Śląskie Trendy

DESIGN IT. IN SILESIA

15 lutego o godz. 18  w katowickim Rondzie Sztuki otwarta zostanie wystawa Design it. In Silesia. Wystawa „DESIGN IT! IN SILESIA!” skupia się na jednym z fragmentów większej całości jakim jest śląski design. Pokazujemy produkty, które w pewien sposób oddają stan śląskiego designu, ale zaznaczamy, że jest to wybór subiektywny i absolutnie nie wyczerpujący tematu.

Nie sposób określić dzisiaj stanu designu ze Śląska. Jest to aktualnie niezwykle dynamicznie rozwijającą się dziedzina. Czerpie z wielu inspiracji. Łączy wątki zaczerpnięte ze sztuki, architektury i rzemiosła. Tradycja przeplata się z nowoczesnością. Wspólną wartością nowych produktów jest ich tradycyjnie śląska cecha: pragmatyczność. Wszystkie są funkcjonalne i użyteczne. Na wystawie chcemy pokazać przede wszystkim projekty premierowe, doceniane za innowacyjne rozwiązania i autorski wyrazisty styl. Ich twórcy zwykle pochodzą ze Śląska, często pracują i działają poza tym regionem. Swoim pracom nadają jednak zawsze „śląski znak jakości”.

Pierwsza edycja wystawy odbyła się w Instytucie Polskim w Berlinie (4.12.2014 – 8.02.2015) Zastało wybranych 5 przedstawicieli projektowania ze Śląska, których realizacje charakteryzują się autorską wizją i oryginalnym podejściem do tematu. Wszystkie wybrane produkty cechuje także FUNKCJONALNOŚĆ z domieszką szaleństwa. Pokazywany przez nas design łączy w sobie bowiem typową dla Ślązaków praktyczność ze specyficznym rodzajem fantazji i sięganie do tradycji, jako punktu wyjścia do nowych rozwiązań projektowych. Design ze Śląska nie ustępuje światowemu projektowaniu. Wyróżnia go natomiast ciekawe podejście do materiału (KOSAK), formy (KAFTI), minimalizm i nowoczesność (CODE DESIGN), pomysłowość (LATKO/FRAGSTEIN) i innowacyjność (SOKKA). Stawiamy na mocne marki, których projekty są wizytówką regionu, a ich produkty realizowane są na światowym poziomie.

Podczas drugiej edycji wystawy oprócz produktów pokazywanych w pierwszej edycji (Krzesło A1 duetu Latko/ Fragstein, Karwasz – Michała Latko) zostanie pokazane wyróżniane i docenione produkty: SPIWÓR RADICAL CUSTOM 1Z – zaprojektowany przez Wojciecha Pająka, Wojciecha Kłapcię / PajakSport, Poziomnice Pro 600 oraz produkt niespodziankę zrealizowany przez biuro projektowe SOKKA, Kolekcja Sof i foteli Fin autorstwa Tomasza Augustyniaka dla firmy Marbet. Swoje polskie premiery na wystawie będą miały lampy ORZ7 IN skonstruowana przez Filipa Gałuszkę z grupy projektowej SPEYS oraz SNOWCOOKIE – osobisty trener narciarski zaprojektowane przez Piotra Łukasika.

Wystawie towarzyszy otwarty nabór projektów. Zostanie wybrany produkt, która będzie pokazany na wystawie.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl