4 minuty opowieści o województwie śląskim jako miejscu atrakcyjnym przyrodniczo. Ujęcia z lotu ptaka na Jurą, z zachodów i wschodów słońca w Beskidach czy górnośląskich rezerwatów. A wszystko pod hasłem “Przyrodnicze skarby i ciekawostki województwa śląskiego”. To film nagrany przez… parę blogerów z Bytomia.
Film to jeden z elementów współpracy Śląskiej Organizacji Turystycznej z Anną i Marcinem Nowakami, wielokrotnie nagradzanymi i popularnymi w całej Polsce blogerami, piszącymi o podróżach. W tym roku ogłoszeni zostali ambasadorami marki www.slaskie.travel i wspierają działania promocyjne ŚOT w internecie.
We współpracy z blogerami, dostrzegliśmy możliwość dotarcia do ludzi aktywnych, szukających pomysłu na spędzenie czasu, często poza utartymi i najbardziej znanymi szlakami – mówi Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura Śląskiej Organizacji Turystycznej. Internet to bardzo ważne medium. To, wg naszych badań, główne źródło informacji turystycznej o naszym regionie. Tak więc oprócz prowadzenia oficjalnego portalu turystycznego województwa śląskiego www.slaskie.travel, podejmujemy, już od paru lat, również szereg działań z blogerami. Oprócz konkretnej informacji dot. możliwości spędzania wolnego czasu w naszym regionie, to również skuteczny sposób na obalanie stereotypów na temat naszego województwa – dodaje.
Film, powstawał przez kilka miesięcy i jest pierwszą częścią akcji, mającej na celu pokazanie województwa z nieco innej, zaskakującej strony.
Zamysłem twórców nie było pokazanie największych i najbardziej znanych atrakcji lecz zwrócenie uwagi na miejsca mniej znane, w tym przypadku ciekawe zakątki przyrodnicze, które zupełnie nie są kojarzone z regionem.
– Podróżujemy w każdej wolnej chwili po świecie, Europie, Polsce, ale doskonale czujemy się również w znajomości własnego regionu. Uznaliśmy jednak, że nie ma sensu po raz kolejny chwalić się dość ogólnymi oczywistościami , ale zaskoczyć widzów absolutnymi perełkami, o których mogą nie wiedzieć nawet tutejsi mieszkańcy – tłumaczy Anna Nowak, która w filmie zadebiutowała także w formie narratorki i przewodniczki. – Nie ukrywam, że to było dość stresujące przeżycie, ale uznaliśmy, że lepiej wyjdzie gdy opowiemy o tym sami, może nieco mniej profesjonalnie, niż lektorzy lub aktorzy, ale za to autentycznie i od serca. Tak naprawdę to nasz pierwszy filmik o województwie. Dlatego nie ma pewnie się co równać do profesjonalnych i oficjalnych video. Ale jest pierwszym filmem zrobionym przez nas o naszym regionie, więc podwójnie dla nas cenny– opowiada blogerka.
W tym roku chcemy zwrócić uwagę internautów, turystów i odwiedzających śląskie, na tereny zielone, przyrodniczo atrakcyjne, idealne na wypoczynek i rekreację nie tylko dla mieszkańców. Stąd i w innych w mediach, z którymi współpracujemy np w magazynie Slowlife Food & Garden pojawiły się artykuły na temat rezerwatów, parków i terenów zielonych w śląskim. Dla wielu, takie miejsca w centrum aglomeracji to nadal duże zaskoczenie – mówi Agnieszka Sikorska, Dyrektor Biura ŚOT.
Ania i Marcin Nowakowie z bloga gdziewyjechac.pl należą do najpopularniejszych polskich blogerów podróżniczych. Mają prawie 300 tys. czytelników i prawie 65. tys. fanów na facebooku. Od 2 lat oprócz pisania relacji i przewodników, kręcą również filmy promujące miasta i regiony. Na swoim koncie mają już oficjalną reklamę miasta Kraków czy spot promocyjny Niemieckiej Centrali Turystycznej. Ich filmy wyróżnione zostały również zagranicą w Japonii czy Portugalii.
Autorem zdjęć i scenariusza do filmu jest Marcin Nowak, a za warstwę dźwiękową odpowiada Karol Mankiewicz. W przygotowaniu jest druga część klipu. Tym razem dotycząca architektury.
Śląska Organizacja Turystyczna jest obecnie najaktywniej działającą w promocji regionalną organizacją podejmującą współpracę z twórcami internetowymi, co stało się już normą wśród zachodnich czy azjatyckich organizacji turystycznych. Oprócz cykli na blogach turystycznych, które powstawały we współpracy z ŚOT, promujących województwo, wielokrotnie organizowała wyjazdy studyjne
i tematyczne dla blogerów nie tylko z Polski, ale również z zagranicy.