Śląskie Trendy

Co potrafią nastoletni artyści?

Od 10 marca w Galerii Bielskiej BWA prezentowane są najlepsze prace 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych.
W piątek, 17 marca o godz. 11.00 w galerii odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy, w którym wezmą udział artyści pedagodzy i uczniowie „plastyków” z całej Polski.

Na konkurs nadesłano 566 prac z 33 średnich szkół plastycznych. Wystawę pokonkursową w stworzono ze 140 prac. Wśród nich znajduje się „Wycieczka” Irminy Raczek z Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach, która otrzymała nagrodę Grand Prix w dziedzinie malarstwa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych. Nauczycielką prowadzącą utalentowanej uczennicy jest Halina Tymusz.

Najwyżej oceniona praca malarska to tryptyk. Na każdym z trzech obrazów Irmina Raczek ukazuje postaci ludzkie na tle pejzażu. Artystka operuje silnymi kontrastami światła i cienia oraz szeroką plamą barwną w zawężonej gamie kolorystycznej.

Pierwsze Biennale „plastyków“ odbyło się ćwierć wieku temu. Konkurs jest okazją do pokazania umiejętności uczniów w stosowaniu zasad kompozycji, obserwacji natury, poprawności budowy formy i przestrzeni oraz doborze środków wyrazu. To także możliwość konfrontacji postaw artystycznych twórców w wieku 17–21 lat.

Od 1993 roku biennale organizowane jest przez Zespół Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej oraz Centrum Edukacji Artystycznej przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W 2017 roku przewodniczącym jury jest prof. Janusz Karbowniczek z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a członkami: prof. Jacek Rykała z ASP w Katowicach, prof. Zbigniew Purczyński z ASP w Łodzi oraz prof. Wojciech Zubala z ASP w Warszawie.

− „Umiejętności i wiedza absolwentów liceów plastycznych w dużym stopniu wpływają na jakość kształcenia wyższego szkolnictwa artystycznego, którego poziom w przyszłości będzie wpływać na kondycję polskiej kultury i sztuki” − mówi prof. Wojciech Zubala.

Wystawa 13. Ogólnopolskiego Biennale Rysunku i Malarstwa Uczniów Średnich Szkół Plastycznych w Galerii Bielskiej BWA potrwa do 2 kwietnia.

 

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl