Śląskie Trendy

Caine & Douglas 3. Katowice JazzArt Festiwal 2014

1 maja w Katowicach wystąpią Dave Douglas i Uri Caine. Koncert odbędzie się w Kinoteatrze RIALTO, przy ul. Św. Jana 24.

Dave Douglas i Uri Caine to wielkie osobistości światowej sceny jazzu, wyrastające prosto z tradycji noworojskiego jazzu, ale znane przede wszystkim z projektów łączących jazz z muzyką klasyczną i folkiem. Często występowali razem w zespołach o różnych składzie, ale w ramach 3. Katowice JazzArt Festivalu wystąpią po raz pierwszy w duecie, prezentując improwizacje na bazie znanych standardów i piosenek.

Uri Caine
Pianista i kompozytor. Urodził się w 1956 w Filadelfii, obecnie mieszka w Nowym Jorku. Studiował kompozycję u słynnego amerykańskiego kompozytora George’a Crumba. Jest cenioną i znaną postacią zarówno w środowisku jazzowym, jak i kręgach muzyki klasycznej. Współpracował z takimi jazzmanami jak Don Byron, John Zorn czy Terry Gibbs, występował też na prestiżowych festiwalach muzyki klasycznej (m.in. Salzburger Festspiele i Münchner Opernfestspiele).
Jako leader wydał ponad 20 płyt – ostatnia to Sonic Boom (2013), nagrana w duecie z perkusistą Hanem Benninkiem. W roku 1997 ukazał się jego album Urlicht, na którym dokonał odważnej reinterpretacji V Symfonii Mahlera, włączając do niej szalone improwizacje, dźwięki przesterowanej gitary elektrycznej czy wokal żydowskiego kantora. W kolejnych latach Caine sięgnął po Wariacje Goldbergowskie Bacha, muzykę operową Wagnera, pieśni Schumanna czy sonaty Mozarta. Jak sam przyznaje – „zawsze chciałem grać klasykę, ale mam naturę improwizatora. Nie potrafię zamknąć się w zapisie nutowym. Moim celem jest rozbicie zwartej formy dzieł klasycznych improwizacją, nie tracąc jednocześnie nic z uroku pierwowzorów”.

Uri Caine komponuje również i nagrywa własne utwory muzyczne, od improwizowanych miniatur fortepianowych po dzieła orkiestrowe. W latach 2006-2009 był kompozytorem-rezydentem przy Los Angeles Chamber Orchestra, pisał też utwory na zamówienie m.in. Wiener Volksoper i Kammerorchester Basel.

Dave Douglas
Trębacz, kompozytor i pedagog. Urodzony w 1963, mieszka w Nowym Jorku.
Swoją karierę rozpoczynał w latach 90. w kwartecie Masada Johna Zorna. Następnie był założycielem i leaderem wielu grup muzycznych, grając zarówno jazz inspirowany wielkimi postaciami (Booker Little, Duke Ellington), jak i łącząc go z wpływami muzyki klasycznej (Webern, Strawiński) czy muzyką folkową (m.in. bałkańską i klezmerską). Obecnie Dave Douglas jest aktywnym członkiem m.in. Dave Douglas New Quintet, sekstetu elektrycznego Keystone i kwintetu Sound Prits Quintet (z saksofonistą Joe Lovano).
Od wielu lat prowadzi również działalność edukacyjną. Jest współzałożycielem i dyrektorem corocznego Festival of New Trumpet Music w Nowym Jorku, promującego muzykę awangardową i eksperymentalną. Przez dwa lata współpracował też z londyńską Royal Academy of Music na stanowisku artysty jazzowego-rezydenta, prowadząc warsztaty jazzowe skierowane do młodych muzyków.
Jako kompozytor otrzymywał zamówienia m.in. od Norddeutscher Rundfunk, Trisha Brown Dance Company, Library of Congress czy Stanford University. Do ostatnich jego dzieł należą Blue Latitudes na orkiestrę kameralną i trzech improwizatorów oraz Delighted States na big band i solistów.

Na parterze układ rzędowy.

Bilety: 30 zł

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750