Śląskie Trendy

Buty dziecięce na specjalne okazje

Jak ubrać dziecko na specjalną okazję? To dylemat, który wraca do rodziców jak bumerang, zawsze wtedy, gdy zbliżają się tzw. „wielkie wyjścia”, choćby wesele czy święta. Dość problematyczne pod względem stroju wydają się również chrzciny, na których dziecko jest przecież gwiazdą – w centrum zainteresowania wszystkich gości. Dobór stroju to jedno, a dobór butów – drugie. Czy naprawdę powinniśmy kupować maluchowi błyszczące lakierki? 


Zdrowy rozsądek podpowiada, że dress code to domena dorosłych – dzieci nie obowiązuje. W ich przypadku najważniejsza jest przecież wygoda. A czy da się pogodzić jedno z drugim? Wygodę połączyć z elegancją? W internecie furorę robią zdjęcia, na których małe szkraby przy okazji uroczystości ubierane są na wzór dorosłych – w miniaturowe garnitury, szelki, niemal balowe sukieneczki. To z pewnością efektowne, ale czy komfortowe? Niekoniecznie.

Dlaczego komfort jest najważniejszy

Kupując dziecku strój na specjalną okazję, warto pamiętać, że spędzi w nim kilka godzin. Będzie się nudzić i wiercić. Będzie chciało pobiegać i pobawić się z rówieśnikami. Będzie wchodziło pod stół, znikało nam z oczu, rozrabiało aż totalnie się zmęczy. Sztywne ubranka i niepraktyczne dodatki ograniczają swobodę ruchów i sprzyjają przegrzaniu. To nic przyjemnego.

Podobnie sprawa ma się z butami. Nie każde lakierki lub inne efektowne trzewiki będą komfortowe w noszeniu. Czasem to, co ładnie wygląda na zdjęciu, w praktyce może się okazać sztywne, sztuczne i szkodliwe dla dziecięcej stopy.

Jak kupić eleganckie buty dziecięce?

W pierwszej kolejności najlepiej zastanowić się, czym są eleganckie buty? Czy to takie buty, które założymy dziecku raz, z okazji jednej imprezy, a potem odłożymy do szafy i stracimy z oczu na lata? Biorąc pod uwagę ekspresowe tempo, w jakim rośnie stopa malucha, może zdarzyć się tak, że piękne wizytowe buciki przy kolejnej uroczystości będą już za małe, a tym samym – bezużyteczne. Czy warto inwestować w rzecz jednorazowego użytku?

Najbardziej praktycznym rozwiązaniem wydaje się zakup butów dziecięcych, które sprawdzą się nie tylko podczas jednej imprezy, ale będą służyły dziecku na co dzień, najlepiej aż z nich wyrośnie.

Pojęcie elegancji u małego dziecka jest bardzo płynne. Eleganckie będą nie tylko klasyczne trzewiki czy baleriny, ale również trampki. Podstawowym wyznacznikiem, który decyduje o tym, czy but będzie pasował do wyjściowej sukieneczki czy wizytowego kompleciku, jest jakość butów. Starannie wykonane np. szyte ręcznie i ze skóry, wspaniale uzupełnią ubiór malucha zarówno podczas uroczystości, jak i każdego kolejnego dnia. Kolor tak naprawdę nie ma znaczenia. Wyrazisty, na przykład czerwony czy niebieski, nie zaburzy całokształtu, a wręcz przeciwnie – może ładnie przełamać jego jednostajność.

Niezależnie od przeznaczenia, buty dla dziecka powinny spełnić kilka wymogów. Giętka podeszwa, zaokrąglony nosek i usztywniony zapiętek, który ustabilizuje stopę to podstawa. But nie może być za sztywny. Dla dzieci najbardziej odpowiednie są buty miękkie, które nie stawiają oporu podczas zakładania i ściągana, nie powodują obtarć i nie ugniatają stopy nawet podczas kilkugodzinnej imprezy. Powinny być również odrobinę większe od stopy, najlepiej z naturalnego materiału np. ze skóry, by stopa się nie przepociła. Antypoślizgowe podeszwy mogą uchronić malucha przed upadkiem podczas harców na parkiecie i okolicy.

A buty na chrzest?

Najczęściej chrzcimy dzieci w okolicach 3-4 miesiąca życia, czyli wtedy, gdy maluch jeszcze nie chodzi, a buty nie są mu do niczego potrzebne. Niektórzy rodzice, zwłaszcza gdy chrzest przypada na upalną pogodę, decydują się pozostawić maluszkowi gołe stópki. Większość jednak wybiera stópki zakryte. Warto pamiętać, że stópka malucha w tym wieku jest wyjątkowo delikatna – podatna na obtarcia i zniekształcenia. Nie należy więc wciskać jej w sztywne obuwie. Przy okazji chrztu najlepiej sprawdzą się dzianinowe (ew. z naturalnej skóry), delikatnie wyścielone i miękkie buciki, które niczym skarpetki dopasowują się do stópki.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750