Śląskie Trendy

Design 32 – znamy wyniki

Są młodzi. Są zdolni. Czy chcą zmieniać świat? Przedstawiamy laureatów konkursu, w którym osiem polskich uczelni publicznych prezentuje po cztery najlepsze dyplomy projektowe z ostatniego roku.

Nagrody w konkursie Design 32 to nie tylko prestiż i szansa na rozpędzenie kariery, to także konkretne wsparcie. Pula nagród wynosi 42.000, a dzięki współpracy z marką OPPO są jeszcze dodatkowe nagrody rzeczowe.
W konkursie biorą udział absolwenci ośmiu publicznych uczelni artystycznych. Każda z nich nominuje po cztery prace dyplomowe. Design 32 organizuje ASP w Katowicach, a współtworzą go: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. To jedyny taki konkurs w Polsce. Towarzyszy mu wystawa, którą do 20 lipca można oglądać w Galerii ASP Katowice Rondo Sztuki.
Laureatów wyłoniło jury w następującym składzie: Jadwiga Husarska-Sobina,  prof. Marek Adamczewski, dr hab. Jacek Mrowczyk, Tomasz Andrzej Rudkiewicz, dr Tomasz Rygalik. Nagrody OPPO przyznała Mo Zhang.

Na zdjęciu tegoroczni laureaci (od lewej):
Damian Żak z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, laureat wyróżnienia honorowego,
Szymon Zakrzewski z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, laureat Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu,
Daria Wypiór z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, laureatka Nagrody Rektorów,
Piotr Kacprzak z Uniwersytetu Artystycznego w w Poznaniu. laureat Nagrody Prezydenta Miasta Katowice.
Odczytanie werdyktu jury i otwarcie wystawy konkursowej w galerii Rondo Sztuki.
Na zdjęciu od lewej:
Adrian Chorębała (manager Ronda Sztuki),
dr Anna Machwic (Prorektor ds. działalności kulturalnej i promocji ASP w Katowicach),
prof. Marek Adamczewski (członek jury konkursu),
dr Tomasz Rygalik (członek jury konkursu),
dr hab. Jacek Mrowczyk (członek jury konkursu),
Jadwiga Husarska-Sobina (przewodnicząca jury konkursu),
Tomasz Andrzej Rudkiewicz (członek jury konkursu),
dr hab. Aurelia Mandziuk- Zajączkowska (Dziekana Wydziału Wzornictwa AS w Szczecinie, członkini rady programowej konkursu),
dr Olga Podfilipska-Krysińska (Dziekan Wydziału Sztuk Projektowych ASP w Łodzi, członkini rady programowej konkursu)
Mo Zhang (przedstawicielka mecenasa konkursu- firmy OPPO),
Jarosław Wartak (dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej),
dr hab. Beata Mak-Sobota (Prorektor ds. dydaktycznych i studenckich ASP we Wrocławiu, członkini rady programowej konkursu ),
dr hab. Justyna Kucharska (Prorektor ds. badań i współpracy ASP w Katowicach).
Nagroda Rektorów  – 20.000 zł:
Decyzją jury Nagrodę Rektorów Akademii Sztuk Pięknych otrzymała Pani Daria Wypiór z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za projekt: Pokaż, gdzie masz nos, uch, srom. Jury doceniło podjęcie ważnego i trudnego tematu edukacji seksualnej, a także estetyczną stronę pracy, podkreślając kompatybilność wszystkich jej elementów – od opakowania, poprzez grafiki po sposób wykonania.
Nagroda Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – 15.000 zł
Nagrodę Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu jurorzy przyznali Panu Szymonowi Zakrzewskiemu z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie za pracę Kapitalistyczne zabawki. Projekt ujął jury głównie tematyką, a także niebanalnym zwróceniem uwagi na problem różnic społecznych, w atrakcyjny sposób poruszając trudne kwestie współczesnego kapitalizmu.
Nagroda Prezydenta Miasta Katowice – 7.000 zł
Nagrodę Prezydenta Miasta Katowice otrzymał Pan Piotr Kacprzak z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za Kulmhof – projekt książki upamiętniającej ofiary pierwszego nazistowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Jury doceniło profesjonalny warsztat typograficzny, interesujące ujęcie trudnej tematyki, jak również pogłębioną pracę badawczą, poprzedzającą wykonanie  projektu.
Decyzją jury przyznano także cztery wyróżnienia honorowe dla:Pani Aleksandry Szwajdy z Akademii Sztuki w Szczecinie za projekt Jak to ugryźć, czyli ilustrowany elementarz wychowania seksualnego, doceniając swobodny i lekki sposób przedstawienie trudnej w odbiorze tematyki edukacji seksualnej oraz wysoki poziom wykonawczy.

Pana Damiana Żaka z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach za projekt Rewolta ciała – animacja inspirowana tańcem i filozofią buto. Grono jurorskie zwróciło uwagę na kunszt realizacji i skomplikowaną oraz wymagającą technicznie formę projektu. Doceniło również ciekawe ujęcie tematu przekraczania przez człowieka granic.

Pani Julia Podsiadło z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku za pracę Falowiec- niedokończony ideał modernizmu za ujmującą pokorę dla kontekstu architektonicznego oraz subtelne projektowanie,  wrażliwe na ważny dla krajowej architektury problem rewitalizacji.

Pani Anna Grabowska z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi za projekt Świat w kolorze. Kolekcja tkanin żakardowych inspirowana różnorodnym widzeniem barwnym u organizmów żywych za wykorzystanie tradycyjnych technik do osiągniecie współczesnego wyrazu.

Nagroda OPPO:

Brand managerka firmy OPPO Mo Zhang przyznała poza regulaminem niezależnie Nagrodę Mecenasa firmy OPPO Pani Annie Krzemańskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie za projekt: Zmysły VR. Wirtualna rzeczywistość zmysłów – świat synestetyków i niewidomych, mając na uwadze społeczne zaangażowanie projektu i nastawienie na nowe technologie, zgodne z profilem firmy.
„Technology for Mankind, Kindness for the World – to misja marki OPPO, mecenasa konkursu Design 32, według której to ludzie powinni być celem innowacji.
Projekt Zmysły VR. Wirtualna rzeczywistość zmysłów – świat synestetyków i niewidomych otrzymał wyróżnienie OPPO, bo dokładnie wpisuje się w powyższe założenia. Jesteśmy przekonani, że dobry design to nie tylko radość z piękna, ale także konstrukcja, która odpowiada w sposób innowacyjny na potrzebę konsumencką. Jeżeli dodatkowo sprawia, że życie ludzi staje się lepsze, to wtedy jesteśmy przekonani, że mamy do czynienia z przełomowym projektem” – zawarła w uzasadnieniu do nagrody Mo Zhang, jurorka konkursu i brand managerka OPPO Polska.
„Projekt Anny Krzemańskiej z Akademii Sztuk w Szczecinie pokazuje, że technologia VR to nie tylko forma rozrywki, ale też narzędzie, które ma potencjał do wniesienia istotnych i pozytywnych zmian w ludzkim życiu”.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.
Zapraszamy na wystawę konkursową do Galerii Rondo Sztuki (do 20 lipca 2021)

Źródło: Rondo Sztuki

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750