Śląskie Trendy

Blend Art Festival

24 i 25 października ciekawe warsztaty, porywające dyskusje, energetyzujące koncerty i fenomenalne wystawy, zorganizowane zostaną w ramach Blend Art Festival – festiwalu artystycznego, adresowanego głównie do młodych mieszkańców regionu, którzy chcą miło spędzić czas, nauczyć się czegoś nowego i poznać świetnych ludzi!

Główną ideą festiwalu jest stworzenie możliwości wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy uczestnikami, a zaproszonymi artystami. Daje on szanse przedstawicielom różnych dziedzin: mody, fotografii, muzyki, grafiki, malarstwa, literatury na rozwinięcie swoich umiejętności poprzez udział w wystawach, koncertach, dyskusjach, warsztatach prowadzonych przez profesjonalistów, a także na pokazanie się szerszemu gronu odbiorców.

Program festiwalu jest na tyle bogaty, że każdy znajdzie w nim coś dla siebie.

baner

Harmonogram

25.10 (sobota)

WYSTAWA RYSUNKÓW ŻURNALOWYCH NATASHY PAVLUCHENKO + KWARTET SMYCZKOWY „ESCAPE”

Natasha Pavluchenko jest jedną z najbardziej docenianych projektantek mody w Polsce. Swoje atelier i showroom, w którym można podziwiać jej kreacje, prowadzi w Bielsku-Białej. Tworzy kolekcje przede wszystkim dla kobiet ceniących klasykę i wysoką jakość, szukających nasyconych kobiecością ubrań podkreślających zmysłową naturę. Jesteście ciekawi jak powstają te wyjątkowe kreacje? Zapraszamy na pierwszą i jak do tej pory jedyną wystawę jej rysunków żurnalowych, połączoną z projekcją filmów z pokazów Equlibrium, Senses oraz Neo Couture.

Wystawie prac projektantki towarzyszyć będzie koncert znakomitego kwartetu smyczkowego „Escape”.

gdzie: Grępielnia
kiedy: 25.10 (sobota), 15:00

_____________________________________________

KONCERTY

24.10 (piątek)

TOMASZ MADZIA, SIS – KONCERTY

Po warsztatach gitarowych zapraszamy na dwa wyjątkowe koncerty: popis gitarzysty Tomasza Madzi oraz debiut sceniczny zespołu SIS.

Sami członkowie SIS piszą o sobie: „SIS – to mieszanina emocji i melodyjności. Gdyby ktoś spytał, jaki rodzaj muzyki gramy, chyba żadne z nas nie potrafiłoby odpowiedzieć… pop? – chyba nie… rock? – zdecydowanie nie… alternatywa? – już prędzej. W każdym razie, jeśli ktoś nas uświadomi co to jest za rodzaj muzyki to chyba ułatwi nam sprawę i pomoże znaleźć odpowiedź na tego typu pytania”.
Wpadnijcie więc na występy i sami oceńcie jaki styl muzyki reprezentują!

gdzie: BAZYLISZEK Salonik Sztuk Rozmaitych
kiedy: 24.10 (piątek), 20:00 – 22:00

NK KLAN, JHN – KONCERTY

NK Klan NAKŁAD KONTROLOWANY istnieje od 2001r. Ekipa czerpie ze wszystkich gałęzi hip-hopu, nie boi się pracy z żywymi instrumentami. Ich siłą jest różnorodność stylu, który składa się w jedną całość, a także otwarte podejście do muzyki. Grupa ma na swoim koncie wiele zagranych koncertów jak i również sukcesy, takie jak: uczestnictwo wokalistki w półfinale „Bitwa na Głosy” w TVP 2 oraz udział zespołu w składankach „Silesia Crime”. Pracują teraz nad nowym projektem, który ukaże się niebawem.
Jhn, czyli Mateusz Janusz to wokalista, producent muzyczny oraz członek składu hip-hopowego „Zbyt dumni na pokorę” i duetu z Bielska-Białej: Młody&Jhn.
„Swoje utwory tworzę niezależnie, ich tematyka zwykle opiera się na różnorodnych zachowaniach ludzi czy też bólu napotykanym w życiu, z którym słuchacz może się utożsamiać z racji, że ludzkie odczucia są bardzo podobne. Biorąc pod uwagę opinię publiczną, moja twórczość jest odbierana jak najbardziej pozytywnie.”

gdzie: Analog Café
kiedy: 24.10 (piątek), 20:00

25.10 (sobota)

ODNOWA, DŹWIĘKI KOLORÓW RETRO – KONCERTY

Odnowa to formacja pochodząca z Tychów powstała w 2011r, grająca melodyjnego, energicznego rock’n’rolla utrzymanego w klimatach lat 70′ 80′ 90′. Niebanalne teksty oraz muzyka płynąca prosto z duszy każdego z członków zespołu pozwalają przenieść się słuchaczom w stare dobre lata gdzie królował rock’n’roll. W skład zespołu wchodzą Mariusz Miśkiewicz były wokalista grupy Saavedra, która doszła do pół finału 3 edycji programu Mam Talent. Następnie na gitarach Mateusz Bąkowski (gitara prowadząca), Kamil Rdzanek (gitara solowa), Kamil Janiga (gitara basowa), Paweł Foltyn (perkusja).

„Nośnikiem muzyki zespołu Dźwięki Kolorów Retro jest przekaz skłaniający słuchacza do refleksji i samodzielnej interpretacji. Pisane po polsku teksty to ukryty, bądź bezpośredni przekaz, w oparciu o własne przeżycia i przemyślenia. Opowiadają one o ludzkiej moralności, niepewności, miłości, nienawiści, a także marzeniach…”
W skład zespołu wchodzą:
Olaf Migus – wokal
Łukasz Gajda – gitara elektryczna/elektroakustyczna
Dominik Maślak – gitara elektryczna
Daniel Wiśniewski – gitara basowa
Gustaw Rydzak – perkusja
Arkadiusz Żurawowicz – akustyk

gdzie: BAZYLISZEK Salonik Sztuk Rozmaitych
kiedy: 25.10 (sobota), 19:30 – 22:00

RADIOVIDMO, BADYLE – KONCERT

W sobotę zapraszamy również na koncert zespołu Radiovidmo. Tak mówią o sobie: „…Grając, próbujemy wytworzyć przestrzeń wyjątkową, niecodzienną. Świetnie się dogadujemy. Staramy się odbiegać od tradycyjnego tworzenia „piosenek” na rzecz szeroko pojętego eksperymentu: w zakresie komponowania, brzmienia i ogólnych przyzwyczajeń słuchacza. Budowa naszych kompozycji jest najczęściej linearna, kulminacyjna: opowieść rozpoczyna się leniwie, hipnotycznie, gitary budują przyjemne harmonie, linia wokalna tworzy melodyjne frazy, głos się rozsnuwa; z czasem kompozycja się zagęszcza, głos wchodzi w wyższe rejestry, zamieniając się w krzyk; robi się głośno i chaotycznie, następuje wybuch. Innym razem wybuch jest już na samym początku…”.

Czterech muzyków eksperymentujących z brzmieniem – nie chcesz tego przegapić.
Maciej Baczak,
Darek Mach,
Konrad Nikiel,
Marcin Trylski

Badyle to folkowo-rockowo-nowofalowy pięcioosobowy zespół z Zabrza stworzony lata temu i nawrócony na właściwą ścieżkę latem 2014. Minimalistyczne kompozycje gitarowe doprawione dziarskimi dźwiękami akordeonu i kojącym ukulele. Muzyka jest oparta na faktach, teksty są zmyślone.

gdzie: Analog Cafe
kiedy: 25.10 (sobota), 19:30

_____________________________________________

WARSZTATY

24.10 (piątek)

WARSZTATY GITAROWE + jam session

Specjalnie dla wszystkich grających na gitarze oraz dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym instrumentem, przygotowaliśmy warsztaty gitarowe prowadzone przez półfinalistę Must Be The Music – Tylko muzyka, TOMASZA MADZIĘ.
Przyjdź ze swoją gitarą i daj się pochłonąć muzyce!
* Po warsztatach odbędzie się koncert artysty. Koniecznie przyjdźcie posłuchać!

gdzie: BAZYLISZEK Salonik Sztuk Rozmaitych
kiedy: 24.10 (piątek) , 17:00 – 18:30

25.10 (sobota)

WARSZTATY RYSUNKU DYNAMICZNEGO

Lubisz rysować i chcesz nabyć nowe umiejętności z zakresu rysunku?
Łap za szkicownik, ołówki i inne podstawowe przybory i wpadnij na warsztaty rysunku dynamicznego!
Zajęcia poprowadzi MATEUSZ „KALBER” MICHALSKI.

gdzie: BAZYLISZEK Salonik Sztuk Rozmaitych
kiedy: 25.10 (sobota), 15:00 – 17:00

WARSZTATY PROJEKTOWANIA UBIORU

Jeśli chcesz posłuchać jak zmieniała się moda na przestrzeni lat, a przy okazji samemu poczuć się jak profesjonalny projektant mody, przyjdź na warsztaty projektowania ubioru, gdzie pod czujnym okiem IGI SYLWESTRZAK stworzymy własne kreacje, stosując się do zasad recyklingu.

gdzie: Grawitacja Caffe
kiedy: 25.10 (sobota), 15:00 – 18:00

WARSZTATY FILMOWE, nie tylko o filmowaniu

Zapraszamy również na warsztaty pt. „Ekspresja twórcza za pomocą nowoczesnych środków medialnych (oraz własnych talentów)”, które poprowadzi MARCIN SZENDOŁ – dziennikarz, operator, montażysta, manager i okazjonalny muzyk.

gdzie: Maluch Cafe
kiedy: 25.10 (sobota), 16:00 – 18:00

PLENEROWE WARSZTATY FOTOGRAFICZNE „Bielsko-Biała nocą”

„Bielsko-Biała nocą” to warsztaty skierowane do wszystkich pasjonatów fotografii, którzy chcą popracować nad własnymi umiejętnościami i przy okazji dowiedzieć się, jak zrobić idealne, nocne zdjęcie. Warsztaty zostaną poprowadzone przez koło fotograficzne FOCUS, działające przy Akademii Technicznej-Humanistycznej.
Weź statyw ze sobą!

Z dzieł uczestników zostanie utworzona prezentacja multimedialna, którą obejrzeć będzie okazja w niedzielę 26.10 .

gdzie: Miejski plener
kiedy: 25.10 (sobota), 18:00

WARSZTATY BĘBNIARSKIE

Wszystkich muzycznie uzdolnionych, którym nieobce jest poczucie rytmu, zapraszamy na warsztaty bębniarskie, podczas których zaznajomimy się z tradycyjnymi rytmami Afryki Zachodniej, wygrywanymi na bębnach Dundun i Djembe. Warsztaty poprowadzi MARCIN GONDEK.

gdzie: Klub Muzyczny OPIUM
kiedy: 25.10 (sobota), 15:00 – 18:00

WARSZTATY Z MIKSOLOGII

Po prezentacji lokalnych marek odzieżowych oraz panelu dyskusyjnym na temat polskiej mody, zapraszamy na warsztaty z miksologii, podczas których zapoznacie się bliżej z tą nauką o napojach mieszanych. Co z czym mieszać i jak dekorować drinki tak, aby na ich widok ciekła ślinka? Wpadnijcie do Dog’s Bollocks Pub i sprawdźcie sami!

gdzie: Dog’s Bollocks Pub
kiedy: 25.10 (sobota), 16:00 – 17:00

26.10 (niedziela)

MALOWANIE GIPSOWYCH MALUCHÓW

Zapraszamy wszystkich małych amatorów farbek i pędzla wraz z rodzinami na malowanie gipsowych maluchów – a następnie na wystawę stworzonych przez Was arcydzieł!

gdzie: Maluch Cafe
kiedy: 26.10 (niedziela), 14:00 – 18:00

* Wstęp na wszystkie warsztaty jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, prosimy o zapisy pod adresem mailowym: contact@blendartfestival.com

_____________________________________________

PANELE DYSKUSYJNE

25.10 (sobota)

PANEL DYSKUSYJNY NA TEMAT RÓŻNYCH FORM UCZESTNICTWA W ŻYCIU KULTURALNYM MIASTA

Do udziału zapraszamy mieszkańców miasta oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych.
Panel poprowadzi JERZY ROCŁAWSKI.

gdzie: Maluch Cafe
kiedy: 25.10 (sobota), 14:00 – 15:00

„DZIESIĘCIOLETNIA ROZWÓDKA”. SPOTKANIE DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.

Dyskusyjny Klub Książki zaprasza na spotkanie, podczas którego omówimy temat kontrowersyjny i bardzo aktualny – temat kobiet w krajach Islamskich. Podstawę do dyskusji stanowić będzie głośna książka Nadżud Ali oraz Delphine Minoui pt. „Dziesięcioletnia rozwódka”.

gdzie: Maluch Cafe
kiedy: 25.10 (sobota), 15:00 – 16:00

_____________________________________________

SHOWROOM

W sobotę wpadnijcie również do Dog’s Bollocks Pub na prezentację i promocję młodych marek regionu, takich jak: Little Vienna, Meisel, Lilai design, Aniesbrand, Ostempluj się i inni.

gdzie: Dog’s Bollocks Pub
kiedy: 25.10 (sobota), 10:00 – 20:00

______________________________________________

FILM

WIECZÓR FILMOWY – w starym kinie, początek s-fi
gdzie: Galeria wzgórze
kiedy: 25.10 (sobota), 16:00

WIECZÓR FILMOWY – w starym kinie, komedia
gdzie: Galeria wzgórze
kiedy: 26.10 (niedziela), 12:00

_____________________________________________

WYSTAWY

24 – 26.10

MATEUSZ „KALBER” MICHALSKI – WYSTAWA GRAFIK, SZKICÓW – DOG’S BOLLOCKS PUB
W trakcie festiwalu, w Galerii Wzgórze, będziecie mogli również podziwiać wystawę prac artysty, Mateusza „Kalber” Michalskiego. Warto zobaczyć!

GABRIELA PYJAS – WYSTAWA FOTOGRAFII – DOG’S BOLLOCKS PUB
Koniecznie wpadnijcie również do Dog’s Bollocks Pub na wystawę zdjęć autorstwa Gabrieli Pyjas. Nie możecie tego przegapić!

MAŁGORZATA MIKA – WYSTAWA OBRAZÓW – SALONIK SZTUK ROZMAITYCH BAZYLISZEK
Miłośników sztuki zapraszamy na niepowtarzalną wystawę prac pani Małgorzaty Mika! Jej wielką pasją jest rysowanie, a ulubionym narzędziem – ołówki kolorowe. Tworzy realistyczne portrety ludzi znanych i nieznanych, zwierząt, roślin oraz istot istniejących na granicy jawy i fantazji. Swoje prace publikuje na angielsko-polskim blogu artystycznym – The Artistic Sanctorum.

SEBASTIAN MOTYKA – WYSTAWA FOTOGRAFII KRAJOBRAZOWEJ – BAZYLISZEK
Ten zdolny fotograf miał szczęście urodzić się w pięknej okolicy – wśród gór, z których od sześciu lat czerpie motywację do działania i inspirację. To właśnie góry i piękno krajobrazu stanowi temat przewodni jego prac, Zapraszamy na wystawę!

JUSTYNA PIWOWARSKA – WYSTAWA SZKICÓW, MALARSTWA – BAZYLISZEK
Zapraszamy do obejrzenia szkiców oraz prac malarskich Justyny Piwowarskiej, studentki ASP w Krakowie na wydziale grafiki. Szkice są zapisem jej codzienności z przełomu lat szkolnych i czasu studiów, utrwaleniem pojawiających się inspiracji.

WYSTAWA PRAC MŁODYCH TALENTÓW:

MACIEJ ZUZIAK – WYSTAWA FOTOGRAFII – GRAWITACJA CAFFE
„Moja miłość do fotografii zaczęła się od przypadku i wbrew pozorom, nie była to miłość od pierwszego wejrzenia. Minęło dużo czasu zanim zrozumiałem uczucie które nas połączyło i od podstaw zacząłem uczyć się zasad stosowania tej pięknej sztuki. Najbardziej inspiruję mnie ludzie, a szczególnie emocje. Wyznaję zasadę, że nie ma niczego co bardziej wyraża piękno niż twarz i postawa ludzka sfotografowana z zaskoczenia.”

MONIKA WOJTYLAK – WYSTAWA FOTOGRAFII – GRAWITACJA CAFFE
Również w Galerii Wzgórze odbędzie się wystawa prac Moniki Wojtylak.
„Fotografuję to, co zauważam i to ,z czym potrafię się utożsamić, ale także to, czego kompletnie nie rozumiem i staram sie uchwycić to tak, by sam obraz tłumaczył daną sytuacje jak najdoskonalej. Najbardziej fascynuje mnie fotografia dokumentalna, reporterska. Inspirację czerpię z życia codziennego, sytuacji, słów, emocji.

DAWID SZULIK – WYSTAWA FOTOGRAFII – MALUCH CAFE
Zapraszamy również do Galeria Wzgórze na wystawę prac Dawida Szulika.
„Bardzo lubię eksperymentować z fotografią, robić zdjęcia w inny sposób, podejść do tematu z drugiej strony. Dodatkowo interesuje się fotografią uliczną, reportażową oraz dokumentalną rozumianą w szerokiej skali – po prostu lubię fotografować ludzi w ciekawych sytuacjach.”

ALEKSANDRA CZYLOK – WYSTAWA FOTOGRAFII – MALUCH CAFE
„Aparat pozwala ukazać świat naszymi oczami, zwrócić uwagę na to, czego inni nie dostrzegają na co dzień. Bez użycia słów możemy opowiedzieć co mamy w duszy. (…). Obecnie jestem na etapie poszukiwań. Nie ograniczam się do jednego stylu ani rodzaju fotografii, bo tego co mam w głowie nie da się zobrazować w jeden sposób. Zdjęcia wybrane na wystawę stanowią swego rodzaju milczący hołd dla otaczającego nas piękna. To próba ukazania, że codzienny świat może być równie fascynujący jak światy z książek i filmów, potrzeba jedynie nieco wyobraźni i wrażliwości.”

26.10 (niedziela)

MULTIMEDIALNA WYSTAWA FOTOGRAFII
Warto również wpaść do Maluch Cafe na multimedialną wystawę fotografii, podczas której zaprezentujemy prace laureatów konkursu fotograficznego oraz uczestników warsztatów fotograficznych!

gdzie: Maluch Cafe
kiedy: 26.10 (niedziela),

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750

redakcja@slaskietrendy.pl