Śląskie Trendy

Bytomski Jarmark Średniowieczny

We wrześniu Bytom dostanie się we władanie rycerzy. Już po raz drugi wspólnie z Bractwem Rycerskim Zamku Będzin Bojowym Hufcem Południe oraz Bytomskim Oddziałem Zbrojnym zapraszamy na II Bytomski Jarmark Średniowieczny i II Bytomski festiwal ognia. W dniach 12 i 13 września 2015 roku przeniesiemy się w perfekcyjnie zrekonstruowaną średniowieczną rzeczywistość (XII – XV wiek) do niezwykłej tętniącej życiem osady handlowej której porządku strzegą stacjonujący w umiejscowionym nieopodal obozie rycerskim Wojowie a spokoju dusz pilnują Kardynał i Kat.

Będziecie mogli Państwo między innymi obejrzeć średniowiecznych rzemieślników przy pracy wziąć udział w prowadzonych przez nich warsztatach np. alchemicznych kowalskich garncarskich strzelania z maszyn oblężniczych średniowiecznego wyszywania i haftowania pisania gęsim piórem czy tworzenia papieru czerpanego a także sprawdzić się w turniejach: łuczniczym rzutu włócznią rzutu gwoździem w biegu damy i giermka. Niezaprzeczalnym atutem Jarmarku będzie wysoki poziom rekonstrukcji strojów uzbrojenia i sprzętu. Specjalną atrakcją tegorocznego Jarmarku będą pokazy kunsztu rycerzy na jeżdżących na koniach.

– Park Miejski im. F. Kachla Psia polana

godz. 12.00 – Oficjalne rozpoczęcie.
godz. 12.30 – Turniej Miecza długiego o glejt Prezydenta Miasta Bytomia oraz pokaz tańców średniowiecznych
godz. 13.30 – „Bieg po sukno” – turniej dla białogłów
Bieg po sukno jest to konkurencja przedstawiająca średniowieczne zajęcia życia codziennego polega ona na zademonstrowaniu przez uczestników umiejętności np. szycia prania przygotowywania potraw zręczności w posługiwaniu się ówczesnymi sprzętami domowymi. Działanie to łączy walor edukacyjny z dobrą zabawą.
godz. 13.30 – Średniowieczny turniej zapaśniczy
godz. 14.40 – Pokaz konny
godz. 15.30 – Oblężenie grodu Bytom- inscenizacja bitwy
Barwne widowisko oparte na scenariuszu podkreślającym militarną i historyczną rolę Bytomia. Ukazanie realizmu walk rycerskich w oparciu o źródła historyczne z zachodniej Europy zaadoptowane na grunt Królestwa Polskiego w okresie średniowiecza.
godz. 16.40 – Otwarte Mistrzostwa Polski Południowej w średniowiecznych walkach pełno kontaktowych w formule 3/3
Bardzo widowiskowa dyscyplina walk drużyn rycerskich rozwija się nieustannie na całym świecie. Wygrywa drużyna w której po starciu przynajmniej jeden zawodnik utrzymuje się na nogach.
godzina 19.45 – II Bytomski festiwal ognia
Wystąpią najlepsi soliści tańca z ogniem w Polsce którzy będą walczyć o festiwalowe nagrody. W przerwach pomiędzy występami przygrywać będzie nam średniowieczny zespół muzyczny.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl