm i wykluwa się dopiero z olbrzymiego jaja.

Oprócz króla prehistorycznego świata na wystawie można oglądać także poruszające się figury m.in.  Oviraptora, Stegozaura, Baronyxa, Apatoaura, Deinonycha, Lufengozaura, a także olbrzymie wykopalisko paleontologiczne, w którym dzieci mogą odkopać kości prehistorycznych gadów.  Na wystawie nie zabrakło także prawdziwych kości dinozaurów,

Ale figury i skamieliny to nie jedyna atrakcja. Organizatorzy wystawy odtworzyli także, korzystając z dostępnych współcześnie roślin, wygląd lasu, w którym żyły dinozaury. Są także filmowe inspiracje – jedna z aranżacji nawiązuje do słynnej sceny ataku na samochód naukowców z filmu „Park Jurajski” Stevena Spielberga.  Z kolei dla najmłodszych przygotowano Dinolandię – krainę, w której mogą oni dosiąść wielkiego gada, a także wziąć udział w warsztatach poświęconym dinozaurom, wcielając się w rolę naukowców.

– Ta wystawa bawi i edukuje. Możemy na niej z bliska zobaczyć, jak wyglądały dinozaury, posłuchać jak ryczały, możemy także więcej dowiedzieć się o ich życiu, diecie, kościach, a także miejscach, w których dziś są odkrywane ich skamieliny. Pomogą w tym specjalne tabliczki informacyjne przygotowane przez paleontologów, a także sami naukowcy  – mówi Ewa Marcinek, dyrektor Silesia City Center.

Wystawa ruchomych dinozaurów w Silesia City potrwa do 10 lipca. Wstęp bezpłatny.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl