Śląskie Trendy

„Blachy” – wystawa prac Pawła Ryżko

Inspirowane stylistyką PRL, zabarwione humorem i celnymi spostrzeżeniami „Blachy” Pawła Ryżko będzie można od piątku, od godz. 18 oglądać w pubie KATO przy ul. Mariackiej 13 w Katowicach.
Projekt „Blachy”, zainspirowany estetyką BHP sprzed lat, znajduje się na pograniczu plakatu społecznego i streetartu. Pojedyncze blachy są same w sobie skończonymi obrazami z niejednoznacznym, ale konkretnym, społecznym raczej niż abstrakcyjnym przekazem. Natomiast w kolejnym etapie, podczas wybierania miejsc i instalacji, poprzez interakcję z otaczającym je kontekstem nabierają nowych znaczeń i zachęcają do nowych odczytań. Istotność kontekstu, w którym projekty są zainstalowane jest charakterystyczna dla działań streetartowych. Jednak sam materiał – blacha – nie jest typowym nośnikiem dla streetartu. Wybór materiału znacząco zmienia odbiór tych projektów. Informacje umieszczane na metalowych tablicach zwykle kojarzą się z oficjalnością, trwałością czy urzędową powagą; cechy te zostają przeniesione na postrzeganie innych przekazów na tym materiale, w tym na odbiór tego projektu. Z drugiej strony typowe komunikaty informacyjno-ostrzegawcze na metalowych tablicach są maksymalnie uproszczone i mają jasny, prosty przekaz, który poprzez konwencjonalność ma być dla odbiorcy całkowicie jednoznaczny, podczas gdy prace w projekcie „Blachy” są nieuchronnie dwuznaczne pomimo prostoty wizualnej widocznej na pierwszy rzut oka.

Paweł Ryżko Blachy from Paweł Ryżko on Vimeo.

Paweł Ryżko (1984 r.) absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Pokrewne artykuły

Kontakt

Pisz do nas na: ul. Andersena 46/5, 44-100 Gliwice

Biuro: ul. Łużycka 24a

tel. 512 282 750